Kada zakoni ne vrijede jednako: Rodno zasnovano nasilje prema Romkinjama

786
Foto: Ilustracija

Romkinje su diskriminirane u širem društvu zbog pripadnosti romskoj etničkoj skupini i u romskoj zajednici jer su žene. Ta dvostruka diskriminacija je dodatno usložnjena time što su Romkinje izložene društvenoj isključenosti koja se ogleda u veoma niskom pristupu obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenoj zaštiti, što ih čini posebno ranjivim na različite oblike rodno zasnovanog nasilja, navode iz Ženske romske mreže “Uspjeh”.

Stoga, kažu, nasilje u porodici je veoma važno tematizirati u romskim zajednicama, koje su često isključene iz programa prevencije, zaštite i rehabilitacije. Romkinje koje doživljavaju nasilje u porodici suočavaju se sa više poteškoća zbog siromaštva, socijalne isključenosti i nedostatka socijalnih usluga u područjima u kojima žive.

Romkinje koje prijave svoje muževe ili partnere, ali i dalje dijele isto domaćinstvo s njima, suočavaju se sa još većim nasiljem.

Nezanemarivo: kao rezultat svih ovih faktora i dalje postoji snažan osjećaj sramote i stigmatizacije žrtava, ali i nepovjerenja u mehanizme zaštite, što ih obeshrabruje da potraže bilo kakvu pomoć.

Iz ovog udruženja kažu da za potpunu borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, posebno intersekcionalne diskriminacije, mora se obezbijediti i učiniti široko dostupnim puna usluga podrške. To uključuje posebne mjere podrške koje država i lokalne institucije trebaju kreirati i finansijski podržati.

Ženska romska mreža “Uspjeh” u Bosni i Herecgovini je izradila dokument – sažetak politike u oblasti rodno zasnovanog nasilja prema Romkinjama – u kojem ukazuju na nevidljivo nasilje koje se svakodnevno odvija, te na problem nepovjerenja u institucije i izostanak primjene zakona uz nedostatak institucionalne podrške za žene Romkinje žrtve rodno-zasnovanog nasilja.

U sažetku politike daju preporuke koje će doprinjeti boljoj prevenciji ali i zaštiti žrtava rodno zasnovanog nasilja u romskim zajednicama.

Sažetak politike je kreiran u okviru  regionalnog projekta “Zaustavljanje nasilja nad ženama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: Provođenje normi, promjena mišljenja” koji provodi UN Women uz finansijsku podršku Evropske unije gdje je Udruženje žena Romkinja „Bolja budućnost“ grada Tuzla kao implementacijski partner pod granta „Koristimo dostupne mehanizme kako bismo se zaštitili od nasilja i diskriminacije”.

Preporuke navedene u dokumentu su, između ostalog, da se uspostavi jedinstven mehanizam evidentiranja rodno zasnovanog nasilja nad Romkinjama za sve institucije, uključujući razvrstavanje prema oblicima nasilja, te da se ovi podaci trebaju učiniti dostupnim i koristiti za kreiranje adekvatnih politika i strategija, zatim da se motivira promjenu stavova za stručnjake koji rade na zaštiti od nasilja, uključujući policiju u zajednici, zdravstvo, centre za socijalni rad, nevladine organizacije, sudove i tužilaštva, s posebnom pažnjom na senzibiliziranje za višestruko marginalizirane žrtve nasilja. Također se preporučuje da se educiraju žene i djevojčice Romkinje žrtve i potencijalne žrtve nasilja, o mogućim načinima prijave službenih osoba koje ne postupaju u skladu sa zakonom i ne reagiraju na adekvatan način u slučaju prijave nasilja.

Dalje stoji da je neophodno osigurati programe ekonomskog osnaživanja, održive programe zapošljavanja i samozapošljavanja za Romkinje žrtve nasilja kako bi se omogućila njihova ekonomska neovisnost od nasilnika, kao i osigurati sistemske i kontinuirane preventivne programe za romske žene i djevojčice i romske muškarce i dječake o nasilju u porodici i mjerama zaštite kroz škole, udruženja žena i zajednice te kroz medije.

Dokument se može pogledati ovdje:

Policy_brief_-_Kada_zakon_ne_vrijedni_jednako__Rodno_zasnovano_nasilje_prema_Romkinjama