Regionalni projekat Povećanje mogućnosti obrazovanja za romske učenike i mlade Rome i Romkinje na području Zapadnog Balkana i Turske kroz tri godine implementacije će raditi na poboljšanju položaja pripadnika romske populacije i povećanju njihove šanse za završetak kvalitetnog obrazovanja.
Tim povodom, u EU info centru u Sarajevu danas je predstavljen plan i program projekta, u čijoj implementaciji učestvuju Udruženje Centar za podršku Roma „Romalen“ iz Kaknja i Udruženje Roma „Euro Rom“ iz Tuzle.
Projekat će se implementirati na području Kaknja i Visokog i u ovim općinama ćemo podržati djecu u predškolskom obrazovanju i osnovaćemo dvije biblioteke igračaka što je novitet u BiH. To su aktivnosti koje imaju inicijalnu kapsulu da bi romska djeca imala priliku da se integrišu u savremeno društvo. Do sada je bilo problema kada je u pitanju uključivanje djece u predškolsko obrazovanje. Ovaj projekat daje mogućnost djeci da se na najefikasniji način uključe u osnovno obrazovanje i da se stepen obrazovanosti romske djece podigne na više nivo, rekao je Mujo Fafulić iz Centra za podršku Roma „Romalen“ Kakanj.

Aktivista Udruženja „Euro Rom“ iz Tuzle, Nedžad Jusić, rekao je da EU dokazuje kako ima sluha za najugroženiju nacionalnu manjinu i očekuje nastavak takve politike koja vodi Rome ka ravnopravnom statusu u bh. društvu.
Želio bih da napomenem da je Udruženje „Euro Rom“ u Tuzli realizovalo projekat podrške romskim srednjoškolcima koji je bio finansiran od Romskog obrazovnog fonda (REF) i zahvaljujući tim rezultatima dobili smo povjerenje da nastavimo ove aktivnosti i na području Zeničko-dobojskog kantona. Prije početka projekta imali smo osipanje romske djece iz srednjeg obrazovanja od oko 50%, a na kraju trogodišnjeg projekta smo tu stopu smanjili na 6% i uspjeli smo uzrokovati da prelazak romske djece iz osnovnih škola u srednje bude gotovo 100% u Tuzlanskom kantonu. U skladu sa ovim programom radićemo sa učenicima završnih razreda srednjih škola na području Zeničko-dobojskog kantona koji će imati stipendiju 30 eura mjesečno. Što se tiče podrške studentima u TK imaćemo sredstva za svega dva studenta, u iznosu od 1000 eura. Cilj nam je da mlade obrazovane Rome pripremimo za tržište rada, a prioritet je njihovo zapošljavanje u državnim institucijama, jer ih u njima skoro da nema zaposlenih, istakao je Jusić.

Projekat je uspostavio saradnju sa relevantnim državnim i međunarodnim agencijama, a kroz učešće državnih i lokalnih donosioca odluka radiće se na jačanju politika koje regulišu ključna pitanja u vezi obrazovanja i zapošljavanja Roma i Romkinja.
Facilitatorica Romskog obrazovnog fonda (REF) Aida Mihajlović, naglasila je da je ova inicijativa koju je pokrenuo „REF“ naišla na odobravanje u svim zemljama koje su uključene u projekat finansiranog od Evropske unije.

Pored sredstava EU, REF sam finansira projekat u iznosu od 827.000 eura. Krajnji cilj je poboljšanje stepena obrazovanja i zapošljavanja Roma i Romkinja i prelaz romskih učenika sa jednog nivoa obrazovanja na drugi. U BiH vrijednost projekta iznosi iznosi 147.000 eura, a implementacija se završava 30. juna 2021. godine, rekla je Mihajlović.
Esmeralda Zejnilović, studentica prve godine socijalnog rada na Filozofskom fakultetu u Tuzli, medijima se obratila kao primjer dobre prakse onoga što se planira raditi i postići kroz novi regionalni projekat. Ona se zahvalila Udruženju „Euro Rom“ koje je tehnički podržalo Romski obrazovni fond i naglasila podršku iskazanu u vidu stipendije.
Stipendiju sam doživjela kao motivaciju za dalji rad i uspjeh tokom školovanja. Pored toga, imala sam mentore i tutore koji su bili važni tokom mog obrazovanja. Tutori su mi pomagali kod polaganja testova eksterne mature i prilikom pripremanja prijemnog ispita za fakultet. Nadam se da će i u budućnosti nastaviti podržavati i stimulirati učenike i studente, rekla je Esmeralda.
(portal-udar.net)