Mreža Promoviši pozitivno, Udruženje BH novinari i Misija OSCE-a u BiH, protekle sedmice su organizovali panel diskusiju o važnosti pozitivnih priča kao načina suprostavljanja predrasudama i govoru mržnje u medijima. Panel je okupio novinare iz Brčkog, predstavnike Vijeća za štampu, Media Centra iz Sarajeva i institucija Brčko distrikta.
Iako su pozitivne priče svuda oko nas, u medijima one nisu dovoljno zastupljene, zaključeno je u toku diskusije novinara i predstavnika nevladinog sektora. Naime, kao glavni razlog, predstavnici medija su istakli da je veoma teško izboriti se sa mnoštvom negativnih vijesti koje su svakodnevno prisutne u medijima. Priznaju da dio odgovornosti i sami snose.
Da su pozitivne priče potrebne u medijima naglašava i Marko Divković, predsjednik udruženja BiH novinari. Ove priče pored razbijanja predrasuda značajne su i za javnost kako bi se građani rasteretili od surove svakodnevnice i negativnih uticaja.
Borba protiv govora mržnje
Drugi dio panel diskusije fokusirao se na diskusiju u borbi protiv govora mržnje u medijima. Glavni razlog za postojanje govora mržnje i poticanja istog u medijskom prostoru uglavnom se svodi na neprofesionalno i nekorektno izvještavanje mnogobrojnih anonimnih online portala čije funkcionisanje potiče širenje mržnje na internetu.
Damir Radenković, direktor Omladinskog cetra „Vermont“ mišljenja je da se borbi protiv govora mržnje može stati u kraj jedino osudom neprofesionalnog izvještavanja i kreiranjem sadržaja koji će promovisati pozitivne priče.
Ljiljana Zurovac, predstavnica Savjeta za štampu BiH istakla je da BiH ima ogromne probleme sa govorom mržnje u online medijima, posebno u djelu komentara koji se daju na slobodno korištenje građanima. Problem, prije svega proizilazi u slaboj kontroli ali i u nedostatku kapaciteta online portala da uklanja negativne komentare i prije nego što su postavljeni.
Iz savjeta za štampu, ali i iz nevladinog sektora naglašeno je da je neophodno raditi na podizanju građanske svijesti o javnom prostoru, te da u slučaju govora mržnje postoje i određeni zakonski okviri koji nalažu kazne.
Kada se govori o uticaju i ulozi nevladinih organizacija u borbi protiv govora mržnje iz mreže „Promoviši pozitivno“ poručuju da nevladine organizacije mogu uticati kroz pritisak na medije ali i javnost da se govor mržnje osudi.
Na kraju, neophodno je uozbiljiti priču krivičnog procesuiranja onih koji putem aninimnih online i svih drugih medija objavljuju sadržaje govora mržnje i/ili stimulišu govor mržnje, jer upravo ti mediji ruše sve napore legitimnih medija da promovišu pozitivne priče koje će doprinjeti razvoju svijesti građana i srušiti postojeće predrasude- naglasio je Admir Kadrić, predsjednik Kluba BH novinara Bosanska Posavina.
(portal-udar.net)