Pandemija virusa COVID-19, uzrokovala je da određene kategorije društva koje su i prije ovoga svega živjele u teškim uslovima, sada budu daleko ugroženije od drugih. Manjine, a naročito Romi, posebno su teško pogođeni krizom s obzirom na to da većina propadnika ove zajednice živi u lošim stambenim i ekonomskim uslovima.
Sa dodatnim teretom diskriminacije, prvi su se susreli Romi u Bugarskoj, gdje su zapečećena prva romska naselja, a Romi se okrivljuju da su „donjeli“ virus u zemlju, pišu svjetski mediji.
Realno je postaviti pitanje: postaju li Romi dežurni krivci?
Iako se ovdje radi o lažnim vijestima, one mogu imati strašan učinak na manjinske zajednice.
U konkretnom slučaju, kaže se da su navodno romski migranti koji su se vraćali u Bugarsku iz Njemačke i drugih dijelova Zapadne Europe, donijeli virus u Bugarsku. Prve dvije osobe iz Bugarske, koje su se zarazile, a kasnije čak i umrle, su rekle da su zaražene samo zato što su Romi postupili nepažljivo suprotno preporukama bugarske vlade i tako doveli svoje zemljake u opasnost, pa se govori o velikoj „nedisciplini“ među Romima.
Vlasti u bugarskom gradu Sliven, postavile su policijske kontrolne punktove oko romskog naselja, jer vlada smatra da će strože mjere u zajednicu spriječiti širenje koronavirusa.
Za Georga Borissova, 30-godišnjeg oca troje djece koji tamo živi, ograničavanje kretanja van naselja predstavlja diskriminaciju Roma.
–Postoji problem u ovoj zemlji, cijeloj zemlji – rekao je on, pozivajući se na epidemiju koronavirusa koja je posljednjih sedmica odjeknula širom Europe.
Herbert Heuss, naučni direktor Njemačkog Centralnog vijeća Roma, kritizira:
“To znači da su Romi isključeni iz svake medicinske zaštite što krši temeljna prava, opskrba hranom i svim drugim dobrima za dnevne potrebe je prekinuta.”
Pristup pitkoj vodi često nedostaje.
Kao i druge zemlje u Europi, i Bugarska je uvela stroge restrikcije u putovanjima između gradova i inostranstva i zatvorila škole i restorane.Parlament je izglasao dopuštenje vojsci da pomogne u provođenju mjera dizajniranih za suzbijanje izbijanja koronavirusa.
Ali u Slivenu, kao i Novoj Zagori, Kazanlaku i Romanu, vlasti su otišle korak dalje tako što su opkolile romska naselja unutar gradskih granica, ponekad postavljajući improvizirane zidove kako bi blokirali ceste.
Bugarski zvaničnici rekli su da Romi ne slijede pravila socijalne distancije, što opravdava dodatne mjere.
Predsjedavajuća Centralnog vijeća, Romani Rose, upozorava europsku uniju i vlade pogođenih zemalja:
“Romi se ne smiju više upotrebljavati kao dežurni krivci nacionalista i rasista.”
On vidi krizu kao opasnost od novih pogona nad Romima, piše Der Tagesspiegel.
S druge strane, postavlja se pitanje što će se desiti ako se romski geto pokaže pravim gnijezdom zaraze? Budući da su životni uslovi u romskim naseljima loši i otežavaju održavanje visokog nivoa higijene.
Euractiv izvještava da je Ministarstvo unutrašnjih poslova u Sofiji zatražilo od romskih predstavnika da započnu hitnu edukativnu kampanju o korona virusu. Ministar unutrašnjih poslova Mladen Marinov, zaprijetio je da zaposleni predstavnici, konačno trebaju obavljati svoj posao, jer će u protivnom romska naselja biti odsječena od vanjskog svijeta.
Pojačana propaganda protiv Roma u vremenu Korona krize postoji u gotovo svim zemljama centralne i istočne Europe – iz Rumunije preko Mađarske u Slovačku, ali i zemalja zapadnog Balkana, kao što su Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Kosovo i Albanija.
U austrijskim gradovima Linzu i St. Pöltenu, lokalni političari desničarskog populističkog FPÖ-a izrazili su zabrinutost za sigurnost romskih naselja za vrijeme širenja virusa korona. I u Rumuniji su desničarski ekstremistički lokalni političari već postavili zahtjeve za pečaćenjem romskih naselja.
Međutim, činjenica da nacionalistički političari koriste korona krizu za isključenje Roma, samo je dio trenutnih problema. Policijski časovi i ograničenja kretanja znače da su mnogi Romi sada praktično bez primanja i nalaze se u „krajnje nesigurnoj situaciji“.
Mnogi Romi su već nezaposleni. Drugi trenutno ne mogu obavljati svoje prethodne poslove kao sakupljači. Drugi su izgubili mogućnost zarade kao pomagači u žetvi, primjerice u Njemačkoj – Federalni ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer, objavio je da je ulazak pomagača, primjerice kod sadnje šparoga, ili berbe jagoda, do daljnjeg zabranjen. Posljednjih godina, mnogi Romi su zarađivali novac na ovaj način.
U romskim naseljima niko nije bio spreman na dolazak virusa. Često, stotine i hiljade njih žive blizu, a ponekad ih je desetak i više zajedno u jednoj sobi. Kontakti koje vlasti u stvari zabranjuju, teško se mogu izbjeći na ovaj način.
“Što će se dogoditi ako se virus razbije u ovim naseljima“, pita Stephan Müller, član Centralnog vijeća Roma. Biće katastrofa, rekao je.
Većina zemalja istočne Europe ima samo ograničenu socijalnu podršku za najranjivije kategorije društva i one nisu dovoljne da osiguraju sredstva za život, analizirao je Müller pitajući se, kako će ljudi preživjeti?
“Rasizam protiv Roma i anticiganizam je rasprostranjen. Zbog katastrofalnih životnih uvjeta mnogih Roma i njihovog ograničenog pristupa zdravstvenoj zaštiti, zbog korupcije i rasizma, postoji rizik da se mnogi Romi mogu zaraziti i onda neadekvatno liječiti“, Müller kaže .
Rasisti neće oklijevati da krizu izazvanu korona virusom prebace na Rome, što može imati dalekosežne posljedice, poručio je.
(portal-udar.net)