U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas će biti obilježena 24. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica i obavljen ukop identifikovanih žrtava genocida iz jula 1995. godine.
Nakon komemoracije bit će klanjana ženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka 33 žrtve genocida. Najmlađa žrtva koja će biti ukopana u Potočarima ove godine je Osman Cvrk rođen 1979. godine. U momentu ubistva bio je maloljetan, imao je svega 16 godina.
Najstarija žrtva koja će ove godine naći smiraj među potočarskim nišanima je Šaha Cvrk, koja je imala 82 godine kada je ubijena i ujedno je i jedina žena koja će u Potočarima biti ukopana ove godine.
Konačan smiraj ove godine naći će i otac i sin, Zaim i Fuad Pilav. Ukopani će biti i braća Mujić, Fahrudin (25) i Zijo (28) te braća Isaković. Asim Isaković je u momentu kada je ubijen imao 20 godina dok je njegov brat Kasim bio samo dvije godine stariji.
U Podrinje identifikacionom centru u Tuzli nalazi se još 140 identificiranih žrtava, ali uglavnom zbog nekompletnosti posmrtnih ostataka porodice se još nisu odlučile za ukop. Među njima je 38 žrtava koje su zvanično identificirane i DNK analizom i od porodica, a ostali samo na temelju DNK analize.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada su ukopani posmrtni ostaci 6.610 žrtava genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana.
Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Emza Fazlić kazala je Feni da je od ukupno 6.610 žrtava koje su do sada ukopane u Potočarima, ukopano 26 žena. Od toga broja 19 njih su žrtve genocida koji se dogodio 1995. godine, dok je sedam žena koje su nastradale 1992. godine.
Podsjetila je da je najstarija žrtva koja je do sada ukopana u Potočarima Šaha Izmirlić koja je imala 94 godine kada je ubijena. Najmlađa žrtva je novorođenče, beba Fatima Muhić.
Prva kolektivna dženaza u Memorijalnom centru u Potočarima obavljena je 2003. godine, kada je u tri faze ukopano skoro hiljadu žrtava. Te 2003. godine ukopan je najveći broj žrtava, dok će 11. jula ove godine u Memorijalnom centru u Potočarima biti ukopan do sada najmanji broj, njih 33.
U proteklom periodu rađene su i reekshumacije kojih je, kako kaže Fazlić, ukupno bilo 635. Dodaje da su u osam navrata rađene kolektivne, odnosno velike rekshumacije u kojima je otvaran veliki broj grobnih mjesta ili mezarja, dok su u 11 slučajeva rađene individualne reekshumacije.
Najavila je da će slijedeća reekshumacija u Srebrenici počet 15. jula i tom prilikom će se naknadno pronađeni posmrtni ostaci dodati u 120 mezara ranije ukopanih žrtava.
(FENA)