Evropska komisija objavila je izvjeĆĄtaj o provoÄenju strategija integracije Roma za 2019. godinu. IzvjeĆĄtaj se primarno fokusira na zemlje Älanice EU, ali po prvi put sadrĆŸi i dio o drĆŸavama Zapadnog Balkana.
Ovaj izvjeĆĄtaj saĆŸima najvaĆŸnije trendove u okviru Äetiri podruÄja politike EU iz Nacionalne strategije za integraciju Roma – obrazovanje, zapoĆĄljavanje, zdravstvo i stanovanje. IzvjeĆĄtaj ukljuÄuje i borbu protiv diskriminacije i antidĆŸipsizma.
Izvori podataka su izvjeĆĄtaji Nacionalnih kontakt taÄaka za Rome (NRCP), izvjeĆĄtaji civilnog druĆĄtva iz prilot projekta Evropskog parlamenta Romski graÄanski monitor, te podaci Agencije EU za osnovna prava (FRA).
ZakljuÄci iz izvjeĆĄtaja navedeni su prema oblastima.
Generalno gledajuÄi, iako se poduzimaju brojne mjere, diskriminacija Roma i dalje je veoma prisutna u svim oblastima.
Mali broj Roma pohaÄa visoko obrazovanje, Romi uglavnom imaju problem da steknu iskustvo i naÄu prvi posao, a veliki broj njih nema zdravstveno osiguranje niti kvalitetnu njegu.
Kada je rijeÄ o stanovanju, Romi su i dalje izloĆŸeni takozvanoj prostornoj segregaciji, odnosno odvajanju od ostalih graÄana.
Obrazovanje
Kako se navodi, veÄina drĆŸava Älanica EU provodi mjere protiv ranog napuĆĄtanja ĆĄkole. ObraÄa se paĆŸnja na potrebe uÄenika u kooperaciji s njihovim porodicama te se poveÄava pristup i kvalitet ranom obrazovanju i brizi.
Romi se takoÄer ohrabruju da nastave ĆĄkolovanje a poduzimaju se i mjere protiv segregacije te se uvode inkluzivne metode uÄenja.
U prosjeku 86 posto Romske djece pohaÄa osnovno i niĆŸe srednje obazovanje, a 30 posto viĆĄe srednje obzazovanje.
No, samo 2 posto Roma pohaÄa visokoĆĄkolske obrazovne ustanove, prema podacima iz 2016. koji su navedeni u ovom izvjeĆĄtaju.
NaroÄito u zemljama EU sa visokim procentom romskih Äaka, potreban je sistematiÄan, kompleksan i dugoroÄan pristup borbi protiv segregacije, koja je i dalje veliki problem.
KljuÄni dio je osigurati rani pristup kvalitetnom obrazovanju i brizi u integriranim prostorijama, kako bi se Romska djeca pripremila za saradnju, i kako bi se uklonile predrasude izmeÄu romske i ne-romske djece i roditelja, Äime bi se sprijeÄila kasnija segregacija u viĆĄim stepenima obazovanja.
Potrebno je vremenom zatvarati romske ĆĄkole i romsku djecu rasporeÄivati u ostale ĆĄkole sa ne-romskom djecom.
Zaposlenje
Ć to se tiÄe zaposlenja, dvije najveÄe grupe mjera koje provode zemlje EU su uklanjanje barijera sa trĆŸiĆĄta rada i personalizovana pomoÄ za one koji traĆŸe posao.
Jedan broj zemalja i dalje ulaĆŸe u struÄno usavrĆĄavanje, cjeloĆŸivnoto uÄenje i razvoj vjeĆĄtina, kao i u samozapoĆĄljavanje i poduzetniĆĄtvo.
RastuÄa stopa mladih Roma koji nisu u obrazovnom sistemu i ne rade sigurno bi zahtijevala joĆĄ viĆĄe napora u podrĆĄci za sticanje prvog radnog iskustva.
Osim toga, trebalo bi osigurati da javni biroi za zapoĆĄljavanje pruĆŸaju efektivnu ĆĄansu Romima koji traĆŸe posao.
U ovom pogledu postoje tri najveÄa izazova: nedovoljan kapacitet strukutra koje provode ove procese, diskriminacija protiv Roma te stavovi i povjerenje samih Roma u ovaj proces.
Ono ĆĄto se u izvjeĆĄtaju preporuÄuje jeste da se obrati paĆŸnja na uspjeĆĄnu tranziciju iz obzazovnog sitema u otvoreno trĆŸiĆĄte rada (dakle upravo problem prvog zaposlenja i radnog iskustva).
TakoÄer je potrebna borba protiv diskiminacije Roma od strane poslodavaca. Neophodno je, takoÄer, osigurati usklaÄenost izmeÄu potreba trĆŸiĆĄta i obrazovnog sistema.
NaglaĆĄava se da je potrebno ovaj problem rjeĆĄavati kroz kontakte s poslodavcima i samim Romima unutar postojeÄih strukutra, a ne kreiranjem posebnih strukura za zapoĆĄljavanje iskljuÄivo Roma.
Posebni, struÄni treninzi i praksa u kompanijama posebno su vaĆŸni zbog Roma koji nisu u obrazovnom sistemu. PreporuÄuje se razvoj IT vjeĆĄtina i znanja stranih jezika.
Zdravlje
Dvije glavne mjere koje provode drĆŸave EU su uklanjanje barijera u zdravstvenoj zaĆĄtiti kao i promocija svjesnosti o vaĆŸnosti zdravlja.
Ostale mjere ukljuÄuju ciljanu vakcinaciju i pristup specijaliziranim zdravstvenim sistemima.
U ovoj oblasti takoÄer postoje brojni problemi, meÄu kojima su nedostatak komunikacije izumeÄu drĆŸavnih i lokalnih nivoa, niska samosvijest o zdravstvenim pitanjima, niska stopa pokrivenosti zdravstvenim osiguranjem meÄu RomimaâŠ
Postoji i zabrinost zbog niske stope vakcinacije meÄu Romima, ĆĄto se u neki zemljama povezuje i sa viĆĄom stopom preranih smrti.
I ovdje se ukazuje na vaĆŸnost da se zdravstveni problemi Roma dugoroÄno rjeĆĄavaju kroz glavni zdravstveni sistem, a ne kroz specijalne servise za Rome odnosno paralelne strukture.
Antidiskriminacijske mjere meÄu medicinskim osobljem trebale bi biti jedan od prioriteta.
Stanovanje
Mjere koje provode drĆŸave EU uglavnom se odnose na osiguranje pristupa javnim uslugama i komunalijama (Äistoj vodi, struji, plinuâŠ), kao i osiguranje infrastrukure za stanovanje. TakoÄer se, prema izvjeĆĄtaju, pomaĆŸe desegregacija te se promoviĆĄe nediskriminatorski pristup socijalnom stanovanju.
NajveÄi napredak ostvaren je u pristupu socijalnom stanovanju, a napredak je vidljiv i u uklanjaju siromaĆĄnih naselja i prostorne segregacije. Bolji je i pristup infrastukturi i komunalnim servisima, radi se i na legalizaciji objekata.
No, prostorna segreagacija nije iskorijenjena i ona i dalje predstavlja glavni problem. Osim toga, problem su i nedovoljan pristup Roma privatnom stanovanju.
Promocija prostorne desegregacije zahtijeva ciljani, koordinirani i participativni proces: ukljuÄivanje romskih korisnika u osmiĆĄljavanje i provedbu zajedniÄkih i pojedinaÄnih moguÄnosti stanovanja; kombiniranje infrastrukturnih i ljudskih ulaganja; podizanje svijesti o smanjenju etniÄkih tenzija i prevladavanju otpora veÄinskog stanovniĆĄtva.
Osim toga, dalje se mora raditi na razvoju poboljĆĄanja uvjeta stanovanja Roma, prevenciji prisilnih deloĆŸacija Roma, te osiguranju dovoljnog i prikladnog prostora za zaustavljanje Roma koji nemaju stalno mjesto prebivaliĆĄta.
Borba protiv diskriminacije i antidĆŸipsizma
Mjere antidiskriminacije kojima drĆŸave EU najviĆĄe poduzimaju ukljuÄuju borbu protiv antidĆŸipsizma podizanjem svijesti o prednostima inkluzije Roma; podizanje svijesti o raznolikosti i borba protiv anti-romske retorike i govora mrĆŸnje.
Veliki broj Roma u EU imao je iskustvo diskrimnacije. Iskustvo diskriminacije kod traĆŸenja posla imalo je 43 posto Roma, a isti procenat je zabiljeĆŸen i kod pokuĆĄaja kupovine ili unajmljivanja kuÄe.
Pri ulasku u hotel, restoran ili klub takvo iskustvo je imalo 21 posto Roma, 19 posto je diskriminaciju doĆŸivjelo na radnom mjestu, a 17 posto u prodavnici. Iz kontakta sa javnom administracijom takvo iskustvo nosi 16 posto Roma, a 12 posto je diskriminaciju doĆŸivjelo tokom procesa obrazovanja.
Iskustvo s aktivnostima ukljuÄivanja Roma pokazuje da dugoroÄne promjene u bilo kojem od podruÄja politike zahtijevaju rjeĆĄavanje antidĆŸipsizma i diskriminacije Roma i izgradnju povjerenja izmeÄu romske i ne-romske zajednice.
Da bi se uspjelo u aktivnosti inkluzije Roma, sva podruÄja politike moraju biti povezana zajedniÄkim vrijednostima i ukljuÄivati podizanje svijesti u ĆĄiroj javnosti.
Za borbu protiv stereotipa, govora mrĆŸnje i zloÄina iz mrĆŸnje, potrebno je izgraditi pozitivne narative o Romima u druĆĄtvu i jaÄati romski identitet, kroz posebne ciljane mjere za borbu protiv antidĆŸipsizma, te promovirati romsku historiju (ukljuÄujuÄi holokaust).
Potrebno je izgraditi pozitivnu sliku o Romima kod donosioca odluka i u ĆĄiroj javnosti.
Zapadni Balkan
Zapadni Balkan je podigao svoje ambicije izvan oÄekivanja i mandata i podrĆŸao iste ciljeve inkluzije Roma i metode rada kao drĆŸave Älanice EU.
Ävrsta i odrĆŸiva poboljĆĄanja integracije Roma nuĆŸna su za napredak ovih zemalja ka EU.
Integracija Roma prvi put je ukljuÄena kao cjeloviti element u pregovorima koji su u toku u procesu pristupanja, unutar poglavlja 23 âPravosuÄe i temeljna pravaâ.
Rezultati ankete za 2017. godinu o druĆĄtveno-ekonomskoj situaciji Roma na Zapadnom Balkanu omoguÄili su da se prepoznaju novi izazovi, kao ĆĄto je pojaÄana podrĆĄka uspjeĆĄnoj reintegraciji povratnika u regiju, te da se uspostave Ävrste osnove za definiranje zahtjeva buduÄe romske politike.
Po prvi put se i u ovom izvjeĆĄtaju Evropske kompsije navode podaci za zemlje regiona Zapadnog Balkana, i to pojedinaÄno za svaku drĆŸavu, ukljuÄujuÄi BiH. (Dio koji se tiÄe BiH Udar Äe objaviti u posebnom tekstu).
(portal-udar.net)