Radionica “Garavi sokak” koja se odvijala kroz pet seansi, završila je svečanom predstavom u biblioteci Osnovne škole „Hamdija Kreševljaković“ u Kaknju.
U predstavi su učestvovali učenici ove osnovne škole, pod nadzorom i vodstvom učiteljica i edukatorica.
Učenici su se prisutnim obratili recitovanjem pjesma na romskom jeziku sa prevodom na bosanski jezik, pričali su o kulturi i tradiciji Roma, te su recitovali pjesme o prijateljstvu koje su sami pisali.
Prve radionice, odnosno četiri radionice koje su bile edukativnog karektera o svim aktuelnim dešavanjima i svemu onome što su učenici željeli da nauče, realizovale su se u prostorijama Gradske biblioteke Kakanj.
Učesnici u ovim radionicama bili su 10 učenika romske nacionalnosti, 7 učenika ostalih nacionalnosti i 14 učenika iz odjeljenja djece sa posebnim potrebama.
Cilj ovakvih radionica i općenito ovakvog rada sa djecom jeste socijalna inkluzija i prilagodljivost i posvećenost svakom djetetu.
„Ovo je projekat u okviru „Strategije kulturne politike Zeničko-dobojskog kantona“. Radili smo 4 radionice sa romskom djecom i neromskom djecom. Radili smo na socijalizaciji te djece i danas smo tu da pokažemo šta smo ih naučili i sve to prezentujemo djeci sa poteškoćama u razvoju. To su bile jednosatne radionice na kojima su naše edukatorice radile sa djecom na čitanju i na svemu onom što je u tom trenutku toj djeci bilo potrebno. Pričali smo i o romskim temama, te se upoznali sa romskom književnosti“, rekao je Senad Čišija, direktor Gradske biblioteke Kakanj.
U cilju smanjenja diskriminacije i mogućnosti promjene društva fokus je na inkluzivnom obrazovanju sa kojim se nastoje zadovoljiti potrebe za učenjem sve djece i omladine a naročito onih koji su ugroženi marginalizacijom i isključivanjem.
“Duga je lista marginizovanih grupa kojima je potrebno uključivanje u razne sfere društva i života, od djece sa poteškoćama u razvoju, preko osoba sa invaliditetom do Roma. No, imajući u vidu brojnost i nevidljivost populacije djece sa poteškoćama u razvoju, te značaj koji rana inkluzija i obrazovanje po mjeri djeteta imaju na razvoj djeteta i buduću ulogu i položaj u društvu, smatram da je uključenost djece sa poteškoćama u razvoju prioritet društva u kome živimo”, rekla je Nedžmina Buza, direktorica osnovne škole „Hamdija Kreševljaković“.
Incijativa za održavanje ovakvih radionica pokrenuta je od strane Gradske biblioteke Kakanj, pod pokroviteljstvom Općine Kakanj.
„Bilo mi je drago provoditi vrijeme sa ostalim učenicima. Naučio sam neke riječi na romskom jeziku, što mi je bilo posebno zanimljivo“ – istakao je jedan od učesnika u radionici.
U konačnici će se novčanim sredstvima predviđenim za realizaciju ovog projekta, koje je obezbijedila Općina Kakanj kupiti didaktički materijal za odjeljenja učenika sa poteškoćama u razvoju.
Ovakve radionice i edukacije samo su jedan od koraka ka potpunoj inkluziji romske djece kao i djece sa poteškoćama u razvoju.
Da bi poboljšali kvalitet cjelokupnog drušva pa i sistema obrazovanja potrebno je prvo prevazići sve nejednakosti, jer je to jedini način opstanka u ovakvom nehomogenom društvu.
(portal-udar.net)