Kako se njemački mediji bore protiv stereotipa o Romima

Gdine 2014., ovo njemačko udruženje počelo je bilježiti slučajeve pristranog izvještavanja u medijskim člancima, te diskriminaciju u zdravstvenom sektoru, svakodnevnom životu i drugim područjima

691

Udruženje Amaro Foro iz Berlina radi na podizanju svijesti o diskriminaciji usmjerenoj prema Romima, tako što organizuje radionice na kojima novinari mogu razviti veću međukulturalnu osjetljivost.

Problematična rečenica „Krovni izraz Sinti i Romi odnosi se na ljude koji s drugima ne dijele nacionalnost, jezik, vjeru, ili bilo koju drugu osobinu“, objavljena je u popularnim njemačkim novinama 2018. godine. Ona ilustrira sveprisutnu i opasno pogrešnu ideju da Romi nemaju puno zajedničkog s većinskim društvom.

Amaro Foro, transkulturna omladinska organizacija sa sjedištem u Berlinu, pokušava razbiti takve stereotipe. Udruženje je 2012. godine počelo pratiti izvještavanje berlinskih medija o Romima.

Također provodi kampanje za poticanje veće svijesti o diskriminaciji usmjerenoj protiv Roma.

Godine 2014., ovo njemačko udruženje počelo je bilježiti slučajeve pristranog izvještavanja u medijskim člancima, te diskriminaciju u zdravstvenom sektoru, svakodnevnom životu i drugim područjima. Do 2018. organizacija je zabilježila 699 slučajeva takve diskriminacije, isključujući problematično medijsko izvještavanje, prenio je DW.

„Bilježenjem ovih slučajeva shvatili smo da je još uvijek potrebna veća svijest u njemačkim medijima“, rekli su iz Udruženja.

Stoga su pokrenuli petogodišnji projekat za podizanje svijesti među novinarima, a radionice će im pomoći da izbjegnu ponavljanje stereotipa.

Jedna takva radionica ističe potencijalne zamke na koje novinari trebaju obratiti pažnju, i daje konkretne savjete o tome kakve termine treba izbjegavati u naslovima i samim tekstovima.

Iz udruženja napominju da mediji imaju tendenciju povezivanja Roma s pitanjima javnog zdravstva, mnogi novinari pojavu unutar-evropskih migracija nastoje postaviti kao migraciju vođenu siromaštvom, fokusirajući se na srušene zgrade, beskućništvo, prevare kad je u pitanju socijalna pomoć te prosjačenje, čime održavaju stereotipe prema kojima su Romi siromašni i skloni činjenju kaznenih djela.

Novinari ljude označavaju kao Rome samo kada se podudaraju s određenom unaprijed zamišljenom slikom, na primjer kada izvještavaju o neformalnom kampu u nekom parku. Problematično je to da se novinari fokusiraju na takve priče, stvarajući tako iskrivljenu sliku o Romima. Naše se radionice bave ovim problemom –  kazala je voditeljica programa, Zsofia Bihari.

Dodala je da je kroz svoj rad otkrila da je vrlo malo novinara pokazalo bilo kakav interes da stekne bolje razumijevanje o diskriminaciji Roma.

Ova organizacija zatražila je od njemačkih medija da objavljuju više pozitivnih priča koje se odnose na Rome. Osim toga, nadaju se da će veći broj novinara Roma dati prostora svojoj zajednici da ispriča svoje priče.

Udruženje Amaro Foro također organizuje foto radionice za fotoreportere i agencije, koje se fokusiraju na vizuelno prikazivanje Roma, a kursevi su bazirani na akademskim istraživanjima koja pokazuju kako fotografije nastavljaju anti-romsku diskriminaciju.

(Portal Udar)