ROMACTED SRBIJA: Koji su rezultati programa koji se sprovodio u 11 gradova i lokalnih samouprava?

980
Turkijan Redžepi (Foto: MiRC)

Nakon malo više od dve godine, program Romacted se završava. Godine 2018. predstavnici jedanaest gradova i lokalnih samouprava u Srbiji, potpisali su sporazume kojima se obavezuju da će doprineti da se kroz ovaj program pomogne romskoj zajednici. Ovaj projekat istovremeno je realizovan u sedam država Zapadnog Balkana i Turskoj, a finansiran je od strane Saveta Evrope i Evropske Unije.

Predstavnik ovog programa u Srbiji, novinar i romski aktivista Turkijan Redžepi, kaže da je projekat trebalo da bude završen 31. avgusta, ali su pandemija i izbori u Srbiji kraj realizacije za novembar.

Plan Romacteda bio je identičan u svim lokalnim samoupravama.

Na početku je romska zajednica upoznata sa konceptom i planom rada. Formirali smo radne grupe, dok su u insitucijama formirane institucionalne grupe – cilj je bio da međusobno  komuniciraju, kako bi rešili goruće probleme – navodi Redžepi. Ističe da su uklanjali divlje deponije, zagovarali prostor za otvaranje Romskog kulturnog centra, menjali sijalice u naseljima gde su ljudi tražili bolju  rasvetu.

Poslednja aktivnost podrazumevala je da se definišu prioriteti i rasporede finansije koje su preostale.

U budžet grada Niša je iz progama Saveta Evrope uplaćeno skoro 11.500 evra. Taj novac namenjen je saniranju poslednica korone i pomoći romskim zajednicama. Da bi projekat uspeo, 80 posto sredstava finasira Savet Evrope, a 20 odsto ulaže lokalna samouprava. Po realizaciji, grad dobija nazad uložen novac – objašnjava Redžepi.

Sa članovima radnih grupa dogovoreno je da se kupi građevinski materijal, koji će olakšati renoviranje domova 20 porodica u naselju 12. februar . Kupljeni su i motorni trimeri i testere za održavanje romskog groblja.  Umesto đačke ekskurzije u Jagodini koja je otkazana zbog korone, 1300 evra uloženo za kupovinu tablet računara kako bi deca iz siromašnih romskih porodica imala mogućnost da prate nastavu.

Planirano je i da se za 15 polaznika organizuje kurs nemačkog jezika. Podeljeno je i oko 300 higihenskih paketa.

Novac koji grad ulaže biće utrošen za kupovinu 3 tricikla za sakupljanje sekundarnih sirovina. Kako bi sav novac bio utrošen po preporuci članova lokalnih saveta, kupljeni su i aparati za merenje pritiska i šećera u krvi – objašnjava Redžepi.

U okviru ovog projekta dobili smo još jedan projekat od Stalne konferencije gradova i opština. Uz pomoć njega obezbedili smo oko 70 hiljada evra, koje ćemo uložiti obuke prekvalifikacije.  Oko 40 polaznika imaće mogućnost da se prekvalifikuje i dokvalifikuje za poslove fasadera, molera, gerontodomaćica i negovatelja. Interesovanje je veliko, prijavilo se više od  100 a odabrano je 40. Polovina polaznika imaće šansu i da se zaposli bar privremeno – zaključuje Redžepi.

Savet Evrope je za svih 7 država obezbedio 3,5 miliona evra.

(portal-udar.net)