Fondacija CURE organizovala je danas u Sarajevu osmomartovski marš, “Nasilnik na tvom putu”, povodom Međunarodnog dana žena. Učesnice i učesnici marša imali su za cilj podsjetiti na nužnost ostvarivanja osnovnih ljudskih prava, a naročito na ostvarivanje ravnopravnosti u našem društvu.
Marš koji je počeo izpred zgrade Parlamentarne skupštine BiH, nastavljen je sve do ulice Maršala Tita. Kod spomen-obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995. izveden je performans “Nasilnik na tvom putu”. Aktivistice Fondacije ukazale su na stigmu žena u patrijarhalnom društvu, nedostatak razumjevanja okoline, ali i države, ukazele su na problem stigme, fizičkog i psihičkog nasilja koje bh. žene prolaze.
Radi se o performansu koji je nastao u Čileu od feminističkog kolektiva #lastesis pod nazivom “Un violador en tu camino”, 25. novembra, koji se obilježava kao Međunarodni dan u borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.
Aktivistica Fondacije Vildana Džekmen, pojasnila da je ovo događaj koji je već postao tradicionalan.
Prema njenim riječima nedostaje više institucionalnih okvira i politika u funkciji otklanjanja diskriminacije i segregacije žena.
“Mi o tome govorimo svakodnevno, a s ovog skupa simbolično šaljemo poruku da institucije moraju da slušaju žene koje žive u BiH”, rekla je Džekmen, dodajući da da ako žene rade i plaćaju sve doprinose i dadžbine državi kao i svi njeni građani, onda bi tako trebale biti tretirane i u ostalim segmentima društva.
“Putem našeg slogana ‘Nasilnik na tvom putu!’ ukazuemo na nasilje koje je i dalje prisutno u bh. društvu. Danas smo ovdje jer još uvijek nismo dosegnule ni minimum prava u BiH”, poručila je Džekman.
Osim aktivistica Fondacije CURE u izvođenju performansa su učestvovale i studentice Centra za interdisciplinarne studije (ERMA).
Također, današnji performans izveden je i na trgovima širom svijeta.
Marijana Šećibović, univerzitetska profesorica koja je također danas bila prisutna na osmomartovskom maršu na pitanje “da li žene imaju šta danas slaviti”, naglasila je da imaju, prije svega jer su žene, kao i da se zaboravilo šta ovaj praznik poručuje.
“Mislim da u BiH žena treba da se bori za svoje znanje, u smislu da njeno znanje bude prihvaćeno. Odnosno, da bude partner u poslu, odlučivanjuč. Žena treba da se izbori da je prihvataju i cijene. Žena nije samo 8. mart, trebamo slaviti sve dane”, zaključila je.
(portal-udar.net)