Središnji događaj obilježavanja Svjetskog dana Roma održan je u petak u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu, gdje se okupio veliki broj hrvatskih zastupnika i zvaničnika Hrvatskog sabora i Vlade.
Izaslanica predsjednika Vlade, Marija Pletikosa navela je da je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj 2011. popisano 16.975 pripadnika romske nacionalne manjine, a procjenjuje se da se stvarni broj kreće između 30.000 i 40.000. Roma.
“Unatoč institucionalizaciji i uređenosti njihova pravnog položaja, pripadnici romske nacionalne manjine još uvijek su izloženi degradaciji i ugnjetavanju u svakodnevnom životu te je potrebno činiti više kako bismo pružili veću zaštitu ovoj skupini građana“, kazala je Pletikosa.
Republika Hrvatska ima i svog predstavnika u Hrvatskom saboru, treći mandat, sedmu godinu zaredom gospodina Veljka Kajtazija koji je poručio da se ne čini dovoljno da se stvore bolji životni uvjeti za Rome te provedu strateški i operativni program Vlade Republike Hrvatske.
“Uvjeren sam da možemo više i to se dosad pokazalo u određenim područjima. Pokazali smo da se može kad se hoće i to nam je dodatni motiv’’, kazao je Kajtazi na obilježavanju u Hrvatskom državnom arhivu koje su organizirali Savez Roma u Republici Hrvatskoj “Kali Sara’’ u suradnji s predsjednicima i predstavnicima Vijeća romske nacionalne manjine, općina, gradova i romskih udruga.
Također, u sklopu obilježavanja Svjetskog dana Roma, u subotu 7. aprila u vijećnici Gradske skupštine grada Zagreba, dodijeljena je i 61 stipendija za Rome koji pohađaju srednju školu, te 5 stipendija za Rome koji studiraju,a koje je obezbjedio grad Zagreb i Vijeće Romske nacionalne manjine grada Zagreba.
Savez Roma “Kali Sara” dodijelio je godišnju nagradu za dugogodišnji rad i doprinos razvoju romske zajednice za 2018. predsjedniku Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Aleksandru Tolnaueru.
Struktura Saveza Roma u Republici Hrvatskoj ‘’Kali Sara’’ sastoji se od 29 romskih udruženja, s kojima uspješno radi i djeluje na cijelom području Republike Hrvatske na rješavanju problema romske nacionalne manjine i poboljšanju životnih uvjeta.
Također, Savez Roma u Republici Hrvatskoj “Kali Sara“ je inicirao i sudjelovao je u postavljanju prve dvojezične ploče, na romskom i hrvatskom jeziku na Filozofskom Fakultetu u Zagrebu u znak sjećanja na uvođenje kolegija na Odsjeku za indologiju i dalekoistočne studije, te je izdavač više od 25 knjiga i publikacija koje prate razvoj romskog naroda u Republici Hrvatskoj.
(portal-udar.net)