ROMI U REPUBLICI SRPSKOJ: Gubitak poslova, otežan život i teški uslovi u vrijeme pandemije

Savez Roma je preko svojih donatora dobijao pomoć za ugrožene romske porodice, ali to nije bilo dovoljno za prevazilaženje te teške situacije. Savez je dobio i 70 prehrambenih paketa od Vlade RS što je samo djelimično ili, kako kaže Mašić, mala mrva u moru  problema s kojima se suočava romska zajednica

1468
Aleksandar Mašić (Foto: Udar arhiva)

Pandemija virusa COVID-19 je donijela mnogo dodatnih problema ionako ugoženoj romskoj  populaciji u Republici Srpskoj i čitavoj Bosni i Hercegovini. Predsjednik Saveza Roma Republike Srpske, kaže da je ROmima čitavo vrijeme bio otežan rad, koji traje još uvijek.

Svima ja poznato da se romska populacija  bavi  sakupljanjem i prodajom sekundarnim sirovinama i  tekstila.  Međutim, sve bilo obustavljeno,  ljudi su bili u katastrofalnom stanju kao što su i  danas –  kaže Mašić.

Savez Roma je preko svojih donatora dobijao pomoć za ugrožene romske porodice, ali to nije bilo dovoljno za prevazilaženje te teške situacije. Savez je dobio i 70 prehrambenih paketa od Vlade RS što je samo djelimično ili, kako kaže Mašić, mala mrva u moru  problema s kojima se suočava romska zajednica.

On je kažao da su pakete podijelili na cijeloj teritoriji RS i dali ih najugroženijim romskim porodicama.

Pakete koje smo dobili od Vlade RS smo podijeli od Novog Grada do Bijeljine i Lopara, ali to je da pokrijemo kompletnu Republiku Srpsku – kaže Mašić.

On ističe i da su pomoć dobili od raznih donatora i partnerskih organizacija.

Svaka pomoć je dobro došla, pa i ova od Vlade RS, smatra Mašić i stava je da bi entitetska, ali i vlasti na nivou BiH  trebala da se aktivnije uključi u rješaljvanje postojećih problema.

Prehrambene pakete  smo dobili i od raznih donatora, kaže on, i zahvaljujući dobroj saradnji sa međinarodnim organizacijama, pakete smo podijelili  u Prijedoru, Banjaluci,  Modriči,  Bijeljini,  Loparama i Gradišci.

UNICEF  nam  je pomogao sa sanitarnim paketima, a sve ostalo je rezultat dobre saradnje sa evropskim organizacijama trenucima – ističe Aleksandar Mašić.

Govoreći o  životu Roma na području Gradiške, Mašić  kaže da je stanje zabrinjavajuće, jer je nekoliko Roma tokom  pandemije korona virusa ostalo bez posla.

Katastrofalno je  stanje  u Gradišci. Bilo je  šest-sedam Roma koji su radili u javnim preduzećima kao što su Gradska čistoća i Vodovod i kanalzacija. Svi oni su ostali bez  posla. Veliki broj je onih koji su radili kod privatnika i koji su dobili otkaze, i sada sjed kod kuće, nemaju nikakvih primanja. Zbog toga, Savez Roma Republike Srpske nastojat će i u daljem periodu da izlazi u susret romskom  stanovništvu i da boriće se da pronađe što više donatora koji bi pomogli u ovom teškom vremenu – rekao Mašić.

O OBRAZOVANJU ROMA

Kada je u pitanju obrazovanje Roma, sva romaska djeca koja pohađaju osnovnu i srednju školu uspješno su okončali školsku godinu. Pratili su nastavu na daljinu, koja je uvedena nakon pojave korona virusa.

Moram reći da su  prvenstveno u osnovnim školama, nastavnici izašli u susret romskoj populaciji i pomagali koliko su bili u mogućnosti da učenici ne zaostaju, te da ne bi slučajno izgubili godinu.  Svi koji su pohađali osnovno obrazovanje u Gradišci, završili su školsku godinu upješno – rekao je Mašić.

Na području Grada Gradiška  ima  oko 60 romske dece koju pohađaju osnovno obrazovanje, a njih desetak će se upisati u  srednju školu. Prema riječima Aleksandra Mašića, uspostavljena je saradnja sa UNICEF- om u BiH, odakle su obećali da će podržati romsku djecu, ukoliko se nastava i naredne godine bude izvodila na daljinu, ili onlajn.

Prezadovoljni smo kako su naši učenici i u ovakvim uslovima uspjeli da se snađu i da prate nastavu na daljinu i  uspješno završe razrede koje  su pohađali – istakao je  Alekandar Mašić.

O ZDRVSTVENOJ ZAŠTITI ROMA

Kada je u pitanju zdravstvena zaštita Roma u Republike Srpske, trenutno je zadovoljavajuća situacija. Mašić kaže da je četiri Roma iz Gradiške bilo u samizolaciji i da niko nije bio zaražen. Doktorima su se braćala starija lica preko 65 godina, hronični bolesnici, ali u svojim ambulantama i porodičnim ljekarima, gdje su i telefonom   mogli da dobiju recepte za potrebne likjekove, ili preglede.

Romi imaju mogućnost odlaska  svom porodičnom doktoru i bez ovjerene zdrvstvene knjizice  ili kartona.  To je  jedna olakšavajuća okolnost za ovu populaciju dok traje pandemija korona virusa.

-Smatram da bi trebalo rješavati pitanje Ruma  starijih od 65 godina, jer je kod njih stanje loše. Oni  nemaju mogućnosti za zdravstvenu njegu, jer ne mogu biti prijavljeni na Biro za zaposljavanje i nemaju mogućnost da na bilo kakav način ostvare pravo na ljekarski pregled – ističe Mašić i dodaje je budući plan da se pronađe rješenje i za ovu kategoriju Roma.

STAMBENO ZBORNJAVANJE ROMA

Romi u Republici Srpskoj suočavaju se dugi niz godina sa lošim uslovima stanovanja. Veliki broj Roma nema adekvatne stanove i uslove za stanovanje. Savez Roma RS  i prije pojave korona virusa pokušavao je da pomogne Romima kako bi im se obezbijedili adekvatni uslovi stanovanja.

Ramo Salešević (Foto: Udar arhiva)

-Donekle smo uspjeli u tome, ali je i dalje naš veliki promlem stambeno zbirnjavanje Roma – kaže potpredsjednik Saveza Roma RS,  Ramo Salešević.

On ističe da Romi u Prijedoru žive u veoma lošim stambenim jedinicama, te da su na lokalnom nivou pokrenuti i određeni Akcioni planovi za stambeno zbrinjavanje Roma.

Prema riječima Aleksandra Mašića, predsjednika Saveza Roma RS,  osim u Prijedoru u kojem živi veliki broj Roma koju nisu stembeno zbrinuti, slična situacija je i u Bijeljini i ostalim gradovima i opštinama u RS.

To pitanje ćemo morati ponovo pokrenuti i kod lokalnih i vlasti i na novou entiteta, kao i kod Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice – zaključuje Aleksandar Mašić.

(portal-udar.net)