Romima ne treba specifičan medijski pristup, već ravnopravan i senzibilan

Mediji bi trebali obezbijediti ravnopravan i senzibilan pristup romskoj zajednici, a Romima dati priliku da sudjeluju u temama značajnim za širi društveni kontekst

1172
Dalibor Tanić, Mirela Huković-Hodžić, Asmir Husić (Foto: Udar/Darko Udovičić)

Romske nevladine organizacije, kao i pojedinci trebali bi naći efektivnije pristupe i kanale kojima bi privukli medije, s druge strane u medijskom prostoru nedostaje više pozitivnih priča o Romima i romskoj zajednici, izostavljeni su iz medijskih sudjelovanja u svakodnevnim temama značajnim za širi društveni kontekst, samo su neki od zaključaka jučerašnje konferencije “Medijski pristupi izvještavanja o romskoj problematici – izazovi i zamke”, održane u Sarajevu u organizaciji Medijskih inicijativa i Portala Udar.

-Mainstream mediji su, čini se, prihvatili generalni pristup kada je riječ o izvještavanjima o, i iz romskih zajejdnica. Taj fenomen manifestuje se kroz izvještaje koji obiljuju diskriminatornim i segregacijskim pristupom, čak i onda kada imamo dobru namjeru novinara da izvještava o nekoj pozitivnoj priči iz romske zajednice – rekao je između ostalog urednik Portala Udar Dalibor Tanić, ukazavši na „zamke“ tokm TV priloga, kada se govori o pozitivnim pomacima, pričama koje bi trebale ukazati na pozitivne pomake, ali koje nažalost nerijetko prate „stereotipni“ kadrovi, neusklađenih sa prilogom i kontekstom priče.

Mirela Huković-Hodžić

„Romi su ovdje starosjedioci“, istakla je Mirela Huković -Hodžić, novinarka BH Radija 1, dodavši kako romski jezik nestaje sa naših prostora i da je velika zadaća pred Romima –  sačuvati ga, revitalizirati i uvesti u naš obrazovni sistem.

Mnogi čine iznimne napore i nadam se da će sva djeca u skorijoj budućnosti ići zajedno u vrtiće i škole i izučavati romski jezik kao fakultativni predmet. Iako živimo jedni pored drugih, ne živimo jedni sa drugima, malo znamo o sebi, ali i jedni o drugima – poručila je Huković -Hodžić, ukazavši da ima i pozitivnih pomaka, ali da su sporadični. Kao i to da navjiše nade ulijeva to što stasaju generacije mladih Roma i Romkinja koji se trude unaprijediti vlastite zajednice, ali i društvo u cjelini.

Mirela je naglasila kako je potreban senzibiliran pristup novinara, ali ne patetičan i romantičan. Medijski prostor bi se mogao bolje iskoristiti, važno je da čujemo stavove romske zajednice o svim temama značajnim za društvo u cjelini – zaključila je Huković –Hodžić.

Asmir Husić

Asmir Husić, koji dolazi iz romskog nevladinog sektora, naglasio je kako nevladine organizacije koje rade na terenu imaju pristup pozitivnim temamaa, posjeduju uvid u probleme sa kojima se susreće romska zajednica, ali da ipak postoji „raskorak“ u komunikaciji sa predstavnicima medija. Prema mišljenju Husića, da bi došlo do napretka u medijskom izvještavanju o romskim zajednicma, nevladin sektor treba pronaći način i više uložiti truda u to da mediji budu upoznati sa pozitivnim primjerimma i praksama iz romskih zajednica.

Kako je naveo, mediji ne vide romsku zajednicu i romske nevladine zajednice kao partnera. Također, ni nevladine organizacije namaju adekvatan pristup medijima i ne vide ih kao partnere, te bi i jedni i drugi trebali poraditi na tome kako bi došlo do promjena i u izvještavanjima o romskoj zajednici i kako bi se smanjile predrasude.

Mujo Fafulić govorio je o neprijatnim iskustvima sa pojedinim predstavnicima medija, koji su neetično i neprofesionalno prenosili izjave i izvještaje o radu udruženja čiji je član, što je, kako je naveo, dovelo do toga da ima otklon prema medijima.

Mujo Fafulić

„Premalo je pozitvinih priča, boli nas rasistički pristup prema romskoj zajednici“, kazao je Fafalić.

S druge strane, Nedžad Jusić iznio je svoje viđenje i utjecaj medija u vezi sa romskom populacijom, rekavši kako treba sarađivati sa medijima, jer oni imaju moć za promjene u društvu.

„Treba dati priliku mladima, jačati kadar. Trebamo Rome profesionalce u svojim oblastima koji će nas znati predstaviti na pravi način“, zaključio je Jusić.

Tokom konferencije došlo se do zaključka da romske organizacije imaju problem u tome što ne znaju kako pristupiti medijima, a predstavnicima medija ukazalo se na to da bi Romi trebali biti zastupljeni u svakodnevnim temama značajnim za širi društveni kontekst. Također, iskazala se potreba da se u skorije vrijeme počne ulagati u emisije u kojima bi se govorilo o rezultatima rada, pojedinačnim i kolektivnim uspjesima romske zajednice.

Učesnici  konferencije su istakli da postoje propusti i sa jedne i druge strane, ali i da dolazi vrijeme koje treba iskoristiti kako bi došlo do promjena.

(portal-udar.net)