Sedmica obilježavanja Svjetskog dana romskog jezika

1147
Foto: Udar

Ženska romska mreža “Uspjeh” prethodnih 5 godina obilježava Svjetski dan Romskog jezika na način da pored bogatog kulturno-umjetničkog programa, promociju romskih književnika iz Bosne i Hercegovine i regiije, poziva i odgovorne u vlasti da poduzmu konkretnije korake u cilju u očuvanja romskog jezika u Bosni i Hercegovini.

Ove godine zbog otežane epidemiološke situacije, Mreža nažalost nije održala sve planirane aktivnosti, ali dio njih jeste, među kojima je i okrugli sto koji je održan prije nekoliko dana u Tuzli.

Tom prilikom, između ostalog je istaknuto da romski jezik u nastavnom procesu još uvijek nije zastupljen, iako je Ministarstva nauke i obrazovanja Tuzlanskog kantona pokrenulo neke aktivnoti.

Na okruglom stolu koga je organizovalo Udruženje žena Romkinja “Bolja budućnost” iz Tuzle, Fikret Vrtagić, pomoćnik u kabinetu Ministarstava nauke i obrazovanja TK, rekao je da je Ministarstvo u tom smislu formiralo stručnu komisiju sastavljenu od predstavnika Ministarstva nauke i obrazovanja, Ministarstva kulture, sporta i mlade, predstavnika Univerziteta i romskih nevladinih organizacija.

Istakao je da se još uvijek radi na finalizaciji dokumenta kojim bi se trebalo omogućiti izučavanje romskog jezika u osnovnim školama. Ono što trenutno otežava samo realizaciju ovog plana je „nedostatak stručnog lica za romski jezik“ u ovoj komisiji, dodao je Vrtagić.

Nadalje su održani sastanci sa entitetskim Ministarstvima, Ministarstvom prosvjete i Kulture u Republici Srpskoj i Federalnim Ministarstvom obrazovanja i nauke.

Na sastanku je razgovarano o značaju romskog jezika kao jednog od suštinskih elemenata nacionalnog i kulturnog identiteta Roma te o mogućnostima fakultativnog izučavanja ovog jezika u odgojno – obrazovnim ustanovama na području Federacije Bosne i Hercegovine.

Ministarstvo je izdalo i Romsko-bosanski i bosansko-romski rječnik autorice dr. Hedine Tahirović – Sijerčić, prvi rječnik te vrste koji je štampan u Bosni i Hercegovini na bosanskom jeziku i koji predstavlja korak dalje ka standardizaciji romskog jezika, kao i knjigu „Rodni identiteti u književnosti romskih autorica na prostorima bivše Jugoslavije”.

Na sastanku je razgovarano i o uključivanju elemenata romske kulture u nastavne programe i stvaranju adekvatne baze ljudskih resursa za rad sa romskom djecom na njihovom maternjem jeziku, a dogovoreno je da Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke proslijedi svim kantonalnim ministarstvima obrazovanja dokument o mogućnostima izučavanja romskog jezika u odgojno-obrazovnim ustanovama na području Fedracije Bosne Hercegovine, te da inicira razgovor o ovoj temi na sjednici Koordinacije ministara obrazvoanja i nauke u Federaciji BiH.

Bitni pomaci u obrazovanju manjina mogu se učiniti samo ako pripadnost manjinskom identitetu, pa tako i romskom, bude njegovana i afirmirana u obrazovnom sistemu. Bez takvog pristupa romska djeca se ne mogu prilagoditi školskom sistemu, kako se to od  njih često traži, nego se taj sistem, koliko je god moguće, treba prilagoditi djetetu, njegujući individualiziran pristup – rekla je Nadija Bandić, pomoćnica ministra u Sektoru za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje.

Na press konferenciji koja je održana danas u Sarajevu, premijerno je prikazan kratki film o romskom jeziku u Bosni i Hercegovini.

Snježana Mirković iz Udruženja Roma “Romska djevojka-Romani čej” Prnjavor, navela  je primjere iz svoje zajednice gdje se romski jezik malo govori i u samim romskim porodicama.

Dobila sam informaciju da se nekada pričao romski jezik i da su pojedine osobe bile diskrimisane zbog tog jezika. Da im se izvrtao izgovor i da onda nisu željeli prenijeti svojoj djeci znanje tog jezika te su ga prestali pričati. Nekad davno je pričan romski jezik u kućama. Sada se ne može čuti ni na ulici ni u školi, ni u kućama. Ako roditelj ne priča romski jezik ne može ga ni dijete naučiti –  naglasila je Snježana.

Komitet eksperata Evropske povelje za regionalne ili manjinske jezike (ECRML) 5. novembra 2015. godine kao i Opšta Skupština UNESCO-a 7. novembra 2015. godine su prihvatili 5. novembar kao Svjetski dan romskog jezika.

(portal-udar.net)