Pozitivan stav u društvu može poboljšati kvalitet života osoba sa autizmom

Obilježavanjem ovog dana nastoji se skrenuti pozornost na istraživanje, dijagnosticiranje, liječenje i sveopću svjesnost o bolesti i pogođenima njome

766
Foto: Ilustracija

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. aprila. Ovaj dan se obilježava od 2008. godine na inicijativu Katara, a podržale su ga sve zemlje članice UN-a.

Iako je autizam prisutan u bh. društvu, o njemu se malo govori, a još manje zna. Osobe sa autizmom od ranog doba nailaze na prepreke, odbacivanja, nerazumijevanje, a nerijetko i nasilje.

Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima te se opiru svakoj promjeni navika. Njihovo ponašanje obilježava nezainteresiranost za druge, mehaničko ponavljanje pojedinih pokreta ili radnji te neuobičajeno vezivanje za neki predmet. Međutim, neka autistična djeca pokazuju iznimne motorne, matematičke, glazbene, likovne i druge vještine. Osobe s autističnim poremećajem imaju niz životnih teškoća.

Primjereni edukacijski pristupi pružani tijekom cijelog života, podrška obiteljima i stručnjacima koji su uključeni u tretman, te pružanje odgovarajućih usluga i pomoći u okviru zajednice, uz poticanje pozitivnog stava u društvu mogu poboljšati kvalitetu i dostojanstveniji stil života ovih osoba.

Obilježavanjem ovog dana nastoji se skrenuti pozornost na istraživanje, dijagnosticiranje, liječenje i sveopću svjesnost o bolesti i pogođenima njome.

Za obilježavanje svjetskog dana svjesnosti o autizmu, koji se uzastopno odvija od 2008. godine, važna je činjenica da se taj dan svake godine na brojnim gradskim trgovima obilježava puštanjem plavih balona u zrak točno u podne. Ove godine to vjerovatno neće biti moguće u mnogim mjestima zbog pandemije korona virusa, ali je svakako važno poslati poruku iz toplih domova o ljubavi prema osobama sa autizmom, te njima i njihovim roditeljima i svima onima koji se bore sa autizmom dati podršku.

(Portal Udar)