Šef kancelarije za Integraciju Roma pri Vijeću za regionalnu saradnju RCC, Orhan Usein, održao je nedavno u Sarajevu radni sastanak sa Milošem Lučićem, Ministrom za ljudska prava i izbjeglice, kako bi razgovarali o predstojećem ministarskom sastanku koji će se održati u Sarajevu, 28. juna 2021. godine.
Ovaj sastanak će okupiti brojne visoke zvaničnike, predstavnike Evropske unije, ministre odgovorne za integraciju Roma iz regije Zapadnog Balkana, predstavnike Vijeća za regionalnu saradnju, službenike iz ureda premijera Zapadnog Balkana, nacionalne kontakt tačke za Rome, kao i predstavnike civilnog društva kako bi diskutovali o različitim pitanjima važnim za Rome na Zapadnom Balkanu, kao i o napretku i izazovima u primjeni Poznanjske deklaracije, s posebnim naglaskom na oblasti stanovanja i zapošljavanja.
Podsjećamo, Poznanjsku deklaraciju su prije dvije godine usvojili lideri Zapadnog Balkana i ona predstavlja niz standarda koji moraju biti ispunjeni prije nego što ekonomije Zapadnog Balkana postanu članice Evropske unije, a koji su vezani za različita romska pitanja iz oblasti zapošljavanja, stanovanja, obrazovanja, zdravlja, lične dokumentacije i nediskriminacije.
Očekuje se da će učesnici sastanka donijeti zajedničke zaključke koji će biti predloženi za usvajanje na samitu u Berlinu 5. jula tekuće godine.
Predmet sastanka bile su i mogućnosti boljeg iskorištavanja prilika koji Investicioni okvir za Zapadni Balkan nudi ekonomijama regiona, a posebno u oblasti socijalnog stanovanja koje bi moglo koristiti svim ranjivim kategorijama, uključujući i Rome.
Digitalna agenda, te Zeleni program koji je usvojen na samitu lidera Zapadnog Balkana prošle godine u Sofiji, također su bile predmet razgovora Lučića i Useina.
“Oba programa predstavljaju veliki potencijal za Rome koji nikako ne bi trebali biti izostavljeni u procesu planiranja mjera. Naime, mnogi Romi rade kao sakupljači sekundarnih sirovina, a odgovarajućom obukom i formalizacijom njihovog rada možemo povećati zaposlenost Roma, te istovremeno doprinijeti smanjenju otpada i njegovom pravilnom recikliranju, što će direktno doprinijeti ispunjavanju ciljeva zelenog programa”, kazali su za Udar iz RCC-a.
Dodali su da, kada je riječ o Digitalnoj agendi, važno je pomoći što većem broju Roma da pređu iz neformalne u formalnu ekonomiju, odnosno pružiti im pomoć prilikom registracije biznisa, te ih obučiti kako da koriste digitalne kanale, budući da se očekuje da će nakon pandemije COVID-19 još više biznisa, uz tradicionalne kanale, uvesti i digitalno poslovanje.
Podsjećamo, prema istraživanju koje je 2017. godine proveo UNDP, zaposlenost Roma u Bosni i Hercegodini je bila tek 11 posto, dok je nacionalni prosjek zaposlenosti bio 40 posto.
Isto istraživanje je pokazalo da je 63 posto Roma uključeno u rad u neformalnoj ekonomiji, u poređenju sa 17 posto neromskog stanovništva koje živi u njihovoj blizini, a ovaj jaz se dodatno produbio tokom krize izazvane COVID-19.
Također, uključivanje Roma u Digitalnu agendu je važno i zbog školovanja romske djece, što je bilo posebno vidljivo tokom pandemije COVID-19, kada su mnoga romska djeca napustila školu zbog nemogućnosti pohađanja online nastave.
“Stoga, u vremenu koje je pred nama, kada se region priprema za oporavak od ekonomskih posljedica koje je izazvala pandemija COVID-19, veoma je važno da postojeći programi, ali i planovi oporavka koji se tek uspostavljaju obuhvate i Rome, kao najugroženiju populaciju čiji se status dodatno pogoršao tokom pandemije i koji ne smiju biti zaboravljeni u vremenu nakon COVID-a, što će također biti jedan od predmeta diskusije na predstojećem ministarskom sastanku”, kazali su nam.
(Portal Udar)