Stranka penzionera/umirovljenika BiH: Vladajućim strankama su poslije izbora najmanje važni Romi

Romi kao najbrojnija nacionalna manjina i manjina koja se ne okuplja oko stranaka sa romskim predznakom, često se teže integrišu u nacionalne stranke koje zagovaraju isključivo interese naroda iz kojeg potiču.

1664
Samir Arnautović (Foto: Lična arhiva)

Romi kao najbrojnija nacionalna manjina i manjina koja se ne okuplja oko stranaka sa romskim predznakom, često se teže integrišu u nacionalne stranke koje zagovaraju isključivo interese naroda iz kojeg potiču.

Jedna od malobrojnih političkih stranaka koja nam je dostavila odgovore u okviru našeg serijala intervjua, jeste i Stranka penzionera/umirovljenika BiH. Prije Stranke penzionera/umirovljenika BiH, objavili smo stavove Saveza za bolju budućnost, HDZ 1990 i Platforme za progres, te tako saznali šta su do sada ove političke uradile za Rome, kako ih percipiraju, te šta će uraditi kao stranka na vlasti ili opoziciji nakon ovogodišnjih izbora.

Zbog činjenice da je broj penzionera u BiH gotovo izjednačen sa brojem zaposlenih osoba, lako je doći do zaključka da penzioneri čine jednu od ključnih kategorija društva. Niske penzije i nizak životni standard, uprkos starijoj životnoj dobi uslovljavaju nužnost borbe za sopstvena ljudska prava.

Pored drugih društvenih interesa, sve političke partije u svojim programima dotiču se i prava penzionera. Međutim, Stranka penzionera/umirovljenika Bosne i Hercegovine (SP/U BiH) kroz svoje članstvo, vjerovatno bolje razumije probleme i potrebe penzionera. Generalno posmatrajući, njihovi problemi su zajednički svima, jer penzionisanjem, svaka osoba koja je prije bila zaposlenik, dolazi u njihov položaj i počinje dijeliti iste probleme.

Kandidat za Skupštinu Kantona Sarajevo, Samir Arnautović, mladi je čovjek, ali član Stranke penzionera/umirovljenika BiH, jer prema njemu “mlađi trebaju da se bore za starije, snažniji za slabije i glasniji za tiše”. Ispred SP/U BiH, Samir je našim čitaocima približio stavove i percepciju ove stranke prema Romima, te ponudio rješenja za kvalitetniji život i inkluziju Roma, ujedno i ono za šta će se, između ostalog, zalagati ako mu građani budu ukazali povjerenje.

Vladajuće politike rade protiv marginalizovanih grupa

Nezastupljenost Stranke penzionera/umirovljenika BiH u vlasti, ključni je razlog što govoreći o konkretnim aktivnostima urađenim za Rome, ne može se izvesti zaključak o istaknutim inicijativama ove političke partije. Međutim, participaciju u vlasti na lokalnom nivou, iz SP/U BiH komentarišu značajnom.

“Dovoljan broj opštinskih vijećnika je mogao da ‘pomrsi račune’ politikama koje, ne samo da zanemaruju marginalizirane grupe, već i rade protiv njih. Među penzionerima svakako, ima dosta Roma i Romkinja za čije interese se u skladu sa brojem mjesta koje je Stranka penzionera/umirovljenika BiH dobila bori, bez ikakve razlike u odnosu na ostale penzionere. SP/U BiH je stranka koja je u svojoj suštini nenacionalistička i koja zaista, bez politikanstva, okuplja sve nacije i kao takva se zalaže za sve građane BiH bez ikakvog razlikovanja, što je politika koja je u konačnici komplementarna sa ciljevima romske zajednice BiH”, smatra Arnautović.

U fokusu stranke penzioneri, bez obzira na nacionalnu pripadnost

Romi kao najbrojnija nacionalna manjina i manjina koja se ne okuplja oko stranaka sa romskim predznakom, često se teže integrišu u nacionalne stranke koje zagovaraju isključivo interese naroda iz kojeg potiču. Samir Arnautović iz SP/U BiH, upravo iz prethodne konstatacije crpi odgovor na naše pitanje: “Koja je to konkretna prednost Vaše stranke u odnosu na druge, zbog kojih bi Romi i Romkinje eventualno trebali glasati za Vaše kandidate na izborima, a na osnovu onoga što ste uradili u prethodnom mandatu i načina na koji ste zastupali interese pripadnika ove nacionalne manjine?”

“Stranka penzionera/umirovljenika BiH je stranka koja ne pripada niti jednoj naciji, već ima članove iz svih nacija, ona nije ljevica niti desnica, već stranka koja zastupa najugroženije dijelove svih grupa. Dodatna potvrda univerzalističke politike SP/U BiH jeste činjenica da je to jedina stranka sa ženom kao predsjednicom. Kao mladi kandidat ispred SP/U BiH, i to drugi na listi za Skupštinu Kantona Sarajevo, dio svojih programskih ciljeva sam fokusirao na zaštitu interesa ugroženih grupa, a to su nacionalne manjine (kroz program depolitizacije javnog RTV servisa), osobe sa invaliditetom, te mlade”, objašnjava Arnautović.

Dotakli smo se i pitanja o konkretnim aktivnostima koje će SP/U BiH uraditi u novom mandatu nakon ovogodišnjih izbora u cilju poboljšanja života Roma i Romkinja u BiH, uz mogućnost predstavljanja strategije, ako postoji.

“Stranka penzionera/umirovljenika BiH glavnicu svoje strategije je orijentisala prema poboljšanju situacije penzionera. U tom smislu, ona nije izdvojila niti predvidjela bilo koji dio populacije, pa time ni Rome. Ipak, nova politika SP/U BiH jeste širenje prema mladima i drugim marginaliziranim grupama, a ako dobijemo zastupnička mjesta u Kantonu Sarajevo i na drugim nivoima, bit ćemo u daleko boljem položaju da artikulišemo ovakvu politiku, uklučujući i politiku bolje zastupljenosti Roma u javnom RTV servisu”, saopšteno nam je iz SP/U BiH.

Stereotipna percepcija vladajućih stranaka i javnog RTV servisa prema Romima

Jedan od programskih ciljeva Samira Arnautovića kao kandidata za kantonalnu skupštinu ispred SP/U BiH je i rad na depolitizaciji javnog RTV servisa, jer prema njegovom mišljenju, RTV servis služi samo određenim političkim grupama, što je najčešće na štetu većine ostalih, a tu se posebno ističe romska populacija, budući da se ona rijetko tretira, a kada se prikazuje to je u negativnom i stereotipnom svjetlu.

Apsurdno bi bilo govoriti o poveznicama penzionera i Roma. Svakako, ima ih previše i korelacija između penzionera i čovjeka, bez obzira na naciju, sama po sebi se uspostavlja u životnom ciklusu. Jedna od zajedničkih karakteristika, koju pojedine političke stranke praktikuju je kupovanje glasova, gdje su upravo penzionerska kategorija i romska populacija okarakterisane kao najpodmitljivije.

“Problem kupovine glasova je prisutan kod Roma, ali i kod drugih dijelova stanovništva, tako i penzionera. Vladajućim strankama su svi važni pred izbore, a poslije izbora niko, a ponajmanje Romi. Mislim da je uvažavajući sve okolnosti, posao romske zajednice da objasni romskoj populaciji značaj glasanja, naspram prodaje glasova. Ipak, romska zajednica kroz romska udruženja treba da u tome ima finansijsku podršku vlasti radi mogućnosti ostvarivanja takvih projekata i medijsko pokriće radi uvećavanja tog efekta. U tom smislu, kao kandidat za Skupštinu Kantona Sarajevo mogu reći da su to dva realna cilja za koja ću se boriti ukoliko dobijem zastupničko mjesto, bez ispraznog obećavanja “kula i vila” kao što mnogi vole ponuditi”, poručio je kandidat Stranke penzionera/umirovljenika BiH.

(portal-udar.net)