U Općini Kakanj potpisan je Protokol o postupanju i prevenciji svih oblika nasilja nad djecom na području općine Kakanj.
Protokol se temelji na realizaciji specifičnih ciljeva i mjera iz Akcionog plana za djecu BiH 2015-2018. koga je usvojilo Vijeće ministara BiH 2. juna 2015.godine. Akcioni plan naglašava unapređenje mehanizama zaštite djece i jačanje svijesti radi sprečavanja i suzbijanja nasilja nad djecom.
Navedeni Protokol su potpisali predstavnici 21. subjekta koji u okviru svojih nadležnosti i svakodnevnih poslova, imaju misiju i zadatak da pomognu djeci u slučajevima uočenog, zabilježenog, prepoznatog i registrovanog bilo kojeg oblika nasilja.
Neki od potpisnika ovog Protokola su Općina Kakanj, osnovne i srednje škole, Centar za socijalni rad, Dom zdravlja Kakanj, Policijska stanica Kakanj, Centar za podršku Roma “Romalen” Kakanj, Sportski savez općine Kakanj, vjerske organizacije i ostali.
„Danas smo potpisali Protokol o postupanju i prevenciji svih oblika nasilja nad djecom na području općine Kakanj. Potpisnici su sve organizacije, ustanove, vjerski objekti koji imaju kontakta sa djecom, koji rade sa djecom. Želja nam je da preveniramo, da ne dolazi do nasilja, a u slučaju da je evidetirano nasilje onda da vidimo kakva su postupanja u tim slučajevima. Svako od ovih udruženja to radi u svom domenu, ali smo pomalo neuvezani“, rekao je Nermin Mandara, načelnik Općine Kakanj.
Sljedeći korak je izrada akcionog plana kako bi se tačno definirale obaveze svih potpisnika protokola. Ova aktivnost se realizira uz podršku i saradnju sa HO “World Vision”, UNICEF-om i Općinom Kakanj.
„Potpisvanje ovog Protokola je sistemsko zaokruživanje priče o nasilju nad djecom, prevenciji i postupanju u tim slučajevima. Posebno smo zahvalni organizaciji World Vision i grupi koja već 2-3 godine radi na ovoj temi. Nakon što uradimo akcioni plan cilj nam je da svako u domeni svoga rada nasilje nad djecom tretira svakodnevno, da prati te pojave i da eliminišemo sve faktore koje dovode do toga“, dodao je Mandara.
Protokol definira vrste nasilja nad djecom kao što je fizičko, seksualno i psihološko nasilje, zanemarivanje, te ostale specifične oblike nasilja nad djecom kao što je vršnjačko nasilje, nasilje putem cyber tehnologije, ekonomsko zlostavljanje djece, nasilje u porodici i socijalno nasilje.
Protokol jasno definira i obaveze policije, Centra za socijalni rad, odgojno-obrazovnih ustanova, te udruženja i vjerskih institucija u smislu postupanja u slučajevima saznavanja ili prepoznavanja bilo kojeg oblika nasilja nad djecom.
„Ovaj Protokol koji je potpisan danas važi za svu djecu, ne samo sa fokusom na romsku djecu, ali je veoma važno i za romsku zajednicu. Smatram da je ovo dobar korak za općinu Kakanj, da se na neki način pokuša i počinje buditi svijest o važnosti prevencije nasilja nad djecom. Iskreno se nadam da ovo neće biti samo potpisivanje Protokola nego da će se ovo primjeniti u praksi“, istakao je Mujo Fafulić, predsjednik Centara za podršku Roma “Romalen” Kakanj.
Protokol o postupanju i prevenciji svih oblika nasilja nad djecom na području općine Kakanj sačinjen je na inicijativu Grupe za zaštitu djece i mladih općine Kakanj s ciljem razvoja i širenja mreže multidisciplinarnih timova za zaštitu djece u lokalnoj zajednici i boljeg funkcionisanja mehanizama za zaštitu djece.
(portal-udar.net)