Dragan Popadić, novinar i pjesnik u saradnji sa književnikom i prevodiocem na romski jezik Ivanom Toskićem izdao je knjigu dječije poezije ,,Što se ne bi mjesec jeo – Sose luna ma te has”.
Knjiga je još jedan doprinos razvoju romskog jezika u Crnoj Gori, ali i u Srbiji, BiH, i Hrvatskoj zbog sličnosti jezika. Po procjenama romskih NVO i studenata u Crnoj Gori, gotovo 40 posto Roma ne govori romski jezik.
„Asimilacija je učinila svoje i velika je opasnost da romski jezik nestane. A time i romski identitet. Moramo i stvaralaštvom, ali i političkim odlukama nastojati da se romski jezik uvrsti u obrazovni sistem“, rekao je Toskić.
Prošle godine u Crnoj Gori je 300 učenika romske nacionalnosti pohađalo osnovnu i srednju školu, 11 fakultet, a jedan postdiplomski studij. Međutim, ni u jednom nivou školovanja nije bilo romskog jezika, čak ni fakultativno. Tokom prošle godine organizovane su radionice za sve one koji žele dobiti osnove romskog jezika, ali je to bio projekat koji je podržala vlada Crne Gore, a ne sistemsko rješenje. Od školske godine 2022/2023 u fakultativnu nastavu u Crnoj Gori uvršten je Romski bukvar kao doprinos učenju romskog jezika, ali većina škola nije imala časove zbog nedostaka kadra koji može predavati romski.
RomaNet iz Crne Gore je objavio jednu od Popadićevih pjesama, po kojoj se knjiga i zove. Prevod pjesme na romski radio je Ivan Toskić. Obje verzije su ispod.
Što se ne bi mjesec jeo
Ja sam prvo lijepo sjeo
pa sam dobro razmislio.
Što se ne bi mjesec jeo?
svak dobije jedan dio.
Jeli bismo svakog dana
ne bi bilo više gladi.
Ukusna je mjesec hrana
svako dijete da se sladi.
Nikad ne bi sasvim nest’o
sam bi sebe noću pleo.
Jelo bi se često često…
što se ne bi mjesec jeo?
Sose luna ma te has
Me sem bešav lače as
Me lače da pačal da.
Sose luna ma te has?
Te lav cikno dikno tal.
Bi has bi has ko đive
Tare ovel više bok:
Gudlji luna but habe
E čavenge gudljipe.
Na ovelda sa ko tan
Đikaj bevel na kuvel.
I bi halpe but lače
Sose luna amen has.