Projekcijom filma The Divine Order (Božanski poredak), italijanske redateljice i spisateljice Petre Volpe, Ambasada Švicarske u Bosni i Hercegovini je na Sarajevo film festivalu, obilježila deveti po redu Dan ljudskih prava.
Politički i vjerski lideri u Švicarskoj naveli su Božanski poredak kao razlog zašto žene i dalje nisu imale prava glasa sve do 1970. godine. Redateljica Petra Volpe istražuje ovu iznenađujuću historiju kroz priču o Nori, naizgled običnoj domaćici iz čudnog sela koja uzima stvar u svoje ruke i postaje liderica u borbi za pravo glasa žena.
Poslije organiziranja prvog sastanka u selu za podršku ženama da dobiju pravo glasa, njena porodica joj ne pruža podršku, te su njena djeca izložena ruganju druge djece u školi jer njihova mama želi da bude muškarac.
Uprkos svim preprekama i reakcijama, Nora uspijeva da okupi žene iz sela i da ih ubijedi da se kroz štrajk bore za svoja prava potaknute time većina žena napušta svoje domove i porodice.
Snažna priča dovodi do svog inspirativnog zaključka kada su švajcarske žene konačno osigurale pravo glasa 1971.
Božanski poredak je iskren film o običnim ljudima koji zahtijevaju svoje pravo glasa.
Nakon projekcije filma održana je Panel diskusija “Prava žena danas: Regresija, stagnacija, ili progres?”
–U Švicarskoj je situacija od 1971. godine promijenjena tako da su žene ostvarile pravo da učestvuju u politici, da glasaju da budu na mjestima odlučivanja. Mnogi su me začuđeno pitali kako je moguće da je ovakva situacija bila u Švicarskoj, zemlji koja je tako uređena, koja je demokratska, kako je toliko trebalo da se promjene i da žene dobiju pravo glasa. Moram reći da je ovo bila duga borba koja je trajala više od 100 godina – rekla je ambasadorka Švicarske u Bosni i Hercegovini Andrea Rauber Saxer.
Ekspert za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava Asocijacije XY Feđa Mehmedović, rekao je da svi moramo raditi na rušenju stereotipa, patrijarhalnog stila razmišljanja da je ženama isključivo mjesto u kuhinji i briga o porodici. Dodao je i da na tome trebaju raditi vrtići, škole, politika, mediji kako bi jednog dana ostvarili ravnopravnost između spolova zaključio je
(portal-udar.net)