Jesu li rodne nejednakosti ženski ili društveni problemi? Vratimo se četiri godine unazad u doba korone kada su se masovno otkazi dijelili. Otkaze su dobijale prije svega žene, čak i trudne. Osnovni problem je što žene nisu upoznate sa svojim pravima, tvrde brojne predstavnice NVO sektora. U ovoj situaciji pozitivno je što su pokrenuti sudski sporovi koje su žene dobile, i morale su se vratiti na posao.
Gordana Vidović predsjednica Udruženja građana “Budućnost” iz Modriče ističe da je bilo dosta takvih situacija. “Žene sui male strah da se vrate na posao kod tog poslodavca jer je na razne načine vršio diskriminaciju prema njima. Međutim godinu dana je trajao sudski spor i on je morao njih da vrati, odnosno da im plati sve poreze i doprinose”, navela je Vidović.
Gordana nije željela otkriti identitet ovog poslodavca, koji je kako kaže prije nekoliko dana preminuo. Tu firmu preuzima njegova žena.
Međutim nije samo dobijanje otkaza kršenje ljudskih prava.
“Zar nije kršenje ljudski prava ako žene za isti posao imaju manje plate, ako ostaju po deset i po dvanaest sati na radnom mjestu. Mogu slobodno reći da ima firmi gdje žene duplo više rade nego muškarci za manju platu. Ne smije se ženama koje odu na bolovanje ili porodiljsko dati otkaz, ali I ja odgovorno tvrdim da ima primjera gdje se i to dešava”, poručila je Indira Bajramović, predsjednica Udruženja žena Romkinja “Bolja budućnost”.
Bajramović ističe da u ovakvim slučajevima I civilni sector nosi veliku obavezu.
“Moramo i mi kao građani preuzeti veću odgovornost i prijavljivati takve slučajeve ako čujemo da se tako nešto dešava, jer pretežno su žene uplašene i nemaju hrabrosti da prijave poslodavca jer žive od plate”, kaže ova aktivistica.
Bajramović ističe da su Romkinje višestruko diskriminisane.
“Znamo da Romkinje nisu konkurentne na tržištu rada i da je jako mali broj zaposlenih žena Romkinja u nekim kompanijama ili firmama. Naš projekat implementiramo u saradnji sa Privrednom komorom TK i ovo je možda prvi put da jedno romsko udruženje implementira zajednički projekat. Ono što ćemo raditi na projektu je to da će nam Privredna komora obezbjediti firmu ili kompaniju sa 30 i više zaposlenih i gdje će se vršiti obuka menadžmenta upravo o kršenju ljudskih prava i rodne ravnopravnosti. I gdje će se vršiti analiza potreba uposlenika i uposlenica te firme”, rekla je Bajramović.
Današnji događaj je organizovan u okviru projekta “Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada” a koji finansira Delegacije EU u BiH sa ciljem smanjenje diskriminacije žena na tržištu rada. U ovom projektu učestvuje sedam organizacija koji su dobili podgrantove kako bi istražili problem diskriminacije koje se veže za tržište rada. Jedno od njih je i Udruženje građana “Budućnost”.
“Vrlo smo svjesni diskriminacije i neravnopravnog položaja žena na tržištu rada i više puta smo intervenisali. Ono na čemu radimo jeste izrada dokumenta o poboljšanju uslova zaposlenih u privrednim subjektima”, navela je predsjednica Udruženja građana “Budućnost” iz Modriče Gordana Vidović.
Zanimljiva je činjenica da ni žene na vodećim pozicijama nemaju posebnog sluha za radnice, jer moć je čudna stvar i čim je neko na poziciji moći, aršini se mijenjaju, smatra dio učesnica konferencije.