Sjećamo se 21. juna ove godine. Dan kada su Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, veći dio Hrvatske ostale bez struje, odnosno desio se istorijski prekid u snabdijevanju električnom energijom. Taj dan kao da je sve stalo, mnoge firme su obustavile svoj rad, semafori nisu radili pa se desio veliki kolaps u saobraćaju, a razlog satima niko nije znao.
Ali zato su veoma brzo krenula nagađanja I glasine o tome šta se desilo. Dok su jedni govorili da je počeo rat, drugi su tvrdili da se sve desilo zbog visokih temperature. Ali ono što je sigurno je da je panika vladala među građanima.
Nakon skoro pet mjeseci Evropska mreža operatora prenosnog sistema za električnu energiju objavila je Privremeni faktički izvještaj o analizi ovog incidenta.
Ističu da je ovaj incident je rezultovao znatnim gubitkom kapaciteta opskrbe električnom energijom s posljedicom poremećaja u privremenom podmirivanju potražnje za električnom energijom. Izvještaj sadrži isključivo činjenični prikaz događaja bez detaljne analize uzroka, eventualnih nedostataka, zaključaka i preporuka.
“Poremećaj je obuhvatio višestruke ispade na različitim trafostanicama i naponskim nivoima, prvenstveno u 400 kV i 220 kV mrežama. Prvi ispad dogodio se na 400 kV dalekovodu Ribarevine – Podgorica 2 u 12:09:16. Drugi ispad se dogodio na 400 kV dalekovodu Zemblak – Kardia u 12:21:30. Potvrđeno je da su oba incidenta uzrokovana nedovoljnom razdaljinom od vegetacije. To je za posljedicu imalo ispad nekoliko drugih dalekovoda i kolaps napona u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji i Hrvatskoj”, navodi se u izvještaju.
O izvještaju koji je objavljen razgovarali smo sa strukom, sa bivšim direktorom Elektroprivrede BiH, Amerom Jerlagićem. Kaže da ovaj izvještaj govori o faktu i povodu nastanka kvara.
“Spominje se vegetacija, mada je malo vjerovatno da je vegetacija mogla biti uzrokom ispada DV 400 kV, jer čisto sumnjam da su se provjesi sa užadima toliko mogli opustiti zbog velikih tereta da naprave ‘preskok’ i da dođe do ispada i to posebno na dva dalekovoda koja nisu uopšte fizički blizu?!? Jedan dalekovod je na teritoriji CG, a drugi između Albanije i Grčke. Jedina veza između ova dva ispada je praktično veoma blizak vremenski ispad.”, kaže Jerlagić.
Ovakve situacije je teško predvijeti, ističe Jerlagić.
“Ono što ih može preduprijediti je to da postoji što više disperziranih proizvođača el. energije i da ti izvori prihvate eventualne ispade dalekovoda i nadoknade manjak el. energije”, ističe Jelagić.
Regionalni koordinacioni centri su efikasno komunicirali tokom incidenta, glasi jedan od zaključaka a konačan izvještaj biće objavljen do početka sljedeće godine.
Dakle, izvještaj koji je krivicu svalio na vegetaciju (barem javno). Ali je i ova situacija od prije nekoliko mjeseci pokazala kako živimo u globalnom društvu i kako je teško izbjeći svaku vrstu turbulencija koje se dešavaju i na regionalnom i svjetskom planu.