Saradnja institucija vlasti sa nevladinim sektorom i romskom zajednicom ključ za uspješniji rad na suzbijanju trgovine ljudima

686

U toku jula predstavnici Kali Sare i partnerskih organizacija Klub mladih Roma iz Tuzle i Romani Ćej iz Prnajvora organizovali su sastanke sa romskom zajednicom i institucijama vlasti u Bihaću i Živinicama. Sastanci sa predstavnicima Roma održani su s ciljem njihovog uključivanja u zajednički rad na suzbijanja trgovine ljudima. Članovi romske zajednice na obje lokacije izjavili su da ima porodica lošeg imovnog stanja sa više djece koja se zatiču u prosjačenju te su zatražili podršku i pomoć ovim porodicama u rješavanju njihovih socio-ekonomskih problema.

„Ne može se živjeti od dječijeg doplatka, nama treba posao. Šaljem svoju djecu u školu redovno, ja idem po kantama i berem željezo kako bi im omogučila da imaju šta da jedu i da ne idu prljava i poderana u školu, ali sve je teže bilo šta naći“ izjavila je jedna od učesnica sastanka.

U Bihaću je održan sastanak sa predstavnicima Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK s ciljem defnisanja narednih aktivnosti u sklopu Memoranduma o razumjevanju i saradnji Ministarstva i projektih partnera na suzbijanju trgovine ljudima u narednom periodu.

Predstavnici Ministarstva su izrazili spremnost da podrže aktivnosti koje će za cilj imati što veći obuhvat romske djece od predškolskog vrtičkog obrazovanja do visokoškolskog. Predstavnice ministarstva su podcrtale da je svakom djetetu, pa tako i romskom, mjesto u obrazovnim ustanovama, vrtićima i osnovnoj školi, a nikako na ulici i van obrazovnog sistema. Dogovreno je da medijatorka obiđe romsku zajednicu i identifikuje djecu koja bi trebala da se upišu u prvi razred osnovne škole ove godine te informiše i pomogne pri upisu u osnovnu školu.

Drugu osnovnu školu Živinice pohađa 98 djece romske nacionalnosti. Najveći broj romske djece redovno ide u školu, ali ima par porodica iz kojih djeca ne pohađaju nastavu redovno. Kako bi pravovremeno reagovali škola je formirala tim koji ima za zadatak da obavi razgovor sa roditeljima, nastoji da utvrditi razloge izostanka djece sa nastave. Ukoliko se djeca ne pojave nakon ove intervnecije, škola obavještava centar za socijalni rad.

Obje institucije su konstatovale da samo intersektorskim pristupom, dobrom koordinacijom i saradnjom kako institucija jednih sa drugim tako i sa nevladinim sektorom moguće je ostvariti dobre rezultate u suzbijanju trgovine ljudima. Pozdravili su angažman romskog medijatora koji će im biti spona sa romskom zajednicom, odnosno neko ko može da identifikuje probleme, ali i njihove potrebe.

Aktivnosti se provode u sklopu projekta „Suzbijanje trgovine ljudima u BiH kroz uključivanje romskih NVO u rad referalnih mehanizama“ uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID/INSPIRE.

Projekat realizuje udruženje “Kali Sara – Romski informativni centar” u partnerstvu sa Udruženje”Klub Mladih Roma” iz Tuzle i UG “Romska djevojka-Romani Ćej” iz Prnjavora.