Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GiZ) je u proteklih par godina finansirao projekte kojima su obuhvaćene marginalizovane grupe, sa akcentom na povratnike iz inostranstva. Sa ciljem unaprijeđenja programa, kao i pružanja podrške partnerskim organizacijama, GiZ je u Beogradu nedavno organizovao konferenciju pod nazivom „Sport za integraciju povratnika i drugih ranjivih grupa na Balkanu“.
Uključivanje marginalizovanih i ugroženih grupa kao ravnopravnih članova društvene zajednice je težak i dugotrajan proces. Prepreku ka uključivanju u društvenu zajednicu, prije svega čine predrasude koje se stvaraju o njima.
Pored toga, tu je i nedostatak podrške od ostatka društvene zajednice.
Pored predrasuda, isključenju iz društvene zajednice doprinosi i neinformisanost marginalizovanih i ugroženih grupa o njihovim pravima i mogućnostima.
„Sportom kao alatom, nastojimo uključiti marginalizovane grupacije u zajednicu jeste i to da pomoću sporta možemo doprinjeti i smanjenju vršnjačkog nasilja.
Kroz sport, djeca i omladina uče kako se nositi sa konfliktima na miran način i pridobijaju socijalne vještine potrebne za riješavanje problema bez pribjegavanja nasilju“ istakla je tom prilikom Anja Frings, GIZ Sports for Development.
Na konferenciji su učestvovali stručnjaci i predstavnici vladinog i nevladinog sektora zemalja zapadnog Balkana i Njemačke, a jedan od segmenata konferencije bila je i prezentacija Karen Petry sa Njemačkog Univerziteta za Sport.
„Jedan od alata koje možemo koristit za uklučenje socijalno osjetljivih kategorija, a da ne zahtjevaju ogromne resurse jeste i sport. Sport je puno više od fizičke aktivnosti. Dok sport može pomoći djeci da razviju zdrav stil života, također može podučavati vrijedne životne vještine i pomoći osobnom razvojnom procesu pojedinca“, rekla je Petry.
To se posebno odnosi, istakla je ona, na djecu s manje mogućnosti, kao što su povratnici. Sportski postupci i aktivnosti na otvorenom mogu pomoći mladima u ovoj ciljnoj skupini razviti širok raspon društvenih vještina. Pomažući mladima u ovoj ciljnoj skupini da prevladaju svoje prepreke, osnažuju i uključe se u društvo u cjelini, dio je procesa socijalne uključenosti.
(portal-udar.net)