Sistem “AMBER Alert”: ISPAŠTAMO ZBOG POLITIČKIH RAZLIKA

149
Veldin Kadić i Igor Jurić

AMBER alert” (America’s Missing: Broadcast Emergency Response) sistem funkcioniše tako što se u slučaju nestanka djeteta hitno i istovremeno na svim mogućim kanalima masovne komunikacije, plasiraju informacije o nestanku. Međutim u Bosni i Hercegovini, naravno sve ide komplikovanijim putem. Početkom godine Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine BiH nije podržala poslaničku inicijativu o uvođenju sistema “Pronađi me”, koju su uputili poslanici Predrag Kojović, Sabina Ćudić i Aida Baručija. Umjesto toga sistem je uveden u samo jednom entitetu.

Iako u BiH, bar prema šturim dostupnim brojkama taj problem nije izražen kao što je to naprimjer u SAD-u, Njemačkoj, Rusiji ili Ujedinjenom Kraljevstvu gdje dostupni podaci sugerišu veliku rasprostranjenost ovog problema.

„Sistem AMBER Alert je važan kao preventivna mjera ali i mehanizam koji može biti od velike koristi policijskim agencijama u slučajevima nestanka djece“, istakao je Veldin Kadić, doc. dr. na odsjeku sigurnosnih i mirovnih studija Fakulteta političkih nauka u Sarajevu. Prvi preduslov je da sistem pokriva cijelu državu, što kod nas nije slučaj.

“Problem nestanka djece ne prepoznaje bilo kakve lokalne i administrativne granice, a vrlo često ni državne, pa je efikasnost AMBER Alert sistema vrlo limitrana ako je njegova primjena onemogućena u cijeloj državi. To je ujedno i koliko je meni poznato, presedan u svijetu. Uvođenje ovog sistema je proces koji se mora koordinirati da bude aplikabilan na nivou cijele države jer kako su sada stvari postavljene dovoljno je da hipotetički u slučaju otmice djeteta otmičar samo pređe administrativnu liniju entiteta Federacije BiH ili Brčko distrikta i izbjegne značajne probleme jer građani Federacije BiH i Brčko Distrikta koji ga u tom trenutku vide ne bi mogli alarmirat policiju, jer ne bi znali da je posrijedi otmica ili neki drugi sličan proces u kojem djeca mogu nestati“, objašnjava Kadić.

Jedina pozitivna stvar je da su danas mediji dostupni u oba entiteta, a telekom mreže imaju korisnika na svim stranama, pa tako i Mtel koji je u ovom sistemu. No, svakako da je limitacija zbog podijeljenje države i dalje velika.

Ključni faktor je vrijeme jer je cilj da se u što kraćem vremenskom roku dođe do informacija o nestalom djetetu.

„Vrijeme od prvih nekoliko sati iznimno je važno, jer se pretpostavlja da bez obzira pod kojim okolnostima je dijete nestalo, šanse su velike da je ono još uvijek negdje unutar države i da s tim u vezi postoji mogućnost da neko od građana uoči nešto što bi policijskim organima dalo važan trag“, ističe Kadić.

Veldin Kadić potencira da uvođenje ovog sistema zahtijeva širu društveno-političku uključenost, ne samo policijsku.

„Odluka nadležnih organa iz entiteta Republika Srpska da krenu u ovaj proces bez koordinacije sa drugim dijelovima BiH pri tome oslanjajući se na iskustva i metodologiju iz Srbije nije dobar pristup sa stanovišta iskorištavanja maksimalnih efekata koje AMBER Alert može dati u praksi. Jako je važno da na nivou jedne države ima zajednička metodologija uslova pod kojim policija donosi procjenu da li će aktivirati AMBER Alert sistem. Nedostatak prethodno navedenog može u praksi samo stvoriti još veća konfuziju i otežati policijsku potragu”,  objašnjava Kadić.

U Srbiji se na godišnjem nivou prijavi nestanak između 1300 i 1500 maloljetnih lica, ali za aktiviranje sistema AMBER alert potrebno je ispunjavanje određenih kriterija. Osnovni kriterij je da je dijete u životnom opasnosti i ukoliko se to utvrdi sistem će se pokrenuti. Takođe, ukoliko je dijete žrtva trgovine djecom odnosno trgovine ljudima ili ako je dijete mlađe od sedam godina, sistem će se odmah pokrenuti.

U Srbiji je sistem AMBER alert pušten u rad 2023. godine o čemu smo razgovarali sa Igorom Jurićem, ocem otete i ubijene djevojčice Tijane Jurić. Tijana je ubijena 2014 godine. Upravo AMBER Alert bi sigurno mnogo pomogao i te 2014 godine u pronalaženju Tijane, za kojom je potraga trajala 13 dana.

„Sa ovim sistemom sve ide mnogo brže, mobilni operateri šalju SMS poruku na teritoriji jedne države da je dijete nestalo i da se posjeti sajt MUP-a koji posjeduje dodatne informacije. To se sve uradi u vrlo kratkom roku“, objašnjava Igor Jurić.

“Kada govorimo o Republici Srpskoj, radi se o 40 medija sa kojima je potpisan sporazum da će biti deo samog sistema. Prekida se program u prvih šest sati na svakih 30 minuta od nestanka, a nakon isteka šestog sata, na svakih sat vremena. Nakon isteka četrdeset osmog sata više se neće objavljivati jer se tada pouzdano zna da je čitava država obavještena”, ističe Jurić.

Pored televizija i na autoputevima na led ekranima će biti objavljene informacije da je nestalo jedno dijete. Takođe informacija će biti objavljena na autobuskim, željezničkim stanicama kao i na aerodromima i tako se cijela zemlja uključuje u potragu. Ovaj sistem je već pokazao koliko je značajan u Srbiji.

“Mi smo imali iskustvo, kao građani Republike Srbije, da je dete koje je nestalo, kada je drugi put pokrenut sistem ‘Pronađi me’, bukvalno nekoliko minuta od dobijanja SMS poruka jedna devojka je primetila dečaka koji je  nestao i prišla dečaku koji je bio vidno uznemiren i deprimiran. Razgovarala je sa njim i obavestila policiju koja je reagovala i dete je brzo spašeno”, priča Jurić objašnjavajući funkcionisanje AMBER Alerta u Srbiji.

Igor poručuje da je trenutno žalostan, ali ne odustaje kada je u pitanju Bosna i Hercegovina. Nastaviće sa inicijativama da i Federacija BiH, ali i Brčko distrikt puste u rad ovaj sistem. Ističe da je MUP Federacije BiH bio pozvan i na sastanak gdje su prisustvovale policije regiona, ali oni se nisu odazvali pozivu.

“Ne mogu se složiti sa tim  da zbog nekih političkih razlika, neslaganja mi nemamo jedinstven sistem Pronađi me i AMBER Alert. Mi smo u ozbiljnim pregovorima i sa MUP-om Severne Makedonije, ali i sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Crne Gore”, poručio je Igor Jurić.

I tako, kako drugačije nego komplikovano u Bosni i Hercegovini. Iako je najlogičnije bilo da se donese odluka na nivou države o usvajanju sistema AMBER Alert, bh. političari ne misle tako. Prije svega oni iz RS. Problem je što oni iz FBiH, ako nije na nivou države, koče i uspostavu na nivou entiteta.