CRNA GORA: Predstavljeni rezultati projekta “Karijerna karta za mlade Rome i Romkinje – OdEukacijeDoZapošljavanja”

180
Foto: CAREP
Foto: CAREP

U Podgorici je održana završna konferencija projekta “Karijerna karta za mlade Rome i Romkinje – Od obrazovanja do zapošljavanja”, čiji je cilj bio podrška mladima iz romske i egipćanske zajednice na njihovom putu ka profesionalnom ostvarenju. Projekat je realizovao Centar za afirmaciju Romske i Egipćanske populacije (CAREP), uz finansijsku podršku Evropske unije i Ministarstva javne uprave Crne Gore.

Ovaj program je omogućio mladima da steknu nova znanja, radne vještine i iskustvo kroz tromjesečne stručne prakse, što im je pomoglo da se lakše integrišu na tržište rada. Kroz različite aktivnosti, učesnici su imali priliku da se upoznaju s potencijalnim poslodavcima, prošire svoja profesionalna poznanstva i steknu sigurnost u vlastite sposobnosti.

Jedan od ključnih rezultata projekta jeste što je više mladih Roma i Romkinja prošlo kroz program stručnog osposobljavanja, steklo praktično iskustvo i unaprijedilo svoje profesionalne kompetencije. Pored toga, značajan broj njih je nakon programa ostvario kontakt s potencijalnim poslodavcima, dok su neki već dobili ponude za zaposlenje ili priliku za dodatne obuke.

Projekat je posebno važan jer mladi iz romske i egipćanske zajednice često nailaze na prepreke u obrazovanju i zapošljavanju zbog socio-ekonomskih izazova i predrasuda. Bez podrške ovakvih inicijativa, mnogi od njih ostaju isključeni iz ključnih društvenih procesa, što otežava njihovu profesionalnu i ličnu afirmaciju. Ovaj program im je omogućio ne samo sticanje praktičnih vještina već i jačanje samopouzdanja, što je od suštinskog značaja za uspješan ulazak na tržište rada.

Foto: CAREP
Foto: CAREP

U projektu su učestvovale i osobe sa invaliditetom, kojima je pružena mogućnost stažiranja u nevladinoj organizaciji “Mozaik” sa sjedištem u opštini Nikšić. Iz organizacije “Mozaik” ističu da je zapošljavanje ranjivih kategorija preduslov za njihov samostalan život.

“Mozaik saradjuje sa Centrom za afirmaciju RE populacije već više od tri godine intezivno i mogu reći da smo kroz zajednički rad pokazali na djelu šta je inkluzija. Primarno, pokazali smo šta je inkluzivno društvo, promijenili smo našu zajednicu i izvršili uticaj na mnogo korisnika sa fokusom na mlade ljude, kako na osobe sa invaliditetom, tako i na mlade iz romske i egipćanske zajednice. Imali smo dva ili tri stažiranja u okviru projekta i uvijek smo tu da pružimo priliku i zaposlimo pripadnike romske i egipćanske zajednice, kako bi ih osnažili i povezali sa mladima iz većinske zajednice. Zapošljavanje ovih kategorija je naš prioritet. Ovaj projekat je inspirisao i nas da apliciramo za podršku kod organizacije Help. Nadam se da ćemo u budućnosti imati veliki zajednički projekat koji će za cilj imati zapošljavanje pripadnika naših zajednica, jer zapošljavanje vidimo kao preduslov za samostalan život“, rekao je Blagoje Šturanović iz nevladine organizacije “Mozaik”.

Partneri projekta, među kojima su organizacije “Help” i “Juventas”, istakli su značaj ovakvih inicijativa u procesu inkluzije i osnaživanja mladih. Naglašeno je da su obrazovanje i zapošljavanje ključni faktori za prevazilaženje socio-ekonomskih prepreka s kojima se suočava romska i egipćanska populacija. Također, ovakvi programi doprinose smanjenju siromaštva i socijalne marginalizacije.

Učesnici programa podijelili su svoja iskustva, ističući koliko im je ova prilika pomogla da steknu prvo radno iskustvo i razviju profesionalne ambicije. Mnogi od njih sada imaju jasniju viziju svoje buduće karijere i bolje šanse za zaposlenje.

Zaključeno je da slični programi mogu značajno doprinijeti razvoju inkluzivnog društva u kojem svi mladi imaju jednake mogućnosti za uspjeh. Organizatori su izrazili nadu da će se ovakvi projekti nastaviti i u budućnosti, pružajući mladima iz marginalizovanih zajednica podršku na njihovom putu ka boljoj budućnosti.