SLUČAJ DISKRIMINACIJE PORODILJA U MAĐARSKOJ: Vrhovni sud presudio u korist Romkinja

Ovaj slučaj aktuelizirali su aktivisti i stručnjaci iz Evropskog centra za prava Roma (ERRC), koji su utvrdili da je praksa naplate obavezne „trudničke odjeće” u higijenske svrhe za pratitelje trudnih majki diskriminirajuća prema Romima

744
Porodilište u Miskolcu, Foto: Vajda János

Nije tajna da su Romi kao narod predmet raznih oblika diskriminacije koja traje vijekovima. Primjer eklatantnog primjera diskriminacije, a koji je dobio i pravni epilog, dolazi iz Mađarske, gdje je Vrhovni sud presudio u korist Romkinja koje su bile izložene diskriminaciji u porodilišta u mjestu Miklošec.

Početkom septembra, nakon što je ovaj slučaj predat Vrhovnom sudu, isti je presudio u korist Romkinja, prepoznajući da su zaista bile diskriminatorno tretirane u porodilištu bolnice u Miškolcu. U konačnoj presudi predhodile su dvije ranije presude pred Regionalnim sudom u Miškolcu i Apelacijskim sudom u Debrecenu.

Ovaj slučaj aktuelizirali su aktivisti i stručnjaci iz Evropskog centra za prava Roma (ERRC), koji su utvrdili da je praksa naplate obavezne „trudničke odjeće” u higijenske svrhe za pratitelje trudnih majki diskriminirajuća prema Romima.

Vrhovni sud presudio je u korist ERRC-a, saopštivši svoju presudu krajem avgusta, složivši se s argumentima ERRC-a da ova praksa izravno diskriminira Romkinje koje žive u lošim socioekonomskim uslovima, a zbog toga su i često prisiljene rađati same. Konačan ishod ovog procesa je da se bolnici nalaže da prestane s praksom i plati javnu kaznu od 2  miliona forinti (oko 5.600 EUR).

Kako je došlo do ovog slučaja

Politika bolnice podrazumijevala je da osobe koje dolaze kao pratnja ženama koje rađaju, moraju u higijenske svrhe nositi odjeću za trudnice. To se u bolnici moglo kupiti samo po cijeni koja je bila preskupa za obitelji s niskim prihodima u nerazvijenom dijelu Mađarske, gdje je velika gustoća romskih obitelji.

Bolnica je tvrdila da je njihova politika tražiti od pratitelja da ponude donaciju bolnici u zamjenu za trudničku odjeću. Međutim, istraživanje koje je provela lokalna organizacija pokazalo je da je u praksi ova donacija bila obavezna i prisilila je romske majke koje nisu mogle platiti, da rađaju same, što je isključivalo prisustvovanje osobe u pratnji.

Bilo je to vrlo loše iskustvo, rekla je 42-godišnja Rita u intervjuu za ERRC o svojim posjetima porodilištu.

-Iako sam htjela da platim odjeću samo da me puste da vidim moju kćer, nisu mi dozvolili. Bile smo pod stresom i ona i ja. Dozivala me i vikala „pomozi mi“. Nakon što sam pozvala doktora i ponudila se da platim odjeću i sve što treba, rekao je da ne mogu da uđem – dodala je Rita.

Podsjećamo, prema mađarskom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, porodilje imaju pravo biti u pratnji osobe po svom izboru u bolnici.

Duboko ukorijenjena diskriminacija

Ovo nije prvi put da se u ovom porodilištu Romkinje suočavaju sa diskriminacijom.

Istraživanje koje je proveo ERRC otkrilo je da je velika vjerovatnoća da će Romkinje, ukoliko su prinuđene da rađaju bez pratnje, biti izložene riziku od zlostavljanja i uznemiravanja od strane rasističkih doktora. Epilog istraživanja koje je sprovedeno 2016. godine bilo je i oktrivanje slučaja verbalnog zlostavljanja u istom porodilištu u Miškolcu.

Ako još jednom vikneš, zabiti ću ti ovaj jastuk u lice; Da si još jednom viknula zvao bih psihijatra da ti oduzme ovo dijete ciganko, znamo mi zašto vi rađate, samo radi dječijeg doplatka i novca, neke su od riječi babice, zbog kojih je ERRC odlučio da ovu ženu zastupa na sudu i traži pravdu.

Pobjeda za romkinje u Mađarskoj

ERRC je djelovao kao tužilac u ovom slučaju na način da je  zastupao sve Romkinje na koje je bolnička politika uticala kako bi naplaćivale porodiljsku odjeću za pratitelje. Sud se složio sa zahtjevima ERRC-a za trenutnim prekidom ove prakse, kako bi zabranio bolnici da je nastavi i ubuduće i pružiti odjeću svima besplatno, te plati javnu kaznu.

Prema Judit Geller, odvjetnici koja je radila na slučaju, ovaj slučaj ima velike implikacije i predstavlja presedan za cijelu Mađarsku, jer ta nezakonita i diskriminatorna praksa postoji u mnogim bolnicama.

“Ovo je pobjeda za Rome i Romkinje svugdje.”

Na kraju, postavlja se razumno pitanje, da li će porodilište u Miklošecu zaista prestati sa diskriminatornim praksama, ili je ipak samo pitanje vremena kada će pronaći novu rupu u zakonu koju mogu  kako bi nastavili sa dosadašnjim praksama mržnje i diskriminacije prema Romima.

(portal-udar.net/errc.org)