Saša Čudić, potpredsjednik skupštine Grada Banja Luka i predstavnik nacionalnih manjina u gradskoj skupštini, izjavio je za UDAR da Grad Banja Luka radi na inkluziji romske populacije. „Dajemo novac za školovanje romskih učenika u osnovnom,srednjem i visokom obrazovanju, a dio studenata ima i stipendije“, rekao je Čudić. Naveo je i da je renoviran Dom Roma na Veselom Brijegu gdje je Grad pomogao i sanaciju nekoliko romskih kuća.
„Nažažalost samo su dva Roma zaposlena, ali obećavam da će i Grad Banja Luka i ja lično poraditi na zaposlenju Roma“, rekao je Čudić naglasivši da je zapošljavanje ključni problem, ali ne samo Roma, već i svih građana Banja Luke.
Potpredsjednik gradske skupštine je rekao da je nužan preduslov za poboljšanje života romske zajednice komunikacija i saradnja sa nevladinim sektorom kako bi se realizovali ponuđeni projekti obrazovanja i stambenog zbrinjavanja kao i zaposlenja. Čudić je pomenuo da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH preko Biroa za zapošljavanje svake godine nudi, kako u Banja Luci tako u čitavoj RS, programe za zapošljavanje i samozapošljavanje i da su ti projekti nešto najkonkretnije gdje se Romi mogu zaposlit i na taj način sebi obezbjediti bolju egzistenciju. „Da bi se to sve ostvarilo, Romi bi trebali da se obrazuju kako bi im bilo lakše da apliciraju na ponuđene projekte“, rekao jed Čudić. Još je napomenuo da je novoizabrana vlast nedavno formirana i da će u punom kapacitetu do kraja mandata nastojati da se sve pomenuto i implementira.
Na pitanje da li smatra da su Romi diskriminisana nacionalna manjina i da ih smatraju manje vrijednim od ostalih, Čudić je odgovorio da on lično sve ljude koji žive na području Republike Srpske, uključujući i Rome, smatra da su jednaki te da im se moraju obezbijediti sva manjinska prava. „Ako se Romi edukuju, emancipuju, zaposle, oni automatski se uključuju u sve sfere društva. Ako je Rom zaposlen, može da napreduje i on i njegova porodica“, rekao je Čudić i istakao da vlasti trebaju da stvore preduslove za to.