Romi, dobri vjernici, ali nikada dovoljno dobri za svoje komšije

Novije generacije koje su čini se malo manje zatrovane nacionalizmom i rasizmom, nastoje donijeti promjene. Radeći zajedno, druÅŸeći se i stvarajući zdrave odnose.

5463
Foto: Ilustracija

Danas je Kurban bajram, ili HadÅŸijski bajram. Veselje, radost i porodica na okupu. Prazniku se danas raduju muslimani Å¡irom svijeta, među kojima ima puno Roma, posebno u Bosni i Hercegovini. Islam među Romima sa Balkana, datire iz vremena od kako je ova religija doÅ¡la na ove prostore. Ono Å¡to je i tada bilo poznato, ne razlikuje se puno od danaÅ¡njice. Romi su bili (jesu i danas) dobri vjernici, ali izgleda, nikada dovoljno dobri za svoje komÅ¡ije.

Dolazak Osmanskog carstva

Prvi dolazak Roma islamske vjeroispovjesti na područje Balkana, povezan je s osmanskom invazijom i uspostavom Osmanskog carstva u regiji tokom 14. i 15. stoljeća. Neki od njih bili su izravno uključeni u jedinicu vojske, ili kao obrtnici koji su sluÅŸili vojsci obavljajući poslove koje ostatak vojske nije radio.

U to vrijeme, na Balkanu je već postojala romska zajednica koja je na ovom području bila nastanjena usljed ranijih migracija (počev od 11. stoljeća i, prema nekim autorima, još od 9. stoljeća). Osmansko carstvo dominiralo je na Balkanu preko 5 stoljeća te su ostavili izuzetan dojam u vidu kulture i historije ove regije.

Ovdje se vidi kako i tadaÅ¡nje vlasti, ili oblici vladavine nisu imali probleme sa Romima, kada se radi o druÅ¡tvenoj koristi. Najbanalniji primjer danaÅ¡njice  moÅŸemo izvući iz obrta kojeg su Romi na neki način prisvojili, jeste sakupljanje i rasprodaja sekundarnih sirovina.

Bez obzira na nacionalnost, ili etničku pripadnost, ukoliko su od Roma imali korist u vidu obavljanja poslova koje niko nije htio, ili su bili ispod časti, za Rome su bili savršeni.

Poslovi za „nas“ i „njih“

Ovaj fenomen se ne vezuje sa Romima u tadaÅ¡njem Osmanskom carstvu. Ovo je opći problem i danaÅ¡njice, jer manjinsko stanovniÅ¡tvo i oni koji su najčešće segregirani, primorani su raditi poslove za većinsko stanovniÅ¡tvo, koje niko drugi ne ÅŸeli raditi.

Prema podacima sa kojima raspolaÅŸe Vijeće Europe, prije dolaska Osmanskog carstva, prema registrima koji dolaze sa ovog područja, jasno je da je većina Roma koji su tada boravili na Balkanu bili krišćani.                                        Osmansko carstvo usred svoje invazije promovisalo je prihvatanje Islama od strane kako generalnog stanovniÅ¡tva tako i Roma (uglavnom putem poreznih obaveza).

S druge strane, Romi nikada nisu bili prihvaćeni kao  „pravi muslimani“.  Jedan od naistaknutijih primjera koji potkrepljuje ovu izjavu, a koji je zabiljeÅŸen u ovom dokumentu dolazi upravo iz naÅ¡e drÅŸave, Bosne i Hercegovine. Slučaj je 1693. godine kada se Selim (Rom) okrenuo prema sudu u Sarajevu, sa molbom da bude oslobođen poreza kao „nevjernik“.  U svojoj molbi je izjavio : „Ja sam muslima, sin muslimana, ÅŸivim u muslimanskoj ulici, molim se pet puta dnevno, Å¡aljem svoju djecu u dÅŸamiju“.

U svojoj odluci, sud  ga nije oslobodio plaćanja poreza. Å isu ga ni zaprimili jer „Cigani“ nisu imali pravo da se obrate sluÅŸbenim sudovima.

Kada govorimo o ovim prostorima, postoje različite zajednice muslimanskih Roma koji ÅŸive na teritoriju bivÅ¡e Jugoslavije. Nakon stvaranja drÅŸave Srbije 1817. godine, veliki dio Roma muslimana, napustio je zemlju, dok su ostali postepeno prihvatili pravoslavno kršćanstvo i izgubili svoja obiljeÅŸja kao „turski cigani“.

Balkane moj

Pristup NiÅ¡kog SandÅŸaka Srbiji, 1878. godine, izazvao je pokuÅ¡aj srbijanske drÅŸave da prisili Rome da prihvate pravoslavno hrišćanstvo, ali bez ikakvog posebnog uspjeha. Danas, u regiji jugoistočne Srbije (regija NiÅ¡a i Vranja ) ÅŸivi veliki broj muslimanskih Roma.

Naziv „turski cigani“ danas se koristi veoma rijetko zahvaljujući jačanju romskog identiteta, tako da je danas jedino prihvatljivo da se pripadnici ove manjine zovu Romi.  Oni koji su zadrÅŸali naziv „Turski Romi/Cigani“ danas također koriste drugačiji izraz  Arlije.

U Makedoniji, gdje su većina Roma muslimani, situacija je neznatno različita. Većina Roma je sačuvala svoj romski identitet i međusobnu raspodjelu, ili barem sjećanje na to, poput Kovača i MuhadÅŸira koji imaju preferirani turski identitet, oni joÅ¡ uvijek čuvaju romski jezik i govore turski.

Velika većina Roma koji ÅŸive na Kosovu su također muslimani, te sebe također nazivaju Arlijama.

DanaÅ¡nja realnost je takva da zbog ovih podjela postoji fenomen gdje se mnogi Romi ne pristaju deklarisati kao Romi, Å¡to nadalje prouzrokuje postepeno izumiranje romske kulture i tradicije. Mnogi tvrde da, ukoliko se ovakav tren nastavi, postoji opasnost da će se kroz generacije u potpunosti zaboraviti. Razlog ovome je i nastojanje da se Romi u potpunosti asimiliraju u druÅ¡tvo,  ÅŸrtvujući dio svog identiteta i kulturnog nasljeđa.

Teško je biti Rom

Bez obzira da li su muslimani, hrišćani, ili pripadnici neke druge religije, Romi se suočavaju sa segregacijom, nepoÅ¡tivanjima od strane svojih sugrađana, diskriminacijom i raznim poteÅ¡koćama koje im i dalje ne dopuÅ¡taju jednake Å¡anse. Tako je u svim dijelovima svijeta gdje ÅŸive.

„TeÅ¡ko je danas biti Rom… Ja sam čitav vijek bila vijernica, redovno iÅ¡la u dÅŸamiju, poÅ¡tivala učenja Kur’ana, ali nikada nisam bila podjednako dobra muslimanka kao moje komÅ¡ije. Nikada nisam krala, svoju djecu sam odgajala da budu dobri muslimani i ljudi. Danas ÅŸive tu u naÅ¡em selu i na svu sreću ne suočavaju se sa istim problemima kao ja, ali pogledi su i dalje tu“, rekla je za naÅ¡

Almina Kombić sa kćerkom (Foto: Udar)

portal Almina Kombić, 105. godišnja Romkinja iz Brčkog.

Unatoč svim poteÅ¡koćama, mnogi Romi praktikuju određene religije kako bi pronaÅ¡li svoje mjesto u druÅ¡tvu. Nomadski način ÅŸivota za neke od romskih zajednica je stvar proÅ¡losti, prihvatili su jednu lokaciju, gdje nastoje provesti svoj ÅŸivot, ali taj proces nije lagan. Određene zajednice na naÅ¡im prostorima jednostavno ne ÅŸele Rome kao svoje susjede.

„Prije četiri godine, Grad je planirao izradnju humanitarnih stanova na području sela Brka (Brčko) koje naseljava većinski boÅ¡njačko stanovniÅ¡tvo. Ja i dalje ne razumijem zaÅ¡to je izgradnja bojkotirana… Da li je zbog nacionalnost, da li zato Å¡to su Romi trebali biti tamosmjeÅ¡teni tamo… Ne znam… I mi smo muslimani, idemo u dÅŸamiju, ne krademo, ne pravimo probleme i ne znam Å¡ta je bio problem“, rekla je za Udar Zumra SeleÅ¡ević, mjeÅ¡tanka naselja Prutače.

Koja je poenta sa rasizmom?

Novije generacije koje su čini se malo manje zatrovane nacionalizmom i rasizmom, nastoje donijeti promjene. Radeći zajedno, druÅŸeći se i stvarajući zdrave odnose.

Muhamed LiÅ¡ić iz Brčkog, kaÅŸe da je sa Romima odrastao i jednostavno ne moÅŸe shvatiti poentiu diskriminacije i rasizma.

„Mnogi od njih su dobri vijernici, uvjek ljubazni i posebno gostoprimivi domaćini. Svakako da nisu svi isti, ali to je problem sa čitavim druÅ¡tvom. U bilo kojoj sferi druÅ¡tva postoji ogroman broj onih koji prave probleme, a to se ne treba pripisivati samo Romima“, kaÅŸe LiÅ¡ić.

Sve dok i ostali građani ne prestanu razmiÅ¡ljati na način kako boja koÅŸe, ili etnička pripadnost određuje osobine čovjeka bez obzira koliko dobri vjernici bili, Romi će ostati Romi, jer ako se osvrnemo na ono Å¡to je Almina rekla, već stotinu godina situacija se nije promjenila. A sudeći po podacima i istaÅŸivanju Vijeća Europe, situacija se nije već vjekovima ne mijenja.  MoÅŸemo biti i najbolji vjernici, ali nikada nećemo biti oni „pravi“.

Imajući sve ovo na umu, Bajram Šerif Mubarek Olsun svima koji slave!

(portal-udar.net)