Predstavnici romskih zajednica iz Belgije, Velike Britanije, Češke, Francuske, Mađarske, Slovačke i drugih država okupiće se 8. jula u Briselu kako bi protestovali ispred Evropskog parlamenta zbog diskriminacije, siromaštva i neefikasnog finansiranja, prenosi portal Romea.cz
Demonstranti će u Briselu izraziti nezadovoljstvo ulaganjima EU fondova u države članice, s obzirom da novac koji se izdvaja za potrebe borbe protiv siromaštva završava u privatnim džepovima pojedinaca. Pored toga, akcenat će biti stavljen i na radikalizaciju u društvu, te rasnu mržnju kojom su Romi svakodnevno sve više izloženi.
Osnivanje romskog kongresa koji bi okupljao romske muškarce i žene iz svih zemalja EU, jedan je od prijedloga demonstranata.
– Za vrijeme protesta, osim političkog govora, održaće se i muzički nastupi koji će pratiti plesače u tradicionalnoj nošnji. Organizatori će se sastati s evropskim predstavnikom Tomášom Zdechovskýjem i predati mu svoje zahtjeve. Press konferencija će se održati u 10:30 na trgu Place du Luxembourg – rekao je Štefan Pongo, jedan od glavnih organizatora protesta, prenosi Romea.cz.
Pongo je poznati romski bloger i vozač kamiona koji je odlučio organizovati proteste nakon nedavne posjete istočnoj Slovačkoj.
– Hiljade romskih porodica živi u užasnim uslovima bez priključenja na plin, okruženi smećem i bez pitke vode. Djeca se igraju sa štakorima, bolesni nemaju pristup zdravstvenoj zaštiti. 21. vijek je najbogatije svjetsko razdoblje? – pita se ovaj aktivsita.
Organizatoru i aktivisti Petru Toraku najviše smeta što se evropsko finansiranje zloupotrebljava kako bi se siromaštvo prikrilo.
– Ovo je začarani krug. Siromašni ljudi su iskorišteni kao mamac onima koji kažu “Gledajte, ovdje je siromaštvo, šaljite novac” – rekao je Torak za portal Romea.cz, bivši policajac kojeg je kraljica Engleske nagradila za izvrsnu službu svojoj novoj zemlji u koju je emigrirao prije 20 godina.
– Romi nemaju svoju vlastitu državu. U Evropi, međutim, ima 12 miliona Roma. To je više nego cjelokupno stanovništvo Češke ili Mađarske, na primjer. Unatoč tome, njihova politička zastupljenost na razini EU-a i na lokalnoj razini je minimalna – rekao je Torák.
Nova predložena romska institucija trebala bi imati još jedno bitno značenje, kažu organizatori.
– Posljednjih godina svjedočili smo rastućoj mržnji, verbalnim i fizičkim napadima. Politička scena se radikalizovala. Ako ne ujedinimo romski narod i ako politički ne reagujemo, novija istorija nalik onoj u Drugom svjetskom ratu se može ponoviti – upozorio je Pongo.
Štefan Pongo je nedavno privukao pažnju kada je pokrenuo online akciju da češkom predsjedniku Zemanu dokaže da Romi rade, a da nezaposleni žele raditi. Nakon njegovog poziva na akcju, Romi su preplavili društvene mreže sa desetinama hiljada fotografija sebe na radnim mjestima, piše Romea.cz.
(portal-udar.net)