Predstavljena knjiga „Džuvljarke“, autorice Vere Kurtić

Autorica istraživanja u knjizi otkriva petnaest potresnih životnih priča s kojima se žene Romkinje lezbejke susreću u diskriminirajućem patrijarhalnom društvu ne samo romske zajednice već i društva, te rasizma između „bijelih i crnih„ lezbejki

2445
Promocija knjige "Džuvljarke", autorice Vere Kurtić (u sredini). Tamara Mitić, jedna od junakinja iz knjige. Moderatorica, Vildana Džekman (Foto: UDar arhiva)

Sarajevski  otvoreni centar (SOC) nedavno je predstavio knjigu „Džuvljarke – lezbejska egzistencija Romkinja“,  autorice Vere Kurtić.  Ona je u organizaciji Ženski prostor iz Niša, pokrenula seriju razgovora u romskim i LGBT zajednicama u Srbiji i regionu. Promocija je bila obogaćena i projekcijom dokumentarnog filma “Inspiracija”, koji je prvi put prikazan u okviru ovogodišnje kampanje Mesec romskog ženskog aktivizma.

Knjiga istražuje nevidljivost žena koje su Romkinje i lezbejke i kojima se negira dio ličnog identiteta i ostvarenih veza i odnosa, kako u okviru romskih, tako i širih društvenih zajednica.

Sam naziv na romskom jeziku džuvljarke (pogrdan naziv na romskom jeziku za lezbejke) kao i tema, govori o egzistenciji žena koje imaju emotivne i seksualne žudnje ka drugim ženama, ali i seksualnosti koja je sama po sebi dio ličnog identiteta, naših veza i zajednica, pa i našeg društva.

– Za izraz džuvljarke čula sam po prvi put kada sam se autovala nekom tipu Romu, koji je upotrebio taj izraz, za koji ni većina Romkinja i Roma ne zna značenje, rekla je Kurtić.

Koliko smo nevidljive i od strane Romskog jezika, dodala je ona, to znači da moramo stvarati  pozitivna značenja riječi koja kada se izgovore, neće nas ranjavati.

Autorica istraživanja u knjizi otkriva petnaest potresnih životnih priča s kojima se žene Romkinje lezbejke susreću u diskriminirajućem patrijarhalnom društvu ne samo romske zajednice već i društva, te rasizma između „bijelih i crnih„ lezbejki.

Priča Tamare Mitić, koja je se našla u knjizi i koja govori o svom outovanje među lezbajkama, rekla je kako joj je teško u početku bilo reći da je lezbejka.

-Nisam želila da se stavimo u taj identitet, više volimo da budemo žena koja voli žene. Često sam se identifikovala rečenicom, “I ja sam to, upravo što si rekla“, objasnila je Tamara.

Promocija knjige bila je otvorena za sve posjetioce koji se bore protiv diskriminacije i predrasuda, a knjiga „ Džuvljarke – lezbejska egzistencija Romkinja“ završava porukom:

Vjerujem da žene moraju zaratiti protiv tišine: protiv one tišine koja je društveno nametnuta; protiv tišine koju stvara bol i očaj seksualnog nasilja … Da bi ljubav postojala ona i ne mora biti izgovorena – ćutanje je sakriva, ali ne može da je ubije.

Za one koji bi željeli da pročitaju knjigu, istu u online formatu mogu pronaći na web stranici : //www.zenskiprostor.org/images/vesti2014/PDF/DzuvljarkeSRBweb.pdf