Današnji dan, 24. juni, obilježava se kao Međunarodni dan žena vozača. Tim povodom, 77 automobilskih novinarki iz 53 zemlje svijeta (WWCOTY) je objavio istraživanje koje je pokazalo da žene posvećuju veliku pažnju sigurnosti na cesti.
Prema studiji, postoje tri glavne teme oko kojih su vozačice zabrinute, a to su agresivni vozači (22 posto), saobraćajne nezgode (20 posto) i vožnja pri smanjenoj vidljivosti (20 posto). Zatim slijede proklizavanje vozila (13 posto) i sudar sa životinjama (9 posto). S druge strane, 16 posto žena vozača ne plaši se ničega.
Na pitanje koje mjere treba preduzeti protiv agresivnih vozača, žene vozači širom svijeta uglavnom predlažu strožije kazne (45 posto), program specijalizovane psihološke terapije (27 posto), detaljniju obuku budućih vozača (20 posto) i preventivne kampanje (8 posto).
Po podacima BIHAMK-a, oko 30 odsto žena u BiH su vozači, što je daleko ispod evropskog prosjeka koji iznosi blizu 60 posto.
U Bosni i Hercegovini broj muškaraca vozača i dalje je skoro duplo veći u odnosu na žene, podaci su Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH.
Prema ovoj evidenciji, na dan 31. 12. 2022. godine, u BiH je među vlasnicima vozačkih dozvola bilo 969.431 muškaraca i 577.723 žena. Još porazniji su statistički podaci o vlasnicima saobraćajnih dozvola. Naime, krajem prošle godine 804.962 muškaraca imalo je ovaj dokument izdat na svoje ime, dok je žena bilo oko tri i po puta manje, odnosno 243.065.
Međunarodni dan žena vozača ističe mobilnost kao neotuđivo pravo koje doprinosi slobodi, dostojanstvu te ličnom i profesionalnom razvoju žena, saopštili su iz WWCOTY. Vožnja otvara vrata nezavisnosti milionima žena širom svijeta u potrazi za boljom budućnošću, postizanju pravednijih životnih uslova i praćenju svoje strasti prema motosportu.
Danas žene utječu na više od 80 posto kupovine automobila u naprednim zemljama. Ovaj broj će nastaviti da raste u narednim godinama.
Medijske incijative su radile 2020. jednu anketu na uzorku 100 Romkinja u BiH, i pokazalo se da među njima ima samo 5 posto vozačica. Tome je dakako i razlog teška ekonomska situacija u kojoj se nalaze Romi, jer i polaganje vozačkog ispita i održavanje auta košta, ali je indikativno i da tih pet zabilježenih žena nema auto na svoje ime.
Mnoge žene još uvijek osjećaju da ih partneri pažljivo posmatraju dok voze, da mnogi nemaju u njih povjerenje… A u bogatijim porodicama da koriste samo drugi porodični automobil, jer je prvi „presskup, prevelik ili previše snažan“.