“Lokalni akcioni plan (LAP) za poboljšanje položaja Roma u HNK” koji ima za cilj doprinijeti unaprjeđenju položaja romske populacije u Hercegovačko-neretvanskom kantonu te ostvarivanju i zaštiti njihovih ljudskih prava, nedavno je objavljen.
–Razlog nepotpune evidencije o broju, karakteristikama i potrebama leži, prije svega, u nedostatku jasnog posredovanja za formiranjem baze podataka te u čestim migracijama porodica. Djelimične podatke posjeduju nevladine organizacije. Među njima nije uspostavljeno informacijsko umrežavanje, što je osnovna preporuka za objedinjavanje i kompletiranje podataka – navodi se u LAP-u.
Prema dokumentu, Romi u HNK nalaze se u Čapljini, Jablanici, Konjicu, Stocu i Mostaru te ih je ukupno 568, od čega je 223 maloljetnih članova romskih porodica. 37 Roma su vlasnici stambenog objekta, najviše njih u Konjicu, a čak 22 kućanstva s područja Mostara nemaju kanalizacioni sistem.
Skoro 60 Roma nema zdravstveno osiguranje, ali 15 osoba ima liječničku dijagnozu, dok je 9 osoba s invaliditetom.
U Planu se još navodi kako je 27 djece predškolske dobi, ali da je troje uključeno u predškolski program. Osnovnoškolske dobi je 166 djece te ih 129 pohađa osnovnu školu, a srednjoškolske dobi je 15 osoba i troje ih pohađa srednju školu. Tek tri odrasle osobe imaju završenu srednju ili visoku školu. Ipak, 149 osoba ima osnovna znanja informatičke pismenosti, a 124 ih ima položen vozački ispit.
Prema LAP-u 11 Roma je zaposleno na području HNK, dok je 169 osoba evidentirano kod Službe za zapošljavanje. Kućanstava koja se bave skupljanjem otpada je 71, a 62 kućanstva su korisnici socijalne pomoći. 16 Roma je u inostranstvu zbog egzistencijskih potreba.
Romska populacija, navedeno je u Planu, aktivno koristi romski jezik, ali općinskih manifestacija vezanih za romsku kulturu i običaje nema u HNK.
Bitan podatak u Planu je i koliko Roma koristi Facebook, Instagram i druge društvene mreže, a njihov broj je 201.
Romski nevladin sektor, kao i građanski aktivizam je na vrlo niskom nivou. Romsko udruženje je postojalo u Konjicu, ali je, nažalost, ugašeno krajem 2019. godine. U Jablanici, Mostaru i Čapljini romska udruženja još uvijek postoje, ali neaktivna su, stoji u analizi trenutnog stanja LAP-a.
Dodatno se u Planu spominje i postupanje policije prema romskoj populaciji, navodeći broj kaznenih djela koje su Romi počinili.
Dokument, navodi se, predstavlja platformu lokalne politike prema svim bitnim pitanjima od značaja za suštinsko i održivo integriranje romske populacije u javni život i razvitak ovog kantona. Nadalje, Lokalni akcioni plan može biti upotrijebljen za bolje planiranje budžeta i pribavljanje sredstava koja nedostaju za realiziranje inkluzivnih programa i planova, ali i za bolju pripremljenost kantona za korištenje fondova Evropske unije.
HNK u Planu navodi kako se planira poboljšati položaj Roma do 2024. godine. Ciljeve i aktivnosti naveli su kroz kategorije Stanovanja, Obrazovanja, Zdravstvene i socijalne zaštite, Jačanje institucionalnog kapaciteta, romskih zajednica i nevladinih organizacija te Zapošljavanje.
Radna grupa za izradu plana imenovana je u martu 2019. godine.
(Portal Udar)