U fizičkom napadu koji se dogodio u petak ispred Kuće romske kulture (HORC) u Beogradu, Miloš Acković pretučen je od strane nepoznatog počinioca. Ovaj zločin, koji nosi obeležja rasne mržnje i anticiganizma, otkriva duboke probleme u srbijankom duštvu, ali i u cijelom regionu.
Internacionalna romska Unija 1971 (IRU) je najoštrije protestvovala i zatražila hitu reakciju vlasti na otkrivanju i kažnjavanju počinalaca.
„Prema informacijama kojima raspolažemo ovaj zločin nije slučajni incident već zločin koji nosi obeležja rasne mržnje i anticiganizma, pokazatelj je duboke krize vladavine prava i jednakosti u društvu Republike Srbije. Verbalne uvrede i iskazi mržnje koje su pratile napad ukazuju na motivisanost rasističkim stavovima koji su neprihvatljivi u bilo kojem modernom društvu. Ovaj sramotni čin mržnje ističe potrebu za snažnijom reakcijom institucija Republike Srbije. Govor mržnje, rasizam i anticiganizam se ne tolerišu u modernim društvima. Očekujemo reakciju najviših organa Republike Srbije, hitnu istragu i kažnjavanje počinioca, kao i istragu o motivima i nalogodavcima“, kaže se u Saopštenju IRU 1971.
Takođe, ova organizavija, koja okuplja Rome širom svijeta, ističe da ovakvi incidenti opominju na nužnost edukacije, sistematskog rada na suzbijanju predrasuda i promovisanju tolerancije.
„Lokacija na kojoj se desio čin mržnje – Kuća romske kulture, simbol očuvanja identiteta i kulture Roma, upravo ukazuje na simboliku uništenja prava na život, kulturu, romski identitet. Od predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, očekujemo da se aktivno uključi u zaštitu prava svih građana svoje zemlje (uključujući i Rome) i da učini sve što može da se počinioci identifikuju i adekvatno kazne (radi odvraćanja od počinjenja sličnih zločina)“, navodi se u saopštenju koje su potpisali predsjednik Dorin Cioaba i potpredsjednik Mehmed Mujić.
Milorad Popović, direktor Inicijative romskih organizacija – IROS i potpredsjednik Fondacije MOST, kaže da napad nije usmjeren samo na Miloša kao pojedinca već i na sve pripadnike romske zajednice.
„Reči uvreda i mržnje koje su pratile napad ukazuju na motivisanost rasističkim stavovima koji su neprihvatljivi u bilo kojem modernom društvu. Miloš Acković je zadobio ozbiljne povrede i odmah je zbrinut u bolnici, dok je romska zajednica, zajedno sa brojnim organizacijama za ljudska prava, izrazila gnev i zabrinutost zbog ovog incidenta. Ovaj sramotni čin mržnje još jednom ističe potrebu za snažnijom reakcijom institucija Republike Srbije. Govor mržnje, rasizam i anticiganizam ne smeju biti tolerisani“, navodi na svom FB profilu Popović.
Anticiganizam je duboko ukorjenjen problem koji, nažalost, prevazilazi granice Srbije. Ovakvi incidenti opominju na nužnost edukacije, sistematskog rada na suzbijanju predrasuda i promovisanju tolerancije, navodi ovaj aktivista.
Miloš Acković je inače sin Dragoljuba Ackovića, etnologa, politologa, doktora romanoloških nauka i bivšeg narodnog poslanika u Skupštini Srbije.