Migranti i studenti u Srbiji – kroz “objektiv” do prijateljstva i novih znanja

958
Foto: Medijski istraživački centar

Da umjetnost spaja i uči o razlikama odlično je pokazala kolonija „Foto Istok = Foto Zapad“ koja je nedavno završena u Nišu. Pet dana nakon druženja i učenja o fotografiji, studenti iz Niša i izbjeglice koje trenutno žive u Preševu saglasni su – foto kolonija je ispunila njihova očekivanja.

Iako su neki od njih odavno napustili svoje domove, tokom petodnevne foto kolonije “Foto Istok = Foto Zapad” učesnici iz Centra u Preševu kažu da su osjetili da život nije stao i da mogu naći način da uživaju, uče i da se druže.

“Osjećali smo se kao kod kuće prvi put poslije 11 mjeseci. Malo sam se brinuo i zapitao prije početka kolonije kako će nas tretirati kao migrante, ali kada smo započeli ovu koloniju, ili kako ja to volim da kažem putovanje, shvatio sam da je zapravo sve dobro. I studenti, i treneri, svi ste super, i stvarno sam se osjećao kao kod kuće”, kaže Mažd Ašalter iz Sirije.

Strah od druge kulture i (ne)prihvatanje iščezli su poslije samo nekoliko dana zajedničkog rada. Na pitanje šta je najkorisnije skoro svi odgovaraju isto – nova znanja o fotografiji, ali i saznanje da su mnoge predrasude neosnovane.

“Naučila sam mnogo toga, da je fotorafija moćan alat koji može da nam objasni šta se negdje desilo bez riječi. Naučila sam i da ne treba da imamo predrasude prema ljudima koji dolaze iz druge države. Najupečatljivije mi je poštovanje koje su migranti pokazali prema nama, što su prijatni i što se u načinu govora vidi zahvalnost, uvijek su nasmijani, što su bez obzira na sve dobri prema dobrim ljudima”, priča Bojana Petrović.

Foto: Medijski istraživački centar

Dok su migranti znamenitosti Niša upoznali po prvi put, oni koji ovdje žive shvatili su da svoj grad sasvim drugačije mogu prikazati kroz objektiv.

Kako napraviti najbolju fotografiju, polaznike su obučavali fotografi MIC-a, a tokom radionica pridružile su im se i kolege iz drugih medija. Iako kroz različite projekte sa migrantima rade već nekoliko godina, organizatori ne kriju da je baš ovaj projekat prevazišao i njihova očekivanja.

“Nama je bilo najljepše to što su svi bili otvorenog srca, raspoloženi i za rad i za druženje, i za sve što se dešavalo i radilo na koloniji, što su se združili još prvog dana, što su svi bili zainteresovani, nismo morali ništa da ih molimo. Zaista odlična grupa mladih ljudi. I nama je bilo više od onog što smo zamišljali, i veoma smo zadovoljni što smo mladićima iz prihvatnog centra ovim gestom obogatili vrijeme koje provode ovdje u Srbiji, a studentima pružili praksu i nova znanja”– kaže Jelena Đukić Pejić, urednica MIC-a.

Na kraju kolonije u prirodi kraj rijeke u Kampu Fabrike umjetnika, izloženo je 89 najboljih fotografija učesnika.

“Nisam ni znao da imam dara za fotografiju, i veoma sam srećan što su nam prenijeli svoja iskustva. Sada imam i nove prijatelje, imam kome da čestitam Novu godinu. Poslije toliko vremena se osjećam kao kod kuće”, kaže Mažed iz Sirije.

Studentkinja novinarstva Andrijana Adamović ističe da joj je dragocjeno iskustvo koje je stekla družeći se sa ljudima iz druge kulture, ali i ono o fotografisanju.

“Ja sam oduševljena. Dodali smo se na mrežama, voljela bih da se opet vidimo i popijemo kafu”, naglasila je Andrijana.

Foto: Medijski istraživački centar

Kako navode organizatori, za samo pet dana svakodnevne prakse sa mentorima, polaznici su naučili mnogo  što se može vidjeti i na izloženim fotografijama.

“Sve ono sto smo zamišljali da postignemo projektom, uspjeli smo i više od toga. Kada je riječ o fotografiji, otkrili smo da smo imali zadovoljstvo da radimo sa izuzetno talentovanim ljudima, nekim fotografijama smo bili oduvani, a nekima od učesnika smo rekli ‘ti moraš da budes fotograf!’“ – zaključuju organizatori.

Osim fotografija, MIC planira štampanje i kataloga, a svi učesnici foto kolonije “Foto Istok = Foto Zapad” dobiće na poklon katalog sa svojim najboljim fotografijama.