Gradski krizni štab Civilne zaštite Tuzle, proglasio je tokom proteklog vikenda stanje prirodne nesreće, nakon nesvakidašnjeg olujnog nevremena koje je pogodilo Tuzlu i okolna mjesta. Veliki broj mjesnih zajednica prijavilo je ogromne štete prouzrokovane poplavama, a radi se o desetinama poplavljenih stambenih i pomoćnih objekata. Prema navodima mještana, zbog bujnih padavina izlile su se rijeke Jala i sve riječice i potoci u mjesnim zajednicama u Tuzlanskom kanotnu.
Među mjesnim zajednicma koja je takođe bila pogođena jakim olujnim nevremenom je i Mjesna zajednica Kiseljak koja je ujendo i jedna od najbrojnijih romskih zajednica u Tuzlanskom kantonu. U njoj živi 128 romskih porodica u tri romske zajednice, Stara mahala, Jezerska i Novo naselje Poljana (Bankerovo). Domaćinstva u sva tri romska naselja u Kiseljaku i dio neromskih, pretrpjela su velike štete. Olujno nevrijeme koje je tokom vikenda pogodilo Tuzlu, ali i okolna mjesta, obarlo je crijepove sa kuća, drveće.
Unazad nekoliko godina, u MZ Kiseljak u nekoliko romskih porodica dolazi do izljavanje otpadnih voda, koje se mješaju tokom izljevanja sa kanalizacijom, a takva voda ulazi u njihove domove. Porodice oštećenih gotovo nakon svake jače padavine su o opasnosti od ulaska otpadnih voda u njihove domove, te su primorane da stalno saniraju objekte, mjenjaju namjštaj, a svake godine to rade o vlastitom trošku.
–Ne znamo više od čega da saniramo svoje domove. Poslije majskih poplava koje su nas zadesile 2014. godine, bili smo primorani podići krediti i renovirati kuću, a nakon toga kuća mi je bila još tri puta bila plavljena. Mjenjali smo namještaj i sanirali sparat o svom trošku. Naše jedino primanje je očeva minimalna penziju, a nas je petero u porodici, od toga dvoje malodobne djece. Supruga i ja smo godinama na Birou i jedva privatno zaradimo za porodicu i račune. Sve nam je otišlo od namještaja u kući. Frižideri, mašine i drugi električni uređaji su pocrkali. Nadam se da će nam neko pomoći, jer više nemamo od čega sanirati naše domove – izjavio je Mujić Mujo iz kiseljačkog naselja.
Porodica Senada Mujića koja broj sedam članova, od kojih četvoro malodobne djece su također nekoliko puta bili poplavljeni i bore se sa velikm izazovima kako renovirati svoj dom. Prethodni vikend, i za ovu porodicu je bio koban.
–Samo nam je ovo trebalo nakon izlocija zbog korone… Sve zalihe smo potrošili, ostali bez sezonskih poslova i nakon toga, poplava nam uništi cijeli sprat koji smo jedva renovirali. Naše naselje Stara mahala je najgore prošla u MZ Kiseljak. Sve nam je uništeno, namještaj, elktrični uređaji i dvorišta. Bukvalno sve fekalije iz okolnih sela završile su u našim domovima, ništa nismo mogli spasiti. Iako smo dva dana prali, ribali, još se smrad osjeti. Strah me je za djecu da ne obole u ovoj kući. Godine 2014. pored svega navedenog i kombi mi je poplavio kojeg nikada nisam mogao popraviti i završio je u otpadu, a nikakvu odštetu nisam dobio, iako sam se obraća Civilnoj zaštiti. Nikada ništa nismo dobili. Sad su nam ostali goli zidovi – rekao je Senad Mujić.
Na licu mjesta su bili predstavnik Mjesne zajednice, Dragan Božić i romski medijator, Denis Mujić. Božić je istakao da je neophodno investirati u infrastrukturu kako bi se preventivno djelovalo na ovakve i slične elementarne nepogode.
-Naveče i izjutra poslije nevremena smo obišli dosta kuća i vidjeli u kakvom se stanju nalaze. Žalosno je što se ovo događa dan poslije malo većih padavina, a naročito nakon ovakvog nevremena. Dolazi do poplava i koja pravi veliku štetu ljudima. Sve ovo se moglo spriječiti. MZ Kiseljak, odnosno Savjet MZ je više puta isticao prijedloge za riješavanje navedenih poplava i daljnjih šteta, a to je da od prve kuće porodice Mujić pa prema izvoristu Kiseljaka, ucijeviti kanal u dužini 300- 400 metara polutkama od betonski cijevi fi 70 i problem u ovom dijelu gdje se plavi 5 – 6 kuća bi bio riješen. A druga bitna stvar, kod izvorišta Kiseljaka preko ceste prema jezeru, potrebno je očistiti oko 100 metara kanala i isto ga ucijeviti. Sa malim novčanim sredstvima, mi bi spriječili nastajanje štete koja se stalno ponavlja. Napominjemo da je ponovo taj isti dopis poslan u Gradsku službu i CZ Grada Tuzle – kazao je za UDAR Dragan Božić.
Prema informacijama, u nepunih 40 minuta u Tuzli je palo 70 litara kiše po metru kvadratnom. Oštećene su porodične kuće, bašte i dvorišta.
(portal-udar.net)