Problem napuštanja i nepohađanja osnovne škole, prisutan na cijelom području Bosne i Hercegovine, nije zaobišao ni Zeničko-dobojski kanton.
Najčešći razlozi prekidanja redovnog školovanja su nedovoljno razvijena svijest o potrebi obrazovanja, nebriga roditelja i siromaštvo, a izraženi su najvećim dijelom kada je riječ o nepohađanju nastave od strane djece romske populacije, kazao je za Udar ministar obrazovanja Zeničko-dobojskog kantona Spahija Kozlić.
„Zakon o obrazovanju odraslih sadrži odredbe koje omogućavaju sticanje najmanje kvalifikacije osnovnog obrazovanja, podizanje osnovne i funkcionalne pismenosti odraslih, kao i osposobljavanje za zapošljavanje odraslih lica koja nemaju završeno formalno obrazovanje, te sticanje kvalifikacija za prvo zanimanje,“ kazao je Kozlić.
Veliki broj projekata
Na području Zeničko-dobojskog kantona u posljednjih deset godina realiziran je značajan broj različitih projekata koji su prvenstveno imali za cilj podizanje nivoa svijesti o značaju obrazovanja i redovnog pohađanja nastave od strane učenika marginaliziranih skupina, prvenstveno učenika romske populacije kao pripadnika jedne od najbrojnijih nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini.
„Kada je od strane partnerske organizacije Save the Children Norway-Regionalna kancelarija za Jugoistočnu Evropu sa sjedištem u Sarajevu predočen plan projektnih aktivnosti u okviru budućeg projekta koji je nosio naziv ‘Osnovno pravo na obrazovanje’, isti je prepoznat kao dobar model za prevazilaženje i ublažavanje navedenog problema. Osnovni ciljevi projekta su bili ostvarivanje osnovnog prava na obrazovanje za svu djecu bez obzira na etničku pripadnost i materijalni status, te podizanje nivoa svijesti lokalne zajednice o važnosti obrazovanja i prava na osnovno obrazovanje,“ kazao je.
Dodao je da je „Osnovno pravo na obrazovanje“ projekat koji je našao svoje mjesto u jednoj od komponenti Projekta „Obrazovanje za socijalnu koheziju u BiH na putu ka EU“, čiji je glavni cilj bio pravičan pristup inkluzivnom i kvalitetnom obrazovanju sve djece, sa posebnim naglaskom na djecu ranjivih i marginaliziranih skupina na području Zeničko-dobojskog kantona.
Drugi projekat pod nazivom „Poboljšanje pristupa predškolskom obrazovanju za djecu iz romskih zajednica“ realiziran je na inicijativu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine u toku 2011. godine. Projekat je bio osmišljen na način da kratki program za romsku djecu predškolskog uzrasta realiziraju nastavnici razredne nastave uz asistente – završene srednjoškolce ili učenike završnih razreda srednje škole koji također pripadaju romskoj populaciji („romski koordinatori”). UNICEF je obezbijedio studij za šest najuspješnijih romskih koordinatora (dvoje stipendista iz Visokog i dvoje iz Zenice).
Iz ministarstva kažu i da je u organizaciji UNICEF-a i uz finansijsku podršku fondacije Dubai Cares, u periodu od 2013. do 2014. godine realiziran projekat pod nazivom „Povećajmo mogućnosti djeci u Bosni i Hercegovini za rano učenje“.
„U toku implementacije projekta u aktivnosti su bili uključeni i romski medijatori čiji je odabir izvršen u saradnji sa lokalnim romskim udruženjima, čija uloga je bila prevazilaženje jezičkih barijera, posredovanje i saradnja sa roditeljima djece romske nacionalnosti, uticaj na nivo svijesti o potrebi obrazovanja, kao i osiguravanje redovnog dolaska djece,“ kazao je ministar Kozlić.
Dalje se navodi da je u junu 2013. godine potpisan Memorandum o saradnji koji se odnosi na realizaciju Projekta “Uključivanje i obrazovanje Roma u Bosni i Hercegovini, 2013.- 2015.”
Projektom je predviđeno da se djeca, koja nisu uključena u proces redovnog obrazovanja, uključe u redovnu nastavu kako bi kompletirala osnovno obrazovanje.
Dodatna pomoć i pojačana saradnja
Projektne aktivnosti realiziraju se u tri osnovne škole na području Zeničko-dobojskog kantona u kojima ima najviše djece romske populacije, JU OŠ “Hasan Kikić” Zenica, JU Prva osnovna škola Zavidovići i JU OŠ “Hamdija Kreševljaković” Kakanj.
U okviru projekta realiziraju se dopunski časovi na kojima se učenicima iz reda romske populacije pruža dodatna pomoć u savladavanju nastavnog gradiva, održavaju se tematski roditeljski sastanci u cilju promovisanja značaja obrazovanja, roditelji se educiraju o mogućnostima ostvarivanja prava na socijalnu zaštitu, načinima naknadnog upisa djece u matične knjige što je rezultat pojačane saradnje svih sudionika projekta sa lokalnim općinskim službama.
Projektom je planirano da se, zavisno od finansijskih sredstava, u toku 2015. godine uvede pozicija Rom medijatora u Pedagoške standarde za osnovnu školu.
Na inicijativu NVO World Vision i u saradnji sa romskim udruženjima “Romalen” iz Kaknja i Omladinskom romskom inicijativom “Budi mi prijatelj” iz Visokog oformljena je radna grupa za izradu Akcionog plana za zdravstvenu zaštitu i obrazovanje Roma. Članovi radne grupe su i predstavnici Pedagoškog zavoda Zenica koji su uputili prijedloge za izradu ovog plana u segmentu obrazovanja djece romske populacije.
„Resorno Ministarstvo je u 2014. godini, u saradnji sa Udruženjem ‘Medica’ Zenica, omogućilo završavanje razreda po prilagođenom edukativnom programu za djecu koja su bila uključena u program Dječijeg dnevnog centra Udruženja ‘Medica’ Zenica. U zavisnosti od uzrasta i predznanja učenika koji nisu pohađali redovno osnovnu školu, a čiji roditelji žele da budu obuhvaćeni procesom redovnog školovanja, po odluci Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona vrši se uključivanje u razred koji približno odgovara njihovom uzrastu i predznanju. Ovo se odnosi na učenike čija starosna dob ne prelazi 15 godina, a uglavnom se radi o učenicima koji potiču iz romske populacije,“ naveo je ministar.
U toku implementacije projektnih aktivnosti u periodu od 2014. do 2018. godine bili su uključeni i Rom-medijatori odabrani u saradnji sa lokalnim organizacijama i institucijama koje u svom fokusu imaju zaštitu prava pripadnika romske nacionalne manjine. Njihova uloga je bila prevazilaženje jezičkih barijera učenika u osnovnim i srednjim školama, posredovanje i saradnja sa roditeljima, uticaj na razvoj nivoa svijesti o potrebi obrazovanja, kao i osiguravanje redovnog dolaska učenika u školu.
Jačanje profesionalnih kompetencija
Iz Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport kažu i da sa Pedagoškim zavodom akcenat svojih aktivnosti također stavljaju i na jačanje profesionalnih kompetencija nastavnika u svrhu iznalaženja uspješnih modela koji će doprinijeti smanjenju i otklanjanju pojava diskriminacije i drugih neželjenih praksi u obrazovnom sistemu na nivou ovog kantona i Bosne i Hercegovine.
„Naše škole i nastavnici se svakodnevno u svom radu oslanjaju na primjere dobre prakse stečene u prethodnom periodu i na osnovu kojih pokušavaju prevazići probleme koji se odnose na nepohađanje ili napuštanje osnovne škole. Također, naša institucija u okviru svojih redovnih aktivnosti nastoji pružiti što kvalitetniju podršku školama u domenu odgojno-obrazovnog rada sa djecom iz socijalno ugroženih porodica,“ kazao je ministar Spahija Kozlić.