Lalić: Najbolji rezultati iz oblasti stambenog zbrinjavanja

U posljednjih 8 godina sanirali smo i izgradili zajedno sa IPA sredstvima 980 objekata i time zbrinuli oko 5 do 6 hiljada Roma, a prema zadnjem popisu stanovništva u BiH ima oko 12 700 Roma, mada prema našim kalkulacijama na osnovu kojih vršimo planiranje i realizaciju zadataka i mapiranja potreba, mi kalkulišemo sa brojem uzmeđu 25 i 30 hiljada Roma

2812
Želimir Lalić (Foto: Udar arhiva)

Šef Odsjeka za nacionalne manjine u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH Želimir Lalić kaže da su učinjeni značajni pomaci zahvaljujući velikim međunarodnim akcijama za pomoć Romima i naporima države BiH, ali i da su i dalje neki problemi daleko od konačnog rješenja.

 “BiH je od 2009. godine postala članica Dekade za Rome koja je završena 2015. godine. Sada je BiH članica regionalne konferencije za inkluziju Roma do 2020.godine, čime se država obavezala da će izdvajati finansijska sredstva za četiri oblasti: stambeno zbrinjavanje, zapošljavanje, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu Roma”, kazao je Lalić za emisiju o nacionalnim manjinama ”Korijeni” Radija Republike Srpske.

“Sa nivoa BiH se trenutno izdvaja po 2 miliona KM, mada je u prethodne tri godine bilo po 3 miliona KM, i to je još uvijek nedovoljno da se obezbijede sve ove funkcije o kojima smo govorili. Međutim, taj proces će vjerovatno potrajati, neće se sve završiti do 2020. godine, tako da sa ovim sredstvima kojima raspolažemo planiramo Akcionim planom za rješavanje problema Roma u oblasti zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, i zdravstvene zaštite da izdvojimo sa državnog nivoa oko 9 miliona maraka, a da realizujemo kompletan Akcioni plan treba nam oko 24 miliona maraka. Planiramo da donatorska sredstva i sredstva ostalih nivoa vlasti budu u visini 15 miliona maraka tako da bi mogli sve aktivnosti da realizujemo”, istakao je Lalić.

Obrazovanje

“Krajnji rezultat što se tiče oblasti obrazovanja ove godine treba da bude novi Akcioni plan za obrazovne potrebe Roma i, nažalost, tu sa državnog nivoa nisu izdvajana finansijska sredstva zato što je nadležnost obrazovanja na nivoima entiteta, tako da ti nivoi vlasti ne izdvajaju sredstva i mislimo da tu možemo uraditi neki napredak putem naših Akcionih planova. U suštini moramo uticati i dvostrano, odnosno uticati na svijest Romskih porodica da upisuju djecu u škole i da ta djeca, kao i ostala djeca, imaju pravo na sve obrazovne uslove institucije koje ova država obezbjeđuje”, istakao je  Lalić.

Želimir Lalić (Foto: Udar arhiva)

Stambeno zbrinjavanje

Lalić tvrdi da što se tiče ostvarenih rezultata, može se reći da BiH u regionu prednjači kada se radi o stambenoj izgradnji.

“U posljednjih 8 godina sanirali smo i izgradili zajedno sa IPA sredstvima 980 objekata i time zbrinuli oko 5 do 6 hiljada Roma, a prema zadnjem popisu stanovništva u BiH ima oko 12 700 Roma, mada prema našim kalkulacijama na osnovu kojih vršimo planiranje i realizaciju zadataka i mapiranja potreba, mi kalkulišemo sa brojem uzmeđu 25 i 30 hiljada Roma, jer mnogi nisu bili na popisu, nisu se izjasnili kao Romi ili su su bili na radu u zemljama Zapadne Evrope. Mislim da je neki objektivan broj Roma koji žive u BiH oko 25 do 30 hiljada i u odnosu na taj broj mislim da je napravljen jedan znatan iskorak i napredak”, rekao je Lalić.

Zapošljavanje

“Po pitanju zapošljavanja mi takođe svake godine izdvajamo oko 700 hiljada maraka. Do sada je oko 800 Roma prošlo taj proces jednogodišnjeg zapošljavanja. Ostvarili smo neke rezultate, jer za tu godinu dana cijela romska porodica dobije zdravstvenu zaštitu, platu taj koji radi, i kasnije se vrati na Biro za zapošljavanje gdje ima zdravstveno”, naglasio je na kraju šef Odsjeka za nacinalne manjine u Ministrstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, Želimir Lalić.

(portal-udar.net)