Romi su najveÄa etniÄka manjina u Evropi. Oficijalna izvjeÅ¡Äa navode kako u Evropi trenutno boravi oko 12 miliona Roma i spadaju meÄu najugroÅŸenijim etniÄkim zajednicama.
Å irom kontinenta, veliki broj Roma iskusi socijalnu iskljuÄenost, te se nerijetko tretiraju drugaÄije od drugih Europljana na radnom mjestu, u stambenom zbrinjavanju i obrazovanju.
U veÄini sluÄajeva, romska djeca pohaÄaju najsiromaÅ¡nije Å¡kole, ili se suoÄavaju s diskriminacijom u Å¡kolama gdje su manjina. Neka djeca nepravedno su poslana u centre za “specijalno obrazovanje”, namjenjen uÄenicima sa poteÅ¡koÄama u uÄenju.
U drugim sluÄajevima, djeci se moÅŸe odbiti pristup obrazovanju, jer im nedostaje dokumentacija. Ili jednostavno ne mogu pohaÄati nastavu, jer ÅŸive daleko od najbliÅŸe Å¡kole. Kao rezultat toga, romske zajednice Äesto pate od niskog stepena obrazovanja. MeÄunarodni struÄnjaci navode kako je to prouzrokovalo oblik meÄugeneracijskog siromaÅ¡tva.
NiÅŸi stepen pohaÄanja i visoka stopa odustajanja od Å¡kole
U cijeloj Europi, romska djeca imaju niÅŸi stepen upisa u Å¡kole, uÄestalost pohaÄanja nastave i veÄe stope odustajanja od Å¡kole u usporedbi sa opÄom populacijom.
U srednjoj i jugoistoÄnoj Europi samo oko 20 posto djece zavrÅ¡i osnovnu Å¡kolu u usporedbi sa 90 posto mladih neroma. U cijeloj Europi, romska djeca imaju niÅŸi stepen pohaÄanja Å¡kole i uÄestalost pohaÄanja nastave i veÄe stope odustajanja od opÄe populacije.
U srediÅ¡njoj i jugoistoÄnoj Europi, samo oko 20 posto djece zavrÅ¡i osnovnu Å¡kolu u usporedbi s 90 posto mladih. To je pokazala i studija Evropske unije raÄena 2012. u 11 zemalja, gdje je otkriveno da samo 15 posto romske djece zavrÅ¡ava srednju Å¡kolu, ili posebnu obuku za posao.Â
Nora Shabani, struÄnjakinja za obrazovanje u UNICEF-u, govori kako mnoga romska djeca imaju niz potreba, a sam Å¡kolski pristup samo je jedan od njih.
“Nedostatak hrane, odjeÄe, dokumenata, te poteÅ¡koÄe sa jezikom. Sve ove potrebe zahtijevaju dodatni angaÅŸman i trud mnogih partnera i pruzaoca usluga koji se bave pitanjima Romaâ, rekla je ona.
Osim toga, navode struÄnjaci, romska djeca se suoÄavaju s diskriminacijom, rasizmom  i mnogim ostalim preprekama u Å¡kolama koje pohaÄaju, tako da je i to jedan od razloga zbog kojih napuÅ¡taju Å¡kolu uÄestalije od neromske djece.
Realnosti romskog ÅŸivota u Europi
I uz sve realnosti i poteÅ¡koÄe sa kojima se romi suoÄavaju, Romi nisu homogena skupina. Srednja klasa Roma konstantno se razvija. Neke romske zajednice ostale su naseljene u dijelovima Europe stotinama godina, dok su neki ostali nomadi.
Preci Romskog naroda dolaze iz sjeverne Indije. Evropski kontinent su naselili prije otprilike 1.000 godina.
VeÄina ih ÅŸivi u srediÅ¡njoj i istoÄnoj Europi, ali stoljeÄima su u zapadnoj Europi postojale manje romske zajednice. U posljednjih par godina, sve viÅ¡e Roma se seli u Britaniju, Francusku i druge zemlje u potrazi za boljim ÅŸivotom.
IzmeÄu 15.000 i 20.000 romskih migranata u Francuskoj ÅŸive u neformalnim kampovima i suoÄavaju se s viÅ¡estrukim upozorenjima za deportaciju.
Dugo su Romi su bili meta stereotipa i predrasuda baziranih na njihovoj kulturi, predrasude kao Å¡to su da romi kradu, prose i ne ÅŸele da rade.
Danas jedan od tri Roma u 11 zemalja EU ima posao, a 90 posto njih ÅŸivi u siromaÅ¡tvu. U srediÅ¡njoj i jugoistoÄnoj Europi, stopa nezaposlenosti Roma je viÅ¡e od pet puta veÄa od opÅ¡te populacije.
MeÄutim, krajnje siromaÅ¡tvo nije uvijek bio sluÄaj. IzvjeÅ¡Äe Europske komisije napominje da su Romi godinama bili uveliko afirmisani u ruralnim podruÄjima. Uglavnom su se bavili trgovinskim zanimanjima, kao kovaÄi, trgovci, ili kao glazbenici.
Ipak, industrijalizacija, kraj komunistiÄke vladavine u IstoÄnoj Europi i balkanski ratovi iz 1990-ih, zajedno su izazvali snaÅŸne poteÅ¡koÄe za Rome.
U Europskoj uniji ÅŸivi Å¡est miliona Roma, a veÄina njih su i registrovani kao graÄani EU, Å¡to znaÄi da imaju pravo ÅŸivjeti u bilo kojoj zemlji Älanici EU. Ipak, mnogi ljudi u zapadnoj Europi Äesto gledaju na Rome kao strance. Â Neki europski lideri otvoreno govore o “romskom problemu” i naÄinima usporavanja njihove migracije.
Stambena situacija i Å¡kolski pristup
U zapadnoj Europi mnogi romski migranti şive u neformalnim kampovima. Imaju mali pristup vodi i odlaganju otpada.
U Francuskoj, primjerice, izmeÄu 15.000 i 20.000 Roma ÅŸivi u neformalnim kampovima i suoÄavaju se s prijetnjama za iseljenje. A dvije treÄine djece rijetko ide u Å¡kolu, ili uopÅ¡te ne pohaÄaju istu.
Radost Zaharieva iz Europskog centra za prava Roma (ERRC), kao predstavnica Francuske, kaşe da je pristup obrazovanju romske djece u Francuskoj usko vezan za njihovu stambenu situaciju.
“Te se porodice suoÄavaju s ponavljajuÄim prisilnim iseljavanjima, od kojih se neka odvijaju mnogo puta godiÅ¡nje, Å¡to je prava prepreka za njihovo skraÅ¡avanje na jednom mjestu, tako da nemaju  potrebno vrijeme za obavljanje svih administrativnih postupaka, kako bi imali pristup njihovim pravima”, kaÅŸe ona.
VeÄina francuskih gradova zahtijeva dozvolu boravka za upis u Å¡kolu. Neke nevladine organizacije i centri zajednice pruÅŸaju obiteljima adrese, ali gradonaÄelnik na kraju odluÄuje hoÄe li ih prihvatiti.
Deportacije i prisilno iseljavanje iz kampova, takoÄer su zajedniÄka za Rome u Italiji.
Rosa Mangiacavallo italijanski je predstavnik u ERRC-u, primijetila je da djeca u neformalnim kampovima mogu upisati Å¡kolu, ali su rekli da deloÅŸacije spreÄavaju upis i redovito prisustvovanje. Osim toga, kampovi su Äesto postavljeni u industrijskim podruÄjima, daleko od Å¡kola.
U izjavi iz 2016. godine VijeÄe Europe, Ujedinjeni narodi i druge agencije, upozorile su europske duÅŸnosnike da se moraju imati solucije za pruÅŸanje stambenih moguÄnosti individualnim beskuÄnicima. TakoÄer su rekli da nastavak izbacivanja sprijeÄava romsku djecu da pristupaju obrazovanju i zdravstvu.
Romska djeca se nastavljaju suoÄavati sa segregacijom
Za veÄinu djece u zemljama koje nisu Älanice EU, postoje tri, priliÄno Äeste situacije kada se govori o obrazovanju: slabo financirane Å¡kole u kojima su veÄina uÄenika Romi; Å¡kole u kojima su ti uÄenici romska manjina; obrazovanje zavrÅ¡avaju u posebnim centrima za obrazovanje djece s teÅ¡koÄama u uÄenju.
U podruÄjima gdje su veÄina uÄenika Romi, Nora Shabani napominje da su Å¡kole pretrpane, zgrade su u loÅ¡em stanju i kvaliteta uÄitelja je niska.
U Å¡kolama gdje su romska djeca manjina, kaÅŸe ona, mogu se suoÄiti s diskriminacijom od administratora, nastavnika i samih uÄenika. Äesto se Å¡alju u odvojene razrede, ili se drÅŸe odvojeno od druge djece u uÄionici.
Institut Otvoreno druÅ¡tvo, ustanovio je da su negativna uvjerenja o akademskoj sposobnosti romske djece uobiÄajena u cijeloj srednjoj i istoÄnoj Europi.
“Vrlo Äesto, zbog diskriminacije, romska djeca se ne prihvataju i Å¡to je joÅ¡ gore, Äesto moraju iÄi na prijemne testove i tokom tih prijamnih testova, Äesto dobivaju kvalifikaciju, pa buduÄi da ne mogu sudjelovati u redovnom obrazovanju, šalju se u “specijalne Å¡kole”.
Sustav slanja romske djece u “posebne Å¡kole” sada se provodi na sudovima Å¡irom Europe.
Zatvaranje jaza u postignuÄima
Studija iz 2011. godine koja je raÄena na Centralnom evropskom univerzitetu i MaÄarskoj akademiji znanosti, prouÄavala je Äitanje i matematiku. IstraÅŸivanje je pokazalo da je jaz izmeÄu romske i neromske djece, rezultat socijalnih nedostataka, kao Å¡to su siromaÅ¡tvo i nedostatak Roma (njihovih roditelja) na trÅŸiÅ¡tu rada.
U periodu od 2005. do 2015. godine, program za 12 zemalja, nazvan Dekada inkluzije Roma, nastojao je da reÅ¡i socijalno ukljuÄivanje i socio-ekonomsko stanje Roma. Shabani kaÅŸe da je Dekada Roma uspjela donijeti rezultate, te je imala svoju ulogu poveÄanju pristupa Å¡koli.
UNICEF i Svjetska banka primjeÄuju da bi pristup predÅ¡kolskim ustanovama smanjio Å¡anse da se romska djeca Å¡alju u “posebne” Å¡kole i poveÄaju svoje Å¡anse za zavrÅ¡etak srednje Å¡kole.
Osim osnovne Å¡kole, nevladine organizacije poput Fonda za obrazovanje Roma, pruÅŸaju brojne stipendije za romske uÄenike. Pored toga, neki evropski univerziteti sada imaju politiku prijema namenjenih za podrÅ¡ku romskim studentima. Drugi nude programe koji pomaÅŸu studentima da se pripremaju za fakultet.
(Tekst smo preuzeli sa portala learningenglish.voanews.com)