Aktivistice organizacija u ostvarivanju prava Romkinja u Albaniji kaĹžu da su uprkos brojnim promjenama koje su se desile u posljednjih nekoliko godina, Romkinje u ovoj zemlji i dalje izloĹžene siromaĹĄtvu, problemu ranih brakova, visokoj stopi nezaposlenenosti, nedostatku obrazovanja i brojnim drugim problemima.
Aktivistice Meleqe Rrenja i Brisilda Taco su za doprinos u integraciji romske populacije i osnaĹživanje Romkinja unutar lokalnih zajednica dobitnile nagradu Evropske unije âNepoznate heroineâ koja je ove godine prvi put dodijeljena za zemlje Zapadnog Balkana i Turske.
âNagradu ne vidim kao liÄno postignuÄe, veÄ kao poruku da se radom moĹže neĹĄto dobro uÄiniti ĹĄto moĹže biti dobar primjer drugim Ĺženama iz naĹĄe zajedniceâ, kaĹže dobitnica nagrade, Meleqe Rrenja.
Za nagradu Evropske unije koja joj je dodijeljena nakon pedeset godina aktivizma kaĹže kako je to zahvaljujuÄi radu i zalaganjam svih romskih organizacija. Iako je nagrada veoma vaĹžna, kaĹže da su promjene koje su se desile po pitanju prava Romkinja vaĹžnije, ali da to joĹĄ uvijek nije dovoljno. Rrennja istiÄe da je zastupljenost Romkinja u svim druĹĄtvenim sferama veoma mala, a da su one zapravo aktivnije i brojnije na svim sastancima koji se tiÄu prava Roma u Albaniji.
Äak pedeset posto ispitanih Romkinja iz Albanije starosne dobi izmeÄu 20 i 49 godina vjenÄale su se prije punoljetstva, pokazalo je istraĹživanje UNDP-a. Borba protiv ranih brakova upravo je jedna od glavnih inicijatava aktivistice Meleqe Rrenja koja danas ima sedamdeset i jednu godinu i predsjednica je organizacije âTomorrow’s Roma Womenâ iz Berata. Rrenja je i prva je uÄiteljica Romkinja u  ovoj zemlji. Pored borbe protiv ranih brakova, njena podrĹĄka je usmjerena na obrazovanje romskih djevojÄica i Ĺžena koje je, kako kaĹže problematiÄno, ali da je u posljednje vrijeme napredovalo.
âKao primjere uzimamo djevojÄice i majke koje se obrazuju. Kad imamo sastanke fokusiramo se na njih, pratimo i ocjenjujemo ih, i vidjeli smo da to ima uticaja na druĹĄtvoâ, kaĹže Rrenja.
Rrenja je otvorila vrtiÄ za romsku djecu u Beratu, pomaĹže Romima u postupcima zdravstvene zaĹĄtite i savjetnica je u posredovanju Älanova zajednice koji podnesu zahtjev za socijalno stanovanje ili onih koji su deloĹžirani iz svojih stanova.
VeÄina romske djece prekida ĹĄkolovanje Äak i prije zavrĹĄetka osnovne ĹĄkole iako Zakon o obrazovanju Albanije nalaĹže obavezno obrazovanje za svu djecu iznad ĹĄest godina, procjene su Evropskog centra za prava Roma. NajveÄi razlog je, kako se navodi, siromaĹĄtvo.
Kao pozitivan primjer Ĺžene Romkinje koja je zahvaljujuÄi obrazovanju doprinijela u ostvarenju prava Romkinja u Albaniji je Nadire Renja, koordinatorica MreĹže Romkinja iz Berata. Nadire Renja je sa 46 godina zavrĹĄila fakultet i svojim aktivizmom se zalaĹže za obrazovanje i jednaka prava Romkinja sa drugim Ĺženama u druĹĄtvu.
âObrazovanje je liÄno i neophodno je ako Ĺželite postati neko u Ĺživotuâ, rekla je Renja.
Nadire Renja kaĹže da organizacija okupljaja i Romkinje iz razliÄitih gradova Albanije koje nemaju odreÄen nivo obrazovanja kako bi ih upoznali sa naÄinim primjene njihovih prava u druĹĄtvu.
Potrebna veÄa regionalna saradnja
Iako saradnja izmeÄu Romkinja iz razliÄitih gradova Albanije postoji, aktivistice smatraju da bi njihova borba bila uÄinkovitija kada bi se saradnja proĹĄirila na regionalnom i na meÄunarodnom nivou.
âAko budemo uspjeli stvoriti Ĺžensku mreĹžu na Balkanu ili joĹĄ dalje u Evropi, to Äe biti sjajna, fantastiÄna stvarâ, kaĹže Meleqe Rrenja koja je dodaje da se trenutna saradnja svodi na zajedniÄke edukativne treninge nakon kojih se kaĹže âsve zavrĹĄiâ.
NagraÄena, Meleqe Rrenja Älanica je mreĹže Romkinja iz Sjeverne Makedonije i saraÄuje sa organizacijama iz Crne Gore, Hrvatske, Kosova i dodaje da je razmjena razliÄitih iskustava jako vaĹžna i da moĹže pomoÄi u ostvarivanju prava svih Romkinja.
Aktivistice za prava Romkinja kaĹžu da liÄna i pojedinaÄna iskustva mogu biti mala, ali da iz toga mogu poboljĹĄati svoje sposobnosti i ukazati na njihove probleme. KaĹžu kako je potrebno viĹĄe promovisati i pozitivne priÄe Romkinjaiz drĹžave i regije, kako bi one postale vidljivije i  bile bolje prihvaÄene u druĹĄtvu. Veliki znaÄaj vide u podrĹĄci meÄunarodnih organizacija koje su, kako kaĹžu, davale veÄu podrĹĄku od lokalnih vlasti.
U Albaniji je 2012. osnovan i Centar za prava Romkinja i od tada radi na osnaĹživanju i ujedinjenju Romkinja Äije su preporuke uticale na promjene odluka lokalnih vlasti u ostvarenju njihovih prava i Ĺživotnih uslova.
Prema rijeÄima direktorice centra i aktivistice, Manjole Veizi, potrebno je osnaĹžiti i udruĹžiti Romkinje koje Äe u buÄnosti maÄunarodnim organizacijama moÄi poslati posebne preporuke za ostvarivanje njivih prava.
âObrazujte svoje kÄeri i budite jake zbog njih. Borite se za svoja prava i ne odustajte. UdruĹžite se i promijenite svoju realnostâ, za kraj je poruÄila Veizi.
Problemi Roma i Romkinja sliÄni su u svim zemljama regiona, a kako bi poboljĹĄao njihov poloĹžaj nedavno je osnovana i Balkanska mreĹža Romkinja za Äije Älanstvo su Memorandum do sada potpisale Ĺženske organizacije iz Srbije, Crne Gore, BiH, Sjeverne Makedonije, Hrvatske i Kosova, a oÄekuje se i pridruĹživanje aktivistica iz Albanije i Turske.
(portal-udar.net)