„Emigracije mladih iz zemalja zapadnog Baklana- rješenja kroz politike“ tema je trodnevne konferencije koja se održava u Sarajevu, a koja okuplja predstavnike različitih nivoa vlasti, predstavnike političkih partija i nevladinih organizacija, kako iz Bosne i Hercegovine tako i iz regije kao i predstavnike međunarodne zajednice.
Prisutnima se na današnjim panelima, izemeđu ostalih, obratio i član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, koji je naveo nekoliko uzroka odlaska mladih. Prema njegovim riječima to su prije svega, politička nestabilnost, ekonomija i radna mjesta te neusklađenost obrazovnog sistema sa ponudom na tržištu rada.
“Mi u Bosni i Hercegovini moramo učiniti sve što možemo, napraviti, prije svega, stabilan politički sistem, sistem u kojeg mladi ljudi vjeruju, u kojem mogu da zasnivaju svoje porodice, da žive od svoga rada”, rekao je Džaferović, dodajući kao drugu mjeru unapređenje ekonomije i radnih mjesta, jer “mladi odlaze odlaze zbog toga što nema dovoljno posla”.
Kao treći razlog odlaska mladih iz BiH naveo je neusklađenost obrazovnog sistema sa ponudom na tržištu rada.
Džaferović kaže da se mora uskladiti obrazovni sistem BiH sa zahtjevima tržista rada.
Govoreći o mladima u Bosni i Hercegovini, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Eric Nelson je naveo kako su mladi umorni praznih obećanaj i stalnih tenzija.
“Oni žele mogućnost da se povežu i komuniciraju sa svojim vršnjacima, kako u cijeloj zemlji, tako i u inostranstvu i žele bolji obrazovni sistem”, rekao je ambassador Nelson.
Zaključio je da mladi u BiH jesu spremni za promjene, ali da prije svega žele bezbjednost, izvjesnost i pravdu.
Oni žele, dodao je on, bezbjednost, izvjesnost, pravdu i vladavinu prava.
“Vrijeme je da počnemo slušati ove mlade naraštaje i njihove ideje i da im pomognemo da prave planove koji neće značiti bijeg u EU, nego one koji će Evropsku uniju dovesti u BiH”, zaključio je ambasador Nelson.
Prisutnima se obratio i Nenad Konstatinović ispred organizacije „Srbija 21“ koji je, između ostalog, predstavio i dva istraživanja u Srbiji.
U fokusu prvog istraživanja bili su građani Srbije koje su pitali da li žele i da li su razmišljali da odu iz Srbije, dok je u drugoj fokus grupi uzorak bio na srpskoj dijaspori sa pitanjem da objasne koji su to razlozi zašto su oni otišli iz zemlje.
“Katastrofalni su podaci, poražavajući – 22 posto ispitanika, dakle 22 posto građana Srbije je razmišljalo ili razmišlja da ode iz zemlje. Kada to prelomite na starosnu strukturu, 35 posto mladih starosti do 29 godina hoće da ode iz zemlje”, naveo je Konstatinović.
Konferencija koju je organizovao Nacionalni demokratski institut u BiH je uz saradnju sa višestranačkom grupom mladih – Grupa 9, a trajat će do 9. juna.
(portal-udar.net)