Aktivnosti jačanja obrazovanja: TREBAMO VJETAR U LEĐA

555

Udruženje Euro Rom iz Tuzle implementira obrazovne projekte koji uključuju četiri nivoa obrazovanja: predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje, a sve sa osnovom uvezivanja sa tržištem rada. Iz predškolskog obrazovanja su djeca romske nacionalnosti najviše isključena tako da je važan segment projekta upravo bilo organizovanje radionica predškolskog obrazovanja kako bi dobili potrebna znanja, ali i njihovi roditelji stekli senzibilitet za ovu vrstu obrazovanja.

Šahman Zahirović, djed jednog predškolarca redovno dovodi svog unuka na nastavu.

“Važno je da se dijete stabilizuje i već nečemu nauči. I kada krene u svoju glavnu školu, prvi osnovne, on je već neke stvari ukopčao – šta je dobro, šta nije dobro. Unuk me probudi u pola sedam i kaže, djede hoću u školu. Znači, vuče ga želja”, kaže Šahman za BHT.

Admira Biberović, projektna medijatorica kaže da je izuzetno važno da se veći dio roditelja odazvao radnim sastancima i radionicama gdje se govori o značaju i predškolskog i školskog obrazovanja.

„Roditelji se interesuju, žele da njihova djeca pohađaju sve faze obrazovanja. Potpuno je jasno da bez škole nema napredka“, kaže Biberović.

Vrlo važna aktivnost koju sporovodi Euro Rom je stipendiranje romske djece.

Erna Ferhatović je završila 2. razred srednje škole, frizerski smjer, i kaže da se nada da će joj to otvoriti vrata uspješnom poslu.

„Glavni problem je bio što mi je škola daleko, a nismo imali novaca da plaćamo autobus. Stipependija mi je to omogučila“, kaže Erna.

Nervesa Mujić je druga godina Visoke škole za turizam i menadžment u Konjicu. Ističe da inkluziji Roma izuzetno doprinose projekti raznih vrsta.

„Veliki razlog što se neka djeca ne školuju je siromaštvo. Ove sipendije pomažu. Meni je izuzetno pomogla oko faukulteta“, kaže Nervesa.

Larisa Čorbić, projekt menadžerica u Euro Rom ističe da sve uključene strane moraju dati maksimum.

„Dosta roditelja je neobrazovano. Mi želimo da probudimo svijest o važnosti obrazovanja, da oni shvate, ako oni nisu imali mogućnost da njihova djeca imaju mogućnost. Oni trebaju da budu dodatna podrška, vjetar u leđa i nama i njihovoj djeci”, kaže Čorbić.