Sportom do socijalne inkluzije i boljih rezultata u školi

Na konferenciji su bili i učesnice/ce programa koji su bili uključeni u sportske aktivnosti koji su iznijeli šta je po njima najvrjednija stvar koju su naučili tokom provedenih aktivnosti

1569
Foto: Udar

Danas je u Sarajevu u kinu Kriterion održana konferencija pod nazivom „Sportom do društvene inkluzije i obrazovanja“, namijenjena romskoj i neromskoj djeci iz marginaliziranih grupa.

„Sportom do socijalne inkluzije i obrazovanja“ je projekt koji realizira Udruženje građana „Otaharin“ od oktobra 2016.godine. Ideja je da se uključivanjem djece u sportske aktivnosti, iskoriste prednosti takvog angažmana, dok se fudbal koristi kao alat za inkluziju i razvijanje socijalnih vještina. Redovan rad sa djecom uključenom u projekt, unaprijedio je kod učesnika toleranciju, istrajnost, poštivanje i komunikacijske vještine.

Od početka realizacije projekta 2016. godine do danas, uključeno je više od 80 djece iz ranjivi grupa. Ono što je posebno pohvalno pomenuti, jeste da su projektom obuhvaćena i neromska djeca, iako je projekt prvenstveno usmjeren na pružanje šanse za napredak, društvenu inkluziju i bolje obrazovanje romske djece.

„Tokom pripreme projekta ideja da sportom dođemo do društvene uključenosti je bila malo neobična, ali i izazovna. Fudbal je univerzalan jezik koji svi razumiju. Drago nam je da smo uspjeli okupiti ovoliki broj djece tokom protekle dvije godine. Ali kao svaki projekt i ovaj projekt ima kraj i sada je teško objasniti djeci da nemamo trenutno mogućnosti da nastavimo sa aktivnostima. Iz ovoga proizilazi potreba da se radi na dodatnom namicanju sredstava, kako bi nastavili ovu vrstu aktivnosti koje su dale znatne rezultate. Uspjeh djece u školi se znatno popravio, a pored toga izgradili smo samopouzdanje kod svih učesnika/ca. Projektom je kroz inkluziju konkretno obuhvaćena cijela porodica i djeca, roditelji ali i cijela zajednica“, rekao je u uvodnom obraćanju Dragan Joković, izvršni direktor UG „Otaharin“.

Projekt je finansiran od Federalnog ministarstva za saradnju i razvoj Njemačke i Care Deutsche Luxemburg, a UG „Otaharin“ realizra projekt uz stručnu podršku Sportskog Univerziteta u Kelnu.

„Bilo je izazovno i zabavno raditi na pripremi ovog projekta. Drago nam je da smo uspjeli povezati Deutsche Luxemburg  sa UG „Otaharin“ koji su pripremili najveći dio projekta dok smo mi davali sugestije. Drago nam je da danas imamo priliku čuti koji su rezultati ostvareni tokom projekta i šta dalje možemo očekivati. Ova inicijativa je vrijedna pažnje, i za njenu realizaciju nije potrebno puno a donosi velike rezultate. Posebno treba naglasiti da je projektom bio obuhvaćen i veliki broj djevojčica iako je fudbal izabran kao sport tokom realizacije projekta”, poručila je Sumka Bučan, direktorica Care International

Na konferenciji su bili i učesnice/ce programa koji su bili uključeni u sportske aktivnosti koji su iznijeli šta je po njima najvrjednija stvar koju su naučili tokom provedenih aktivnosti.

„Najvažnije je što sam naučio je da svi imamo svoja prava i da smo svi mi jednaki. Poručio bih svoj djeci da ne prave razlike”, rekao je Ervin Hašimović iz Bijeljine.

„Dobio sam mogućnost da treniram, ali i da dobijem stipendiju. U ime svojih drugova i u svoje ime bi se zahvalio na prilici da treniramo fudbal. Poručio bi svima da volimo jedne druge jer svi smo isti“, rekao je trinaestogodišnji  Rado Mičić.

Po završetku konferencije dječaci i djevojčice iz Bijeljine su imali priliku posjetiti i glavni grad Bosne i Hercegovine što je bila jedna svojevrsna nagrada za sve.

(portal-udar.net)