Sedamnaesta Smotra kulturnog stvaralaštva nacionalnih manjina Republike Srpske održana je u Banjaluci, na kojoj su svoju bogatu tradiciju, kulturu i običaje prikazali brojni članovi udruženja manjina iz ovog entiteta. Česi, Crnogorci, Italijani, Jevreji, Makedonci, Mađari, Romi, Poljaci, Slovaci i Ukrajinci raznovrsnim sadržajima prikazali su rezultate svojih aktivnosti i dio bogatstva kulturne baštine.
“Prošle godine ova tradicionalna manifestacija, koju organizuje Savez nacionalnih manjina Republike Srpske, zbog epidemije korona virusa nije održana. Potrudili smo se da ove godine, uz poštovanje propisanih epidemioloških mjera, oragizujemo ovu manifestaciju na kojoj nacionalne manjine predstavljaju svoju kulturu, taradiciju, običaje, jezik i nacionalni identitet”, rakao je predsjednik Saveza nacionalnih manjina Republike Srpske, Franjo Rover.
Dodao je da se njihovi programski ciljevi ogledaju u njegovanju identiteta nacionalnog porijekla, te stvaranju uslova za njegovanje i čuvanje jezika, običaja, kulture i vjeroispovijesti pripadnika nacionalnih manjina koji žive u RS.
Također je istako da su nacionalna manjine najbolji ambasadori Republike Srpske i Bosne i Hercegovine u svijetu, jer svojim radom i kulturnom baštinom promovišu ne samo svoja udruženja već i zemlju u kojoj žive, a takođ i svoje matične zemlje iz kojih su njihovi preci došli na ove prostore.
Rover je naglasio da Savez nacionalnih manjina ima značajnu podršku lokalnih vlasti, koje su prepoznale značaj nacinalnih manjina, te da najviše nacionalnih manjina u RS-u ima u Prnjavoru, koji je proznat kao “Mala Evropa”.
Kazao je da Savez ima dobru saradnju i sa Gradiškom, Prijedorom, Dobojem i Bijeljinom. Osim toga Savez nacionalnih manjina ima značajnu podršku institucija na nivou Republike Srpske. Rover je podsjetio da je u Narodnoj skupštini Republike Srpske u martu prošle godine usvojena „Strategija za unapređivanje i zaštitu prava pripadnika nacionalnih manjina 2020- 2024“, što je jedini dokument ove vrste u BiH.
Naveo je da se sprovode aktivnosti u cilju usvajanja Akcionog plana za nacionalne manjine RS, a koji proizilazi iz Staregije o nacionalnim manjinama, što će svakako doprinijeti unapređenju položaja manjina u Republici Srpskoj.
Prema riječima Franje Rovera, svakako treba naglasiti i da nacionalne manjine imaju veliku podršku u svom radu i u lokalnim zajednicama, koje su u svojim budžetima predvidjele sredstva za finansiranje rada udruženja nacionalnih manjina.
Takođe, veliki broj udruženja nacionalnih manjina ima odličnu saradnju sa svojim matičnim zemljama koje podržavaju rad svojih sunarodnika koji žive u Republici Srpskoj.Veliku podršku pojedina udruženja nacionalnih manjina dobijaju od amabasada svojih matičnih zemalja koje imaju svoja diplomatska predstavništva u BiH, kazao je predsjednik Saveza nacionalnih manjina.
„U narednom periodu nastavićemo sa našim aktivnostima u cilju poboljašanja položaja nacionalnih manjina u Republici Srpskoj i raditi na očuvanju i njegovanju kulturne baštine i nacionalnog identiteta svojih predaka, koji su prije mnogo godina došli na ove prostore“, naglasio je Rover.
Smotri kulturnog stvaralaštva nacionalnih manjina prisustvovao je gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković.
„Grad podržava udruženja nacionalnih manjina putem budžeta, ali i prisustvujući ovakvim i sličnim manifestacijama. S druge strane, ono što je važno jeste da u gradu imamo različitosti u svakom smislu i to je bogatstvo“, rekao je Stanivuković.
Istakao je da kroz nacionalne manjine upoznajemo njihove kulture i običaje, a da će Grad Banjaluka nastojati da još više i snažnije finansijski podrži projekte koji su važni za nacioanalne manjine.
„Naša parola jeste da je svaki čovjek jednak bez obzira na to kako se zvao i kojem narodu pripadao. On je okosnica i suština onog što radimo, tako da smatrajte da u tom smislu ćete imati takav tretman i takvu saradnju“, istako je Stanivuković.
Na smotri su članovi udruženja nacionalnih manjina iz Republike Srpske predstavili svoje tradicionalne nošnje, hranu, muziku i ples.
Svoju kulturu, tradiciju i običaje predstavilo je i Udruženje Roma „Romani ćei-Romska djevojka“ iz Prnjavora. Predsjednica ovog Udruženja Snježana Mirković kazala je da su predstavili dio bogate kulturne baštine romskog naroda i onoga što rade članovi ovog udruženja.
„Na našem štandu predstavili smo tradicionalna romska jela, predmete koje smo oslikali u dekupaž tehnici, sa romskim motivima, kao i razne predmete i posude od bakra, jer su Romi poznati kao dobri kovači“, kazala je Mirković.
Ona je istakla da su ove manifestacije značajne te da tu manjine imaju priliku da se druže, razmjenjuju iskustva, i međusobno bolje upoznaju.
„Udruženje Romani ćei-Romska djevojka nastoji da predstavi Rome u najboljem svjetlu na ovoj i sličnim manifestacijama, jer predstavljajući ove lijepe predmete koje su izradile naše članice u dekupažu, te predstavljajući predmete i posude od bakra koje izradjuje jedan naš Rom iz Prnjavora – mi želimo da razbijemo predrasude koje vladaju o Romima koje su u velikoj mjeri prisutne u našem društvu, da Romi ne žele da rade, da samo prose… mi upravo ovdje na ovoj manifestaciji prikazujemo dio onoga što rade Romi u Prnjavoru“, istakla je Snježana Mirković.
Udruženje Makedonaca iz Banjaluke redovno učestuje na ovoj i sličnim manifestacijama. Predsjednik Kulturnog društva Makedonaca “Vardar” Zoran Mitrovski kazao je da se ovo udruženje predstavilo makedonskom pjesmom i igrom kao i tradicionalnim makedonskim jelima.
Mitrovski je istakao značaj ove manifestacije na kojoj manjine predstavljaju svoj nacionalni identitet i najavo da će u Banjaluci početkom decembra biti održana manifestacija na kojoj će se nacinalne manjne predstaviti poezijom.
Prema riječima Andrije Svatoka, člana Udruženja Ukrajinaca ”Zlatni klas” iz Prnjavora, nacionalne manjine, njegujući svoju tradiciju, kulturu i običaje, doprinose bogatstvu različitosti u Republici Srpskoj.
On je istakao da ovo udruženje koje je osnovano 2016. godine ima zapažene rezultate u svom radu.
„Ono što trenuto radimo jesu aktivnosti na podizanju spomenika poznatom ukrajinskom pjesniku i rodoljubu Tarasu Ševčenku, koji bi trebalo da bude podignut u prirodnoj veličini u parku u Prnjavoru“, kazao je Svatok.
Na Smotri nacinalnih manjna nastupilo je i Uduženje Čeha „Česka beseda“ iz Banjaluke, sa horom „Banjalučke krajanke“, a predstavljena su i tradicionalna jela češke kuhinje, rekla je predsjednica ovog Udruženja, Marženka Andulajević.
Prema njenoj ocjeni ovakve manifestacije su izuzetno važna da se pokaže rad udruženja nacionalnih manjina, koja su i pored pandemije korona virusa uspijevala da rade na očuvanju kulturne baštine svojih predaka.
„Prošle godine nismo održali ovu smotru, a sada smo uz poštovanje epidemioloških mjera predstavili široku lepezu kulture i tradicije čeha i na tome ćemo nasaviti i dalje da radimo“, kazala je Andulajević.
Bogatstvo kulture, tradicije i nacionalnih kuhinja predstavila su i udruženja Rusa, Mađara, Slovaka, Poljaka, Jevreja, a pojedina udruženja imala su goste iz zemalja u okruženju koji su mogli da se upoznaju sa radom i stvaralaštvom nacionalnih manjina Republike Srpske. Zajednička je ocjena da bi ovakvih manifestacija trebalo da bude više, ne samo u Republici Srpskoj i BiH već i na širem prostoru bivše Jugoslavije.