U Sarajevu je danas prikazana video prezentacija „Budžetska potrošnja u službi garađana,“ koja je održana u sklopu završne manifestacije Budžetske akademije, a također su dodijeljene i diplome polaznicima.
Učesnici prve generacije Budžetske akademije su Donorska mreža BiH, Ekotim, Inicijativa i civilna akcija – ICVA, Fondacija Krila nade, Savez Sumero, Kali Sara, i Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH.
Cilj Akademije je bio učenje o budžetskom procesu i kreiranje prijedloga budžetske potrošnje koja će osigurati bolju raspodjelu sredstava za dobrobit građana.
Akademija je realizirana od strane Centra za zastupanje građanskih interesa/Fondacija CPI, u saradnji sa organizacijom Budget Monitoring iz Amsterdama, te finansirana kroz Matra program Ambasade Nizozemske u BiH.
Prema riječima Mirjane Sirćo, voditeljice programa obuke Budžetska akademija, fokus je bio na tome da se polaznici Akademije uključe u potrošnju javnog novca, i da oni kroz svoj rad utiču na to da vlast radi i bude odgovornija u potrošnji tog javnog novca, koji se najvećim dijelom finansira upravo iz naših sredstava.
–Osnovni cilj ove Budžetske akademije je da se približi građanima ono što izbjegavaju jer im je ta oblast teška i nezarumljiva, a upravo budžeti i ta sva priča o ekonomskim politikama kojima se odlučuje o svim bitnim segmentima našeg života jeste ono čime moraju da se pozabave, i da se upoznaju sa osnovnim ciljevima i zadacima ekonomskih politika o budžetskom procesu; kada oni mogu da utiču na politike i na koji način, kako da pišu prijedloge budžetske potrošnje, čime će omogućiti i kvalitetniji i transparentniji rad i samim vlastima i ujedno zadovoljiti potrebe građana čiji interes oni zastupaju – pojasnila je Sirćo.
Kaže da novca ima, možda zato što se ne raspoređuje kako treba.
–Nijedna zemlja nema previše novca, ma koliko bogata bila, pa ni Bosna i Hercegovina, a znamo koliko problema mi imamo sa kojima se suočavamo, tako da treba voditi računa, i oni kada pišu svoje prijedloge novih politika, da se dobije što adekvatnija vrijednost za uloženi novac. Treba da te politike što više odgovaraju i budu što kvalitetnije i samim tim usluga bolja, a za manje novca – kazala je Sirćo.
Istaknuto je da ostvarivanje prava građana BiH često zavisi od dobre volje domaćih i stranih donatora ili donosilaca odluka u izvršnoj vlasti, što je nedopustivo kršenje ljudskih prava.
–Pravo na život i zdravlje, pristup javnim uslugama, psihološku pomoć i drugi aspekti života građana su previše važna pitanja da bi ovisila o bilo čijoj dobroj volji. Zbog toga moramo raditi na pronalasku trajnih, sistemskih rješenja koja će biti finansirana novcem kojim građani pune budžete – zaključila je Sirćo.
(portal-udar.net)