Udruženje žrtava nasilja “Hajr” koje pomaže žrtvama nasilja od danas će imati svoju kancelariju i u Sarajevu.
Nakon što je i sama iskusila nasilje u porodici, Hajrija Ramadani osnovala je Udruženje žrtava nasilja “Hajr” koje pomaže žrtvama u oporavku i uključivanju u život nakon nasilja.
Ovo udruženje je prvo na području Evrope koje su osnovale žrtve nasilja, a koje su se našle u sigurnoj kući. Udruženje radi na teritoriji Srbije, gdje ima više kancelarrija, a od danas će djelovati i u Sarajevu.
-Iako smo već odavno zagazili u 21. vijek i uprskos ogromnom tehnološkom napretku, nasilje nad ženama je i dalje prisutno u društvu. Ima puno onih koje trpe i ćute, i koje misle da ne mogu promijeniti stvari – rekla je na današnjoj konferenciji Ramadani povodom otvaranja nove kancelarije.
Kako objašnjava, strah, prijetnje i osjećaj poniženja ne smiju imati mjesto ni u jednoj porodici.
Zataškavanje psihičkog ili fizičkog nasilja ili potencijalni stid da se o tome govori javno, može dovesti do tragičnih ishoda.
–Ja sam Hajrija Ramadani, predsjednica Udruženja žrtava nasilja “Hajr”. Maksimalno sam posvećena promociji rada i aktivnosti Udruženja. Bila sam žrtva porodičnog nasilja. Ostala sam bukvalno na ulici sa mojim sinom. U okviru Udruženja imamo više timova: pravni, psihološki, medicinski, kreativni, dječiji, omladinski, penzionerski. Na čelu svakog tima nalaze se koordinatori volonteri. Timovi međusobno sarađuju, što je veoma važno. Procesi i suđenja dugo traju. Bodrimo jedni druge. Mislim da je lakše kad smo zajedno nego kad smo sami – objašnjava Ramadani.
Hana Korać, viktimologinja iz Sarajeva, izjavila je da su sudske kazne za nasilnike najčešće uslovne, a u malom procentu zatvorske, što je poražavajuće za žrtve.
Cilj Udruženja je da se uvedu strožiji zakoni za nasilnike i ubrza rad sudstva, uvede socijalno preduzetništvo, besplatna edukacija, održe tribine, pruži pravna i psihološka pomoć žrtvama nasilja i da se ralizuju projekti.
Također, istaknuto je kako postoji više vrsta nasilja od porodičnog, rasnog, seksualnog, psihološkog, fizičkog.
Ekonomsko nasilje je vrsta psihičkog nasilja. Nažalost, psihičko nasilje se teže dokazuje od fizičkog, a posljedice su znatno veće. Modrice nekako i prođu, ali uvrede, psovke, poniženja su neizbrisiva.
–Kada je riječ o nasilju veliki je problem u tome i što ne bira ni naciju, konfesiju, rasu, spol, dob. Svi možemo biti žrtve nasilja – kazala je Ramadani, osvrnuvši se i na nedavnu pojavu slučajeva gdje su žene iz javnog života godinama poslije, skupile snage da javno progovoreo nasilju koje su triple.
–Veoma je važno dati podršku žrtvama, bez obzira kada se one odluče o tome govoriti. One su u tomm momentu osnažile. Ne trebaju nailaziti na osude zbog čega to ranije nije prijavila – poručila je Ramadani.
(Portal Udar)