U sklopu projekta „Inkluzija Roma kroz obrazovanje, zapošljavanje i socio-ekonomsku podršku“, 52 učenika romske nacionalnosti od 1. do 6. razreda Osnovne škole Hamdija Kresevljakovic u Kaknju, uključeno je u dopunsko-dodatnu nastavu.
Dopunsko–dodatni časovi realizuju se svakim radnim danom, gdje učenici dodatno obrađuju nastavno gradivo sa redovne nastave.
Na projektu su zaposleni učiteljica, socijalna radnica i Romkinja-medijatorica. Ovaj projekat traje već 5 godina i implementira se u 3 općine Zeničko–dobojskog kantona: Kaknju, Zenici i Zavidovićima.
„Cilj projekta jeste da se u obrazovni sistem uključi sto više djece i da nakon toga ostvare dobre rezultate u školi. Smatram da dopunsko – dodatni časovi pozitivno utiću na razvoj djece iz razloga jer su tu bez ikakvog pritiska, da kroz igru, rad i trud zajedničkim snagama ostvare bolju budućnost za sebe“, rekla je Arnesa Delić, medijatorica.
Socijalna radnica i medijatorica osim podrške učenicima na nastavi, imaju i zadatak ići u obilazak romskih zajednica, odnosno porodica djece koja pohađaju dopunsko-dodatnu nastavu i porodica čija djeca trebaju krenuti u predškolsko obrazovanje.
„Smatram da su dopunsko-dodatni časovi potrebni, bez obzira na redovnu nastavu, jer je gradivo jako obimno i teško, te se pored redovne škole sa djecom, treba dodatno raditi i kod kuće. S obzirom da je većina roditelja romske djece nepismena i nisu u stanju prenijeti im znanje koje im je potrebno, zbog toga je i osmišljen ovaj projekt“, istakla je Arnesa.
Nermina Orhanović, socijalna radnica, kaže da je njen zadatak u ovom projektu, pored pomaganja u nastavi učiteljici i medijatorici, odlazak na teren i obilazak porodica.
„Povezivanje roditelja sa školom, sagledavanje njihovih potreba i informisanje je također dio ovog projekta. Osvijestiti roditelje šta je to škola i koliko je bitno da njihova djeca pohađaju školu je vrlo važno. Mi ovim projektom stvaramo temelje budućnosti iz razloga što se stvara generacija djece koja neće imati problem prenijeti znanje svojoj djeci“, rekla je Ohranović.
Na ovaj način učenici bez nelagode mogu da zatraže sva dodatna pojašnjenja za sve što im nije jasno u redovnoj nastavi i dodatno se usavrše.
Kako navodi učiteljica, na jednom od časova imali su priliku ugostiti i jednu djevojčicu koja ne pohađa redovnu nastavu i naučiti je pisati i čitati, što je i za njih predstavljalo veliki uspjeh.
Također, pomogli su u razvoju djeteta koje je bilo upućeno u odjeljenje za kategorizaciju. Nakon nekoliko časova provedenih u radu sa takvim djetetom, osjetio se napredak u njegovom razvoju i ono je nastavilo pohađati redovnu nastavu.
„Glavni cilj ovog dopunsko-dodatnog programa je vježbanje i ponavljanje nastavnog gradiva i svega onog što njima nije u potpunosti jasno na redovnoj nastavi. Ovo je prilika da oni poprave ocjene i time se olakša redovna nastava. Voljela bih kad bi ovakav projekat, program bio dostupan svakom učeniku, jer ovim se uveliko olakšava i samoj djeci a i roditeljima“, rekla je učiteljica Alma Alić.
Projekat se realizuje u saradnji Asocijacije za razvoj „Leda“ i Švicarskog Caritasa.
(portal-udar.net)