Udruženje “Novi put”: Veliku pažnju smo posvetili sprečavanju maloljetničkih brakova i prosjačenju u romskoj populaciji

U Mostaru dugo djeluje besplatno savjetovalište za sve žrtve trgovine ljudima i članove njihovih porodica. Osim socijalne podrške, u Novom putu svako može dobiti i besplatnu pravnu pomoć

442

Alma Muratović – Kajtaz i Abida Pehlić prije 11 godina nakon zajedničkog angažmana na polju sprečavanja trgovine ljudima i djecom, osnovale su Udruženje “Novi put“, koje se bavi istom djelatnošću. Riječ je o neprofitnoj organizaciji koja opstaje zahvaljujući doniranim sredstvima. Na sreću, Udruženje probleme finansijske prirode nema, te uspijeva djelovati bez poteškoća, a i rezultati rada su zapaženi i za pohvalu.

U razgovoru za Anadolu Agency (AA) Muratović – Kajtaz i Pehlić kažu kako je trgovina ljudima i djecom globalni problem, koji nažalost nije zaobišao ni Bosnu i Hercegovinu. Najviše su pogođeni najmlađi.

“Više od deset godina Bosna i Hercegovina je zemlja porijekla žrtava trgovine ljudima. Broj maloljetnih žrtava je u stalnom porastu. Naše udruženje zaokružilo je djelovanje na ovom polju, te smo pored truda na podizanju svijesti i mijenjanju stavova, veliku pažnju posvetili sprečavanju sklapanja brakova sa maloljetnim osobama i prosjačenju u romskoj populaciji“, kaže za Anadolu Agency Abida Pehlić.

U Mostaru dugo djeluje besplatno savjetovalište za sve žrtve trgovine ljudima i članove njihovih porodica. Osim socijalne podrške, u Novom putu svako može dobiti i besplatnu pravnu pomoć.

“Već deceniju postoji i info linija putem kojem se svi građani Bosne i Hercegovine sa problemima mogu obratiti našem udruženju. Tu mogu dobiti dodatne informacije i pojašnjenja. Možemo ih također uputiti i na druge institucije. Posvećene smo prevenciji trgovine ljudima i svih pojavnih oblika, radeći svakodnevno sa ranjivim kategorijama. Radimo predano i na zagovaranju provođenja zakona i politika s ciljem rješavanja problema ove vrste“, navodi Muratović – Kajtaz.

Novi put do sada je bio organizator brojnih okruglih stolova, seminara, radionica i konferencija. Veliko priznanje za njihov rad došlo je nedavno iz Kraljevine Švedske. Ovo udruženje dobitnik je prestižne međunarodne nagrade koju za borbu protiv trgovine djecom i seksualnog iskorištavanja djece dodjeljuje fondacija “Child10“, kao i nagrade švedske kraljice Silvije i fondacije “Briga o djeci“. Novi put je jedna od deset nagrađenih organizacija, izabranih između 90 nominacija iz 27 zemalja svijeta. Ova nevladina organizacija jedina je u Bosni i Hercegovini koja je dobila ovu nagradu i koja je pohvaljena za napore i doprinos s ciljem iskorjenjivanja svih oblika eksploatacije djece i djevojaka.

“Te nagrade su podsticaj da nastavimo s našom misijom i zaista smo ponosne što je naš rad prepoznat i izvan granica Bosne i Hercegovine”, navela je Pehlić.

Svjetski izvještaj o trgovini ljudima Ureda Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal pokazao je da su svaka treća žrtva trgovine ljudima djeca, a prvenstveno djevojke, te da su 95 posto žrtava trgovine ljudima zbog seksualnog iskorištavanja djevojke i žene.

Novi put će postati dio udarne grupe deset organizacija iz različitih dijelova Evrope, koji će ove godine raditi u okviru izabrane teme “Prava djevojčica nemaju cijenu“, s ciljem poboljšanja sistema zaštite djevojaka kojima se trguje u Evropi.