Kako se u Evropi gleda na odvajanje romske djece od roditelja?

Nama Evropljanima je krajnje vrijeme, da prestanemo ignorisati užasavajuća djela i zapitamo se kako bismo mi podnijeli da su naša djeca odvojena od nas, samo zato što smo siromašni i da nismo dovoljno sposobni da se brinemo za svoju djecu

1204

Za većinu Evropljaana je veliki šok kada čuju o sramotnim kršenjima ljudskih prava u svijetu, od zarobljavanja žena koje su imale pobačaja u El Salvadoru, pa do proganjanju čitavih etničkih skupina – poput Rohingyasa u Mianmaru.

Volimo misliti na sebe, Evropljane, kao ljude koji pokazuju primjer ostatku svijeta, kada su u pitanju ljudska prava, jednakost i nediskriminacija.

Međutim, čini se da smo spremni prihvatiti situaciju sličnu aparthejdu prema našim romskim surgađanima i sistemsku diskriminaciju, koja ponekad može biti nenamjerna – zanemarivanje i diskriminacija od političara i službenika koji bi trebali raditi za dobrobit naroda.

Stvarno je šokantno vidjeti koliko daleko donosioci odluka mogu gurati svoje stavove, dok niko, pa ni oni sami, ne shvataju koliku diskriminišu i narušavaju osnovna ljudska prava etničkim skupinama.

Jedan od najnovijih, ali desetljećima u Evropi poznat trend, jeste odvajanje romske djece od roditelja, na temelju socijalnog statusa i siromaštva obitelji i naravno na osnovu predrasuda prema Romima.

Ova praksa, koja je prijavljena u nekoliko zemalja članica EU, jasno je kršila Konvenciju o pravima djeteta, Povelju o osnovnim pravima, Direktivu o ravnopravnosti spolova i osnovne  vrijednosti Evropske unije, ali na neki način stavljanje romske djece u institucije za zaštitu djece, prikazano je kao “društveno opravdana”, mjera država koja djeluju i primjenjuje se “u najboljem interesu djeteta”. Sudbina djece u ovim institucijama takođe je poznata.

Mnogi izvještaji ukazuju koliko često djeca u Institucijama za zaštitu djece u Mađarskoj završavaju kao žrtve seksualnog nasilja, prostitucije, zloupotrebe droga i tako dalje, a ova neprihvatljiva praksa se i dalje nastavlja.

Mađarska je jedna od zemalja koje su veoma poznate po odvajanju romske djece iz njihovih porodica. Evropski centar za prava Roma istražuje procenat romske dece u službama za zaštitu decenijama.

Prema njihovim najnovijim nalazima, u okrugu u Nogradu u Mađarskoj, 80 procenata djece odvojene od roditelja dolaze iz romskih porodica, iako Romi predstavljaju samo 20 posto stanovništva u okrugu.

Zbog toga je Evropski centar za prava Roma nedavno podnio tužbu protiv ministarstva ljudskih resursa Mađarske:

„Kao članovi Evropskog parlamenta, mi smo veoma zabrinuti zbog toga i želimo da zaustavimo romsku decu od nezakonitog smeštaja u brigu zbog diskriminacije.“

Novi prekršajni postupak?

Tražimo od Europske komisije da pokrene postupak za povredu protiv Mađarske, da prati situaciju u svim državama članicama i da pripremi izvještaj o ovom pitanju.

Nama Evropljanima je krajnje vrijeme, da prestanemo ignorisati  užasavajuća djela i zapitamo se kako bismo mi podnijeli da su naša djeca odvojena od nas, samo zato što smo siromašni i da nismo dovoljno sposobni da se brinemo za svoju djecu.

Ne tražimo ništa više, ali ništa manje, za Rome, nego što tražimo za većinsko društvo.

Želimo da romska djeca budu u stanju da uživaju svoja osnovna prava u EU i da ispune svoj potencijal, baš kao i sva druga djeca.

(Tekst smo preuzeli sa euobserver.com, Autori:Soraya Post i Peter Niedermueller. Naslov redakcijski)