Vasilica je jedan od najznačajnijih romskih tradicionalnih praznika koji se obilježava 14. januara. Praznik je usko povezan sa Romskom Novom godinom, koja se dočekuje 13. januara i traje četiri naredna dana. Na Vasilicu ili Vasiljevdan, obilježavaju se narodni običaji prema kojima je pažnja posvećna guski koja se kolje okrenuta prema istoku. Prema legendi, Romima koji su bježali preko vode od napada osvajača, pomogao je Bog poslavši im guske kako bi se spasili od utapanja.
Zbog toga je običaj da se na današnji dan kolje živina, ne isključivo guska.
Svečano u Vitezu i Prnjavoru
U romskim porodicama, Vasilica se slavi uz puno starih običaja koji su zajednički romskom narodu, ali i uz puno lokalnih koji su specifični za pojedino područje u kome Romi žive. Tako se Vasilica u porodicama Fafulović iz Viteza i Mirković iz Prnjavora proslavlja na nešto drugačiji način.
„Nekada su stariji ljudi više pažnje pridavali ovom prazniku, a mi smo od naših roditelja naslijedili običaje i nastavili ih obilježavati. Običaj je da se peče jagnje ili ćurka. Na našoj trpezi danas se našla ćurka. Naveče se čeka dvanaest sati i onda dolazi polaznik, koji mora biti muškarac. Polaznik donosi sreću. Ulaskom u kuću, on nas posipa žitom ili pšenicom, a mi mu dajemo pare ili kolač. Ako je porodici godina bila uspješna, iduće godine polaznik će biti isti. Tokom dana u kuću nam dolaze gosti. Na vrata kucaju djeca kojima dajemo bombone i kolače, rekao je Adil Fafulović iz Viteza, prenoseći prazničnu atmosferu iz svog doma.
U porodičnoj kući Mirković iz Prnjavora, Vasilica se povezuje sa pravoslavnim praznicima Svetim Vasilijem Velikim i Malim Božićem, kao i Novom godinom koja se danas obilježava po julijanskom kalendaru.
„Vasilicu dočekujemo ispred crkve u ponoć, kada ujedno nastupa i Pravoslavna Nova godina. Pošto je i Mali Božić danas, slamu koja je ostala od Božića iznosimo vani i kitimo voćke kako bi ova godina bila napredna. Za Vasilicu pripremamo malo bogatiju večeru nego inače i tokom dana boravimo kod kuće, slavimo u miru, porodično. Kasnije nam dolaze prijatelji i rodbina, jedni drugima čestitamo Vasilicu i u opuštenoj, veseloj atmosferi se družimo“, objašnjava naša sagovornica iz Prnjavora, Snježana Mirković.
Finansijska kriza spriječava proslavu Vasilice
Finansijska kriza u kojoj se nalazi veliki broj porodica u Bosni i Hercegovini uslovljava da se praznici godinama unazad obilježavaju skromnije. U porodičnoj kući Biberović u Živinicama, Vasilica se danas uopšte ne obilježava, a prema riječima našeg sagovornika Muradifa Biberovića, većina porodica u ovom gradiću ne obilježava ovaj praznik, upravo zbog nepovoljne finansijske situacije.
„Takva su došla vremena da se Vasilica i drugi praznici sve manje obilježavaju. Za vrijeme bivše Jugoslavije je bilo više para i tada je bilo mnogo svečanije. U Živinicama malo ko danas slavi, a ranije smo svi. Naša kultura, tradicija i jezik izumiru, jer se svako bori za sopstvenu egzistenciju“, istakao je Biberović.
Vasilica se danas obilježava širom Evrope i ostalim krajevima svijeta i slave je Romi bez obzira na vjersku pripadnost. Tako je i u Bosni i Hercegovini za Rome danas svečan praznik, povodom koga se praktikuju razni običaji zarad uspješne i srećne nove godine.
(portal-udar.net)